Obecnie widok stojących w korkach aut na ulicach nie jest dla nikogo niczym zaskakującym. Szacuje się, że w naszym kraju około 80% Polaków posiada swój własny pojazd. Warto jednak pamiętać o tym, że to nie zawsze było takie oczywiste. Kto wpadł na pomysł stworzenia auta i jaki jest najstarszy samochód świata?
Samochód jako przełomowy wynalazek
Droga do pojawienia się na ulicy pierwszego auta nie była usłana różami. Wielu wynalazców próbowało swoich sił, jednak przez długi czas nikt nie był w stanie doprowadzić swojego projektu do końca.
W drugiej połowie osiemnastego wieku pochodzący z Francji inżynier wojskowy Nicolas Joseph Cugnot stworzył pojazd parowy. Miał on mieć swoje zastosowanie w działaniach militarnych. Niestety – wynalazek był wadliwy, a odpalenie go było bardzo czasochłonne. Francuz musiał porzucić projekt. W 1875 roku Marcus Siegfried zaprezentował światu prototyp dwuśladu napędzanego silnikiem benzynowym, jednak ten również nie nadawał się do użytku.
Dlatego chcąc odpowiedzieć na pytanie, kto wynalazł samochód, mówi się o Carlu Benzie. Urodzonym w Niemczech inżynierze, który w 1886 roku stworzył pierwszy w historii ludzkości wynalazek, który można nazwać najstarszym samochodem świata. Benz był również pionierem seryjnej produkcji aut.
Zobacz również: Czy warto zainwestować w samochód hybrydowy?
Jak wyglądał najstarszy samochód świata?
Benz Patent-Motorwagen Nummer 1, czyli pierwsze auto na świecie nadające się do użytku stworzone przez Benza. Napędzany silnikiem benzynowym, trójkołowy wynalazek mógł poruszać się z maksymalną prędkością 16 km/h. Kierowca wraz z pasażerem mieli możliwość siedzenia podczas jazdy na przymocowanej do ramy drewnianej ławce, pod którą zamontowano sprężyny i resory. Czarny lakier, który pokrywał pojazd nosi nazwę Schwarz DB 040, który do dzisiaj znajduje się w ofercie Mercedesa.
Aktualnie coraz modniejsze stają się samochody elektryczne, dlatego warto wspomnieć o Flocken Elektrowagen, czyli napędzanym akumulatorem kwasowo-ołowiowym, czterokołowym pojeździe uznawanym za pierwszy samochód tego typu. Andreas Flocken zaprezentował go światu już 1888 roku, czyli zaledwie dwa lata po Benzie.
Działanie pierwszych samochodów
Samochód parowy Cugnota składał się z trzech kół – przednie miało za zadanie podtrzymywać kocioł parowy, który zmieniał energię cieplną w ruch. Ramiona napędzające koła poruszały się dzięki parze unoszącej się z kotła. Hałas, który wytwarzało auto, szybko kończący się zapas wody oraz przymus rozpalenia ognia, który zabierał bardzo dużo czasu. Dodatkowo konstrukcja z masywnym kotłem na przodzie skutkowała to tym, że przód pojazdu był mocno przeciążony, za to tył lekki. Te wszystkie wady sprawiły, że wynalazek nigdy nie mógł w pełni sprawdzić się na drogach.
Przełomowy, najstarszy samochód świata stworzony przez Benza był skonstruowany w taki sposób, że żona wynalazcy wraz z dziećmi była w stanie przejechać nim aż 106 kilometrów. Carl po wielu próbach zdecydował się na napędzanie silnika paliwem. Zbiornik mieścił ok 1,5 litra, a tłok poruszał się 400 razy na minutę. Pierwsze auto na świecie nie posiadało skrzyni biegów, tylko prostą przekładnię z mechanizmem różnicowym.
Zobacz również: Różne sposoby czyszczenia auta