AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Mechanika Motoryzacja

Świeca zapłonowa ze stożkowym gniazdem

Świeca zapłonowa to urządzenie do dostarczania prądu elektrycznego z układu zapłonowego do komory spalania silnika z zapłonem iskrowym w celu zapłonu sprężonego paliwa mieszanka powietrza z iskrą elektryczną, zawierająca jednocześnie ciśnienie spalania w silniku. Świeca zapłonowa ma metalową gwintowaną powłokę, elektrycznie izolowaną od elektrody środkowej za pomocą porcelanowego izolatora. Elektroda centralna, która może zawierać rezystor, jest połączona silnie izolowanym drutem z końcówką wyjściową cewki zapłonowej lub magneto.

Jak wygląda świeca zapłonowa ze stożkowym gniazdem?

Świeca zapłonowa ze stożkowym gniazdem cieszy się w dzisiejszych czasach z ogromną popularnością. Metalowa obudowa świecy jest przykręcona do głowicy cylindra silnika, a tym samym uziemiona elektrycznie. Elektroda centralna wystaje przez porcelanowy izolator do komory spalania, tworząc jedną lub więcej iskierników między wewnętrznym końcem elektrody środkowej i zwykle jedną lub więcej wypukłości lub struktur przymocowanych do wewnętrznego końca gwintowanej skorupy i oznaczonych jako strona, ziemia lub elektrody uziemiające. Świece zapłonowe mogą być również wykorzystywane do innych celów.

Świece zapłonowe można również stosować w innych zastosowaniach, takich jak piece, w których palna mieszanina musi zostać zapalona. Wtyczka jest podłączona do wysokiego napięcia wytwarzanego przez cewkę zapłonową lub magneto. Gdy prąd płynie z cewki, napięcie między elektrodą środkową a elektrodami bocznymi. Początkowo nie może płynąć prąd, ponieważ paliwo i powietrze w szczelinie są izolatorem, ale wraz ze wzrostem napięcia zaczyna on zmieniać strukturę gazów między elektrodami. Gdy napięcie przekroczy wytrzymałość dielektryczną gazów, gazy ulegają jonizacji. Zjonizowany gaz staje się przewodnikiem i umożliwia przepływ prądu przez szczelinę. Małe jądro sprawi, że silnik zacznie pracować tak, jakby opóźnienie zapłonu zostało opóźnione, a duże, jakby przyspieszenie zapłonu zostało przyspieszone. Świeca zapłonowa jest niesamowicie potrzebnym elementem w wielu sytuacjach.