AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

samochód
Motoryzacja

Jakie akcesoria i dodatki do samochodu warto kupić przed wiosennymi podróżami?

Ciepłe miesiące zachęcają do bliższych i dalszych podróży samochodem. Warto się do nich odpowiednio przygotować. Kilka dodatków pozwoli jeździć bezpiecznie, bardziej komfortowo i nie narzekać na nagłe niespodzianki. Jakie akcesoria warto kupić przed wiosennymi podróżami? Jakie dodatki warto wybrać do samochodu?

Lista wyposażenia współczesnych aut jest długa, nawet w przypadku samochodów klasy B. Niemniej jednak – nigdy nie jest idealna. Ale zawsze auto można doposażyć w akcesoria i dodatki, które pozwolą zwiększyć jego funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodę. 

Zanim ruszysz w podróż – sprawdź, co zapewnia Twoje ubezpieczenie 

Sprawdź zakres swojego ubezpieczenia OC (a także AC, jeśli posiadasz). Wielu ubezpieczycieli, już w standardowym OC zapewnia darmowe holowanie w razie awarii lub kolizji, do 100, 200, a nawet 500 kilometrów. 

Awaria albo kolizja w trakcie jazdy samochodem potrafi być bardzo stresująca. W takich wypadkach kierowca może przestać myśleć racjonalnie. Szukanie mechanika w okolicy także może być utrudnione, a koszt naprawy wysoki. 

Możliwość darmowego holowania daje kierowcy niesamowity komfort w trakcie bliskich i dalekich podróży. 

ubezpieczenie

Akcesoria do planowania podróży i bezpiecznej jazdy 

Co może się naprawdę przydać, w każdej podróży?

Nawigacja GPS z dobrym oprogramowaniem. To świetny towarzysz każdej podróży. Dzięki niej nie trzeba się martwić o to, że się gdzieś zabłądzi. Nawigacja poprowadzi do celu odpowiednio wybraną trasą (optymalną, oszczędną, najkrótszą). Oprogramowanie powinno być wyposażone w aktualną listę POI (stacji benzynowych, stacji ładowania, sklepów, aptek, hoteli itd.), a także aktualną listę fotoradarów. Pozwoli to na uniknięcie mandatu przez chwilę nieuwagi. 

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest nawigacja GPS do auta. Jeśli pojazd ma wbudowaną nawigację GPS, to warto zadbać o jej aktualizację. Można też kupić samą mapę na smartfon z systemem Android. Rozwiązań jest bardzo wiele. 

• Warto też zabrać ze sobą standardową mapę, a najlepiej przewodnik z mapami. Dlaczego? Z jednej strony łatwo będzie można znajdować ciekawe atrakcje i planować podróż. Z drugiej strony, przewodnik przyda się, kiedy nawigacja GPS zgubi zasięg. Trzeba też pamiętać, że elektroniczne mapy w nawigacjach GPS nie są doskonałe. Zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. wiejskie drogi, poza obrębem dużych miast.

Co powinno znaleźć się w każdym samochodzie, w trakcie podróży?

Są rzeczy, bez których nie warto wyruszać w drogę. 

Skoro mamy dobre ubezpieczenie OC lub AC, które zapewnia nam darmowe holowanie, nie trzeba brać ze sobą linki holowniczej. Zresztą, ona nie zawsze się przydaje. Są awarie, które uniemożliwiają holowanie auta. Są auta, których w ogóle nie można holować. A poza tym, nie jest łatwo znaleźć holującego. 

Co zawsze warto mieć w aucie?

Pompkę do pompowania kół albo kompresor elektryczny do pompowania kół. Konieczność dopompowania koła może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Tak samo, jak przebicie koła. Trzeba będzie je maksymalnie dopompować przed dojazdem do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego. 

Nie dotyczy aut, które są fabrycznie wyposażone w opony run-flat. W ich przypadku nie ma konieczności dopompowywania kół w razie przebicia. Trzeba jedynie pamiętać, że dystans do warsztatu wulkanizacyjnego jest ograniczony. Nie powinien przekroczyć 70 km. 

Komplet bezpieczników samochodowych oraz chwytak z tworzywa do ich wymiany. W sprawnym samochodzie bezpieczniki się nie przepalają, bo instalacja elektryczna jest sprawna. Ale… Jadąc na wyjazd z dziećmi trzeba pamiętać o tym, że zapewne będą podłączać do samochodowych portów USB albo do gniazdka zapalniczki ładowarki do telefonów albo do smartfona. 

Komplet zapasowych żarówek (za wyjątkiem aut z reflektorami w technologii LED – tam nic nie zmienimy samodzielnie). Żarówka może się przepalić w najmniej spodziewanym momencie. Jazda bez pełnego oświetlenia jest niebezpieczna, a na dodatek – można dostać mandat. 

auto wyposażenie

Koło dojazdowe (nie dotyczy aut z oponami run –flat i ze standardowym kołem zapasowym). Koło dojazdowe jest mniejsze (węższe) od standardowego i zabiera mniej miejsca w bagażniku. W razie przebicia można na nim bez problemu dojechać do warsztatu, albo do domu (z ograniczoną prędkością). 

Płyny na dolewki. W aucie nie może zabraknąć oleju silnikowego, płynu do chłodnic, a także płynu wspomagania układu kierowniczego (chyba, że auto ma wspomaganie elektryczne, a nie elektrohydrauliczne). Trzeba też pamiętać o płynie do spryskiwaczy. 

• Auto powinno być także wyposażone w apteczkę, gaśnice, trójkąt ostrzegawczy a także kamizelki odblaskowe, dla każdego pasażera. 

Jeśli kierowca ma starsze auto i chce się zabezpieczyć na wypadek możliwych problemów, to może ze sobą wziąć też opaski zaciskowe, szarą taśmę oraz zestaw narzędzi. W razie problemów (np. wycieków) taki zestaw pozwoli wykonać prowizoryczną naprawę i dojechać do warsztatu. 

Jak zmienić wnętrze w bardziej funkcjonalne?

W dobrych sklepach motoryzacyjnych można znaleźć cały szereg przydatnych akcesoriów, które pozwolą zmienić wnętrze pojazdu na bardziej funkcjonalne, dla całej rodziny. 

Osłony na szyby (roletki, osłony nieruchome) chronią przed promieniami słońca i nadmiernym nagrzewaniem wnętrza pojazdu. 

Organizery bagażu pozwolą na sprawne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni bagażowej, bez obaw o przewrócenie bagażu, rozlanie czy zabrudzenie tapicerki. 

pokrowce

Pokrowce na siedzenia ochronią tapicerkę przed uszkodzeniami, gdy podróżują na niej dzieci oraz zwierzęta domowa. 

Dodatkowy bagażnik dachowy zapewni jeszcze więcej przestrzeni bagażowej, zamkniętej i zabezpieczonej przed uszkodzeniami.

Uchwyty na rowery, tylne lub dachowe, pozwolą wygodnie przewozić te przydatne na wycieczkach pojazdy. Można też znaleźć uchwyty np. do desek surfingowych. 

• Na dłuższy wyjazd w ciepłe dni warto zabrać ze sobą lodówkę samochodową. Najprostsze, wyposażone są we wkłady chłodzące. Bardziej wydajne, wymagające zasilania z instalacji elektrycznej auta, mogą mieć mały układ chłodzący, a nawet mały kompresor. 

Jeśli potrzebujesz dobrych akcesoriów, idealnie dopasowanych do Twojego auta – odwiedź sklep internetowy DoOpla.pl. Znajdziesz w nim akcesoria nie tylko do Opli, ale do większości modeli koncernu Stellantis. Wygodna w obsłudze wyszukiwarka pomoże Ci łatwo dobrać akcesoria do Twojego samochodu.