Gdy po żmudnych poszukiwaniach naszego wymarzonego samochodu na różnych stronach internetowych, w komisach lub giełdach, wreszcie uda nam się znaleźć model, który nam najbardziej odpowiada, problemy niestety się nie kończą. Pojazd należy dokładnie obejrzeć, a w tym artykule dowiesz się, co sprawdzić przy zakupie auta.
To ogłoszenie mnie interesuje – co dalej?
Skupmy się na sytuacji, gdy znaleźliśmy interesujące nas ogłoszenie w serwisie internetowym (olx, otomoto, itd.). Przed umówieniem się ze sprzedającym na oględziny samochodu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Prawdopodobnie po samych zdjęciach i opisie będziemy w stanie ocenić, czy dana oferta jest warta naszego czasu i uwagi.
Podczas przeglądania zdjęć warto zatrzymać się, gdy widzimy, że:
- auto jest mokre – lakier może wyglądać gorzej w rzeczywistości
- widzimy zdjęcia tylko jednej strony auta
- zdjęcia są niewyraźne lub wykonane przy złym oświetleniu
- samochód nie posiada oryginalnych zaślepek i osłon – pojazd prawdopodobnie był uszkodzony
- auto jest oklejone w naklejki – może to oznaczać, że maskują uszkodzenia.
W opisie ogłoszenia powinny znaleźć się informacje, dzięki którym nie będziemy mieli wątpliwości, co do jego autentyczności. Sprzedający powinien przede wszystkim:
- podać numer VIN (numer nadwozia)
- poinformować, czy auto jest bezwypadkowe
- podać przebieg zgodny z rzeczywistością.
Zobacz również: Jak kupić używany samochód?
Badanie samochodu przed kupnem
Chcąc dowiedzieć się, co sprawdzić przy zakupie auta, bez wątpienia godne uwagi jest badanie samochodu przed kupnem. Gdy umówimy się na spotkanie ze sprzedającym, warto wiedzieć, na czym się skupić.
Spotkanie najlepiej jest zaaranżować w miejscu publicznym i jeśli nasza wiedza na temat samochodów jest niewystarczająca, zabrać ze sobą kogoś, kto się na nich zna. Nie bierzmy ze sobą gotówki. Na początku zapytajmy właściciela samochodu o numer VIN, kartę pojazdu, polisę i dowód rejestracyjny. Jeżeli wszystko się zgadza, możemy przejść do dalszych oględzin.
Co jest godne uwagi podczas oglądania pojazdu? Do najważniejszych kwestii należą:
- ślady korozji – zwłaszcza na podwoziu, progach, łączeniach elementów i przewodach hamulcowych. Rozwiązanie tego problemu może być kosztowne
- działające światła
- kontrolki
- stan silnika
- wnętrze i wyposażenie samochodu adekwatne do roku jego produkcji
- poziom płynów eksploatacyjnych
Na zakończenie możemy zapytać sprzedającego, czy wyraża zgodę na odbycie jazdy na próbnej. Jeżeli jest taka możliwość, możemy podczas niej sprawdzić pracę silnika, skrzyni biegów oraz układu hamulcowego i kierowniczego.
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?
Gdy już wstępnie obejrzeliśmy samochód i chcemy dowiedzieć się o nim trochę więcej, bez wątpienia warto udać się do niezależnego warsztatu w celu weryfikacji stanu technicznego. Jeżeli sprzedający nie chce zgodzić się na dany warsztat, tylko nalega na zaproponowany przez siebie – powinna nam zapalić się czerwona lampka.
Podczas wizyty u mechanika możemy przeprowadzić kontrolę podwozia, geometrii zawieszenia, stanu silnika oraz diagnostykę komputerową.