AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

ile kosztują tablice rejestracyjne
Ciekawostki Motoryzacja

Ile kosztują tablice rejestracyjne i jak je wyrobić?

Co należy zrobić w sytuacji, gdy właśnie kupiliśmy od kogoś samochód i zostaliśmy jego właścicielami? W ciągu 30 dni od momentu zakupy musimy go przerejestrować. Jeśli tego nie zrobimy – możemy zostać ukarani grzywną w wysokości od 200 do 1000 złotych. Z tego tekstu dowiesz się jak i gdzie zarejestrować pojazd oraz ile kosztują tablice rejestracyjne.

Przerejestrowanie samochodu

Skupimy się na sytuacji, w której kupujemy samochód zarejestrowany w Polsce. 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, osoba kupująca auto od sprzedającego ma 30 dni na obowiązkowe przerejestrowanie go. Aby to zrobić należy udać się do wydziału komunikacji znajdującego się w miejscu zamieszkania nowego właściciela pojazdu (urząd starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy). 

Chcąc dopełnić formalności w wydziale komunikacji, musimy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. W tym przypadku będą to:

 • dowód osobisty właściciela
 • umowa sprzedaży lub inny dowód potwierdzający własność
 • dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem
 • dokument potwierdzający wykupienie ubezpieczenia
 • karta pojazdu

A ile kosztują tablice rejestracyjne? Koszt zwyczajnych tablic to 80 złotych, jednak musimy liczyć się z tym, że opłata za tablicę to nie wszystko. Dla wyjaśnienia, aby w pełni zarejestrować pojazd musimy dodatkowo zapłacić za dowód rejestracyjny (54 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł), nalepkę legalizacyjną (12,50) oraz opłatę ewidencyjną (1,50 zł). Reasumując, całkowity koszt rejestracji samochodu ze standardowymi tablicami wynosi 161,50 złotych. Możemy również zdecydować się za zatrzymanie starej rejestracji i nie wykupywać pozwolenia czasowego. W tym wypadku zapłacimy 67 złotych. Sytuacja ma się trochę inaczej w wypadku, gdy chcemy posiadać indywidualną tablicę rejestracyjną.

Zobacz również: Pierwsze auto – jakie wybrać?

Własna tablica rejestracyjna

Od 2000 roku w Polsce każdy właściciel samochodu ma prawo złożyć wniosek o tablicę rejestracyjną, na której widnieć będą znaki ułożone zgodnie z wolą kierowcy. Ograniczeniem podlegają jednak dwa pierwsze znaki, które są zależne od województwa, w którym zarejestrowany jest pojazd.

Własna tablica rejestracyjna może zostać zamówiona, gdy: 

 • rejestrujemy samochód pierwszy raz
 • chcemy przerejestrować auto po kupnie
 • przeprowadzamy się do innego powiatu

W związku z tym pozostaje pytanie, ile kosztują tablice rejestracyjne z wymyślonym przez siebie ciągiem znaków? Za samą tablicę musimy zapłacić 1000 złotych. Koszt całkowitej rejestracji wynosi 1081,50 złotych.

ile kosztują tablice rejestracyjne

Różne kolory tablic rejestracyjnych

W Polsce występują białe, zielone, czarne, niebieskie oraz żółte tablice rejestracyjne. Widniejące na nich czcionki również występują w różnych wariantach oraz kolorystykach. Najpopularniejsze tablice składają się z czarnej czcionki na białym tle oraz niebieskiego pasku po lewej stronie, na którym widnieje symbol UE, a pod nim napis PL.

Łącznie w naszym kraju (poza typem wspomnianym wyżej) funkcjonuje 7 rodzajów tablic rejestracyjnych. Każda z nich ma za zadanie symbolizować coś innego:

 • białe tablice rejestracyjne z czerwona czcionką – w tym wariancie występują tablice tymczasowe (wydane na czas oczekiwania na tablice zwyczajne) oraz badawcze (zakładane na samochody do m.in. zdjęć prasowych). Jedyną różnicą jest ostatnia litera oddzielona od cyfry w tablicach badawczych.
 • zielone tablice rejestracyjne z czarną czcionką – zakładane na samochody elektryczne
 • białe tablice rejestracyjne z zieloną czcionką – tablice profesjonalne wydawane dla dealerów i producentów
 • żółte tablice rejestracyjne z czarną czcionką – tablice zabytkowe, przeznaczone dla samochodów starszych niż 25 lat
 • czarne tablice rejestracyjne z białą czcionką – dawne tablice, obowiązujące do 2000 roku
 • niebieskie tablice rejestracyjne z białą czcionką – tablice dyplomatyczne, przeznaczone dla odwiedzających nasz kraj dyplomatów, przedstawicieli międzynarodowych