AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Jak kupić używany samochód
Motoryzacja

Jak kupić używany samochód?

Coraz więcej osób może pozwolić sobie na posiadanie swoich własnych czterech kółek. Popularną opcją jest kupno auta z drugiej ręki. Niestety, droga rozpoczynająca się na przeglądaniu ogłoszeń, a kończąca na podpisaniu umowy nie jest usłana różami. Postaramy się pomóc i odpowiedzieć na pytanie, jak kupić samochód używany?

Od czego zacząć?

Kupno używanego samochodu powinniśmy zacząć od ustalenia swojego budżetu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że kwota, którą przeznaczamy na zakup auta powinna uwzględniać cenę pojazdu oraz potencjalnego pierwszego serwisu. Używane auta zazwyczaj wymagają drobnych lub większych poprawek. W budżecie uwzględniamy również koszt zarejestrowania i ubezpieczenia pojazdu.

Ludzie, którzy nie wiedzą, jak kupić używany samochód często podchodzą do tego tematu bardzo emocjonalnie i pobieżnie. W związku z tym po ustaleniu budżetu musimy zastanowić się, jakie auto będzie dla nas najlepsze. Gdzie i w jakim celu będziemy go używać? Czy decydując się na nietypowe lub prestiżowe auto będzie stać nas na jego utrzymanie? Bez wątpienia dobrze jest znaleźć kilka modeli pojazdów, które odpowiadają naszym potrzebom i poszerzyć swoją wiedzę na ich temat przed podjęciem decyzji.

Zobacz również: Jakich formalności musimy dopilnować podczas sprzedawania samochodu?

Gdzie kupić samochód?

Internet oferuje nam wiele stron, na których możliwy jest zakup używanego auta. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • otomoto.pl – na tym portalu znajduje się obecnie około 200 tysięcy ogłoszeń z używanymi samochodami na sprzedaż. Z otomoto.pl często korzystają osoby, które zajmują się handlem pojazdami zawodowo.
  • olx.pl – strona, która nie jest przeznaczona tylko do sprzedaży aut. Ludzie sprzedają na niej swoje używane rzeczy, również samochody. Jest najbardziej rozpoznawalnym portalem oferującym ogromną ilość ogłoszeń.  
  • facebook.pl – portal społecznościowy ma od jakiegoś czasu w swojej ofercie Marketplace. Jest to miejsce, gdzie można wrzucić swoje ogłoszenie, z którego korzysta coraz więcej osób.

A gdzie kupić samochód, jeśli nie chcemy tego robić przez internet? W takim wypadku możemy udać się do komisu lub na giełdę samochodową. Pamiętajmy jednak, że poszukiwanie auta ,,na żywo” nie zwalnia nas z czujności i ostrożności. Trudniejszą, ale możliwą opcją jest poszukiwanie auta z prywatnych ogłoszeń. Mowa tutaj o samochodach, które mają wywieszoną na szybie informację o tym, że są na sprzedaż. Ta metoda jest jednak niepraktyczna, ponieważ nie mamy gwarancji, że znajdziemy takie auto oraz, że trafi ono w nasze gusta.

Jak kupić używany samochód

Jakie auto kupić?

Skoro wiemy już gdzie i jak kupić używany samochód, zastanówmy się, jakie auto kupić? Jak wspominaliśmy na samym początku, priorytetem powinna być praktyczne zastosowanie auta. Nie przyda nam się samochód terenowy, jeśli mieszkamy w mieście. Jeśli szukamy samochodu dla rodziny, dobrym rozwiązaniem będzie kombi z większym bagażnikiem. Autem, które spełni wymagania singla będzie auto kompaktowe.

Przy wyborze samochodu nie kierujmy się stereotypami. Sugerowanie się powszechnymi opiniami o autach francuskich, japońskich czy niemieckich może być zgubne i niepotrzebnie komplikować zakup. Strony takie jak autocentrum.pl, autokult.pl czy moto.pl mogą pomóc nam w wyrobieniu sobie opinii na temat danego pojazdu.