AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

pierwsze auto
Ciekawostki Motoryzacja

Pierwsze auto – jakie wybrać?

Dla wielu osób pierwsze auto może być najbardziej wyczekiwanym zakupem w życiu. Niektórzy od dziecka marzą o tym, aby pewnego dnia móc sobie pozwolić na kupno swoich własnych czterech kółek. Mając to na uwadze, zastanówmy się, jaki samochód spełni najlepiej swoją rolę jako pierwszy pojazd, który wejdzie w nasze posiadanie.

Model samochodu dla mnie

Jakie pierwsze auto będzie spełniało nasze potrzeby w 100%? Oczywiście, na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, która zadowoliłaby wszystkich potencjalnych debiutujących właścicieli aut. W związku z tym przy wyborze samochodu każdy powinien kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami.

W pierwszej kolejności najlepiej jest określić, jakie będzie przeznaczenie naszego samochodu. Jeśli masz zamiar wozić w nim swoją rodzinę, dobrym pomysłem będzie zakup kombi z powiększonym bagażnikiem. Jeżeli będziesz przemierzał ciężkie do pokonania bezdroża, pomyśl o samochodzie terenowym, natomiast jeśli kupujesz swoje pierwsze auto jako młody początkujący kierowca, kompakt powinien być idealnym rozwiązaniem dla ciebie. 

pierwsze auto

Jakie powinno być moje pierwsze auto?

W tej części skupimy się na sytuacji, w której świeżo upieczony kierowca staje przed zadaniem wyboru i kupna swojego samochodu. Oczywiście, nie jest to łatwa sprawa, ponieważ pierwsze auto powinno spełniać pewne kryteria, aby móc czerpać z jego posiadania najwięcej radości.

  • bezpieczeństwo – czyli najważniejsza kwestia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że rozpoczynając swoją przygodę jako kierowca, potrzeba trochę czasu zanim naprawdę będzie można powiedzieć: ,,potrafię jeździć”. Początki są trudne, dlatego nasz samochód powinien być bezpieczny. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wspomaganie kierownicy i układu hamulcowego oraz poduszki powietrzne. Systemy takie jak ABS czy ESP pomogą ci na drodze. Dużym ułatwieniem są również czujniki parkowania.
  • opłacalność – mowa tutaj nie tylko o cenie samochodu (chociaż ta również nie musi być wygórowana), ale również o kosztach eksploatacyjnych. Kwota, którą trzeba zapłacić za pierwsze auta powinna zmieścić się w przedziale 10-20 tysięcy złotych. Zadbajmy o to, by koszty utrzymania były możliwie jak najniższe. Aby tak było, dobrze jest kupić samochód z mniejszym silnikiem. Poza tym należy zwrócić uwagę na koszt ubezpieczenia, paliwa oraz części zamiennych potrzebnych do potencjalnej naprawy.
  • auto kompaktowe – jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepszym rozwiązaniem dla młodego kierowcy jest kompakt. Znajdują się w nich miejsca dla czterech pasażerów oraz średniej wielkości bagażnik. Rozmiar samochodu jest wystarczający. Nie jest ani za duży, ani za mały, jednak z pewnością nie będziesz miał później problemów ze zmianą pojazdu na taki, który posiada inny typ nadwozia.

Zobacz również: Jak kupić używany samochód?

Pierwsze auto do 10 tysięcy

Skoro znamy już kryteria, dzięki którym nasz samochód sprawdzi się na drodze, zastanówmy się, jakie pierwsze auto do 10 tysięcy powinniśmy kupić? Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny, podamy pięć przykładów pojazdów, których koszt nie przekracza 10 tysięcy złotych. Oczywiście są to samochody używane. Na nowe jeszcze przyjdzie czas.

  • Peugeot 307 – wygodny i komfortowy w prowadzeniu
  • Opel Astra G – niskie koszty naprawy i łatwa dostępność
  • Opel Corsa C – bezpieczny i trwały
  • Skoda Octavia I – przestronna, niedrogie części
  • Honda Civic VII – dobry silnik i przyzwoite spalanie