AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

modele mercedesa
Ciekawostki

Klasy i modele Mercedesa – to musisz wiedzieć

Od momentu pojawienia się na drogach pierwsze samochodu minęło już 137 lat. W 1885 roku Carl Benz wyprodukował trójkołowy model Benz-Patent Motorwagen, który osiągał moc ⅔ konia mechanicznego. Co sprawiło, że pomimo upływu takiego czasu modele Mercedesa są jednymi z najchętniej wybieranych przez ludzi aut?

Mercedes – historia

Benz-Patent Motorwagen czyli pierwszy model Mercedesa na świecie. Carl Benz stworzył go w 1886 roku. Trójkołowy pojazd mogący poruszać się z maksymalną prędkością 16 km/h był w stanie pokonać odległość 80 kilometrów. Udało się tego dokonać żonie wynalazcy, dzięki czemu o Mercedesie zaczęło być głośno pierwszy raz.

Następnie Benz rozpoczął sprzedaż samochodów na skalę przemysłową. Pojawiły się wtedy takie modele Mercedesa jak Benz Viktoria w 1893 roku oraz Velo w 1894.

Drugą osobą, która miała ogromny wpływ na rozwój firmy był Gottlieb Daimler, który w międzyczasie stworzył silnik widlasty oraz 4-biegową skrzynię biegów. Ciekawostką jest, że w latach, gdy powstawał samochód Carla Benza, Gottlieb pracował nad podobnym projektem w tym samym czasie. 

Drogi Benza i Daimlera w końcu się połączyły. Problemy finansowe po I Wojnie Światowej sprawiły, że w 1926 roku powstała firma Daimler-Benz, która funkcjonowała w ten sposób aż do 1988 roku (została wtedy sprzedana Chryslerowi).

Zobacz również: Kiedy i jak powstał najstarszy samochód świata?

Klasy Mercedesa

Charakterystycznym dla tej marki podziałem jest podział na klasy, które są oczywiście częścią nazwy modelu. Wiele osób nie wie jednak, jak interpretować te oznaczenia.

Istnieje siedem podstawowych klas Mercedesa. Poniżej dowiesz się, co oznacza każda z nich.

  • A klasa – są to samochody kompaktowe (hatchback lub sedan). W produkcji od 1997 roku.
  • B klasa – kompaktowe minivany produkowane od 2005 roku z napędem na przednie koła.
  • C klasa – w produkcji od 1993 roku. Aktualnie jest przez niektórych określana jako kompaktowa wersja S klasy.
  • E klasa – jedne z najpopularniejszych na świecie limuzyn, które pierwszy raz pojawiły się w 1993 roku. Mogą występować jako sedan, kombi, coupe i kabriolet.
  • G klasa – samochody terenowe, które miały swój debiut już w 1979 roku. Stworzony do jazdy po trudnej powierzchni.
  • S klasa – najpopularniejsza klasa Mercedesa. Jest produkowana od 1972 roku i jest określana jako luksusowa limuzyna klasy wyższej.
  • V klasa – przez kilka lat nie była produkowana. Zaprojektowany na nadwoziu Vito może pomieścić aż do 9 pasażerów.
modele mercedesa

Popularne modele Mercedesa w Polsce

Wyniki sprzedażowe z 2021 roku są w stanie pomóc nam określić, jakie modele Mercedesa z pewnością najchętniej kupowali Polacy. Skupimy się przede wszystkim na trzech czołowych pozycjach.

  1. Mercedes GLE – SUV klasy wyższej, którego kopie sprzedały się aż 3181 razy w naszym kraju. Charakteryzuje go przestronne wnętrze oraz bogate wyposażenie. Sprawdzi się w mieście i na autostradzie.
  2. Mercedes GLC – w Polsce sprzedano 3037 egzemplarzy. Właściciele tego modelu za największą zaletę podają wysoki komfort jazdy.
  3. Mercedes Klasy E – 2256 sprzedanych samochodów w Polsce. Komfortowa, duża i trwała limuzyna.