AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Ciekawostki Mechanika

Wiek opony

Oczekuje się, że na światowym rynku opon nastąpi znaczny wzrost w nadchodzących latach. Jednocześnie stał się bardziej złożony niż kiedykolwiek. Rosnąca liczba typów samochodów wymaga większej różnorodności opon. Ponadto trendy motoryzacyjne, takie jak e-mobilność i jazda autonomiczna, zwiększają popyt na innowacyjne koncepcje w projektowaniu i produkcji opon. Dlatego konkurencyjna produkcja opon musi być bardzo elastyczna i być w stanie szybko reagować, aby sprostać niestabilnym zmianom na rynku. Jednocześnie musi spełniać dzisiejsze wysokie wymagania w zakresie jakości, bezpieczeństwa, norm środowiskowych i rosnącej internacjonalizacji. Producenci opon wymagają spójnych rozwiązań, które pomogą im zoptymalizować dostępność swoich zakładów, zmniejszyć całkowity koszt posiadania i skrócić czas wprowadzania produktów na rynek. Pełne wykorzystanie cyfryzacji i wykorzystanie nowych modeli biznesowych umożliwiają osiągnięcie tego celu. Wiek opony jest naprawdę bardzo ważny.

Dlaczego wiek opon jest taki ważny?

Opony są prawie najważniejszą częścią Twojego samochodu. Jeśli są w złym stanie, zdolność samochodu do przyspieszania, zatrzymywania i skręcania we wszystkich warunkach jest znacznie ograniczona. Wszyscy wiedzą, jak wymienić opony, gdy bieżnik spadnie do paska zużycia, ale co powiesz, kiedy się zestarzeją? Guma w oponach z czasem ulega zniszczeniu z powodu promieniowania UV i środowiska. Opony w gorącym suchym klimacie mają znacznie krótsze życie niż opony w umiarkowanym, wilgotnym klimacie. Data produkcji opon znajduje się właśnie na nich. Każda opona ma „datę urodzenia” uformowaną w ściankę boczną i kodowaną zgodnie z wymogami federalnymi. W pobliżu krawędzi obręczy poszukaj długiego numeru seryjnego rozpoczynającego się od liter „DOT”. Kod kończy się trzema cyframi. I odpowiada dwucyfrowemu tygodniowi, a następnie jednocyfrowemu lub dwucyfrowemu rokowi. Na przykład opona widoczna powyżej ma kod DOT DA08 JM1R 3011, który oznaczałby oponę wyprodukowaną w 30. tygodniu 2011 roku. Jeśli jesteś ciekawy innych elementów kodu, „DOT” oznacza, że opona spełniła wymagania badań Departamentu Transportu. Kolejne dwie cyfry to kod fabryki opon, a następnie dwucyfrowy kod rozmiaru opony, a następnie czterocyfrowy kod producenta.

Data produkcji opon, jak widać jest bardzo łatwa w odczytaniu i każdy może zrobić to samodzielnie. Opona to mocna, elastyczna gumowa obudowa przymocowana do obręczy koła. Opony zapewniają przyczepność powierzchni i służą jako poduszka dla kół jadącego pojazdu. To z pewnością spora zaleta.