AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

modele audi
Ciekawostki

Modele Audi, historia i ciekawostki

Zebraliśmy najważniejsze informacje o marce samochodowej, która w 2020 roku dostarczyła do Polski około 20 tysięcy aut, a jej pierwsza fabryka powstała ponad 100 lat temu. Co symbolizują cztery kółka widniejące w logo firmy? Kiedy jej pierwszy samochód pojawił się na ulicach? Jakie modele Audi są najpopularniejsze? Wszystkiego dowiesz się z tekstu poniżej.

Audi – historia

Historia Audi rozpoczyna się w 1899 roku, gdy niejaki August Horch (pracujący do niedawna jako inżynier budowy pojazdów) założył firmę A.Horch & Cie. Tworzył tam pierwsze automobile, jednak już 4 lata później jego marka się rozrosła, dlatego potrzebował więcej przestrzeni. August zmienił lokalizację interesu z Kolonii do Zwickau, gdzie zmieniona została również nazwa firmy na A.Horch & Cie. Motorwagen-Werke AG.

W nowym miejscu zaczęły powstawać pierwsze luksusowe samochody, jednak już 5 lat później z powodu problemów finansowych stracił swoją firmę. Nie poddał się i szybko założył kolejną. Tym razem nazwał ją Audi, co po łacinie znaczyło Horch (jego nazwisko). Warto wiedzieć, że pierwsze modele Audi pojawiały się właśnie pod nazwą nazwiska inżyniera. 

Samochody marki Audi zaczęły zyskiwać popularność po 1910 roku, gdy zaczęli z nich korzystać rajdowcy wyścigowi. W 1914 roku firma została przekształcona w spółkę akcyjną o nazwie Audi Werke AG, a sam Horch przeprowadził się do Berlina, gdzie pracował jako rzeczoznawca samochodowy. 

Nowe samochody wciąż powstawały. W 1921 roku do sprzedaży trafiło Audi Typ K, które miało kierownicę po lewej stronie. Była to swego rodzaju rewolucja w branży motoryzacyjnej, ponieważ dotychczas znajdowała się ona na środku lub po prawej stronie. Natomiast w 1927 roku wyprodukowano Audi Imperator, które jako pierwsze miało ośmiocylindrowy silnik.

W okolicach 1930 roku firma pod wodzą nowego właściciela J.S. Rasmussena przeżywała pierwszy kryzys. Aby zapobiec upadkowi marki, w 1932 roku Rasmussen zdecydował się połączyć siły z DKW, Horch i Wanderem tworząc spółkę Auto Union.

Firma regularnie wypuszczała na rynek nowe modele Audi, a w międzyczasie przejął ją Volkswagen. W 1980 roku ogromne zamieszanie zrobiło Audi Quattro, czyli samochód z napędem na cztery koła. Marka rozwija się i funkcjonuje do dziś pod nazwą Audi AG.

Zobacz również: Zakup auta – wszystko, co musisz wiedzieć

Modele Audi

Skupmy się na najpopularniejszych modelach Audi w Polsce. Przyjrzymy się bliżej trzem samochodom marki posiadającej w logo cztery pierścienie, które możemy najczęściej spotkać na drogach w naszym kraju.

  1. Audi A3 – produkowane od 1996 roku. Samochód kompaktowy, którego charakteryzuje mocny silnik oraz wysoki komfort podróżowania. Model dostępny jest w wersjach hatchback i kabriolet. Możemy wybierać również między manualną, a automatyczną skrzynią biegów.
  2. Audi A4 – produkowane od 1994 roku. Lubiane przez ludzi ze względu na kształt nadwozia i bogate wyposażenie. Niestety, trzeba jednak zaznaczyć, że jest to najczęściej okradany model samochodu w Polsce.
  3. Audi A6 – produkowane od 1994 roku. Model jest dostępny w wersjach sedan lub kombi. Ma bogate wyposażenie oraz szeroki wybór jednostek napędowych.
modele audi

Ciekawostki o Audi

  1. Cztery pierścienie znajdujące się w logo marki symbolizują stworzoną w 1932 roku spółkę Auto Union, w której skład wchodziły firmy Audi, DKW, Horch i Wanderem.
  2. Nazwa Audi pochodzi od łacińskiej wersji nazwiska założyciela marki. ,,Audi” oraz ,,horch” oznaczają zwrot ,,słuchaj”.
  3. Na samochodzie firmy Audi wykonano pierwszy na świecie test wytrzymałości auta podczas wypadku. Odbyło się to w 1938 roku.
  4. Pierwsze modele Audi miały kierownicę po prawej stronie.
  5. W latach 1997-2000 jeden z zakładów produkcyjnych Audi znajdował się w Polsce.