AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Mechanika Pojazdy

Jaki wosk do samochodu? W płynie!

Dlaczego warto woskować samochód? Jak robić to efektywnie? Dlaczego wosk do samochodu w płynie jest najlepszy? Poniżej odpowiadamy na te i wiele innych pytań. Sprawdź koniecznie!

Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o swój samochód, nie zapomnij o woskowaniu. To bardzo ważna czynność, którą warto wykonywać regularnie. Dlaczego to takie istotne i przede wszystkim – dlaczego wosk do samochodu w płynie jest najlepszy? Rozwiewamy wątpliwości!

Dlaczego warto woskować samochód?

Dlaczego woskowanie powierzchni samochodu jest takie istotne? To niestety bardzo często pomijana przez właścicieli pojazdów czynność. Tymczasem zalet tego zabiegu jest cała masa. Przytaczamy kilka z nich.

Walory estetyczne

Po zaaplikowaniu wosku możesz cieszyć się wysokim połyskiem lakieru swojego samochodu. Karoseria wygląda jak nowa – i zdanie to wcale nie jest przesadzone! Lakier nieco ciemnieje i pięknie się błyszczy. Takich efektów nie osiągniesz samym myciem, nawet jeżeli byłoby bardzo dokładne i wykonywane środkami najwyższej jakości. Wielu kierowców próbuje połączyć mycie z woskowaniem, stosując szampony z woskiem. Te mogą być skuteczne, ale na pewno nie zapewnią takich rezultatów, jak osobne woskowanie

Woskowanie sprawdzi się w przypadku nowego samochodu – na długo pozwoli mu zachować idealny wygląd. Jeżeli jednak jesteś posiadaczem starszego egzemplarza, to tym lepiej! Woskowanie pomoże Ci zmienić jego oblicze na plus. Nawoskuj zatem samochód także wtedy, gdy zamierzasz go sprzedać. Pięknie błyszczący lakier z pewnością przyciągnie więcej kupujących. Wielu specjalistów od handlu samochodami podkreśla nawet, że element ten może okazać się kluczowy w podniesieniu wartości auta. Kupujący często skupiają się właśnie na wyglądzie lakieru, nie zwracając aż tak dużej uwagi na inne aspekty.

Funkcja ochronna

Kolejną, ważną funkcją woskowania samochodu jest zabezpieczenie przed korozją. W każdym aucie, nawet stosunkowo młodym, w końcu mogą pojawić się ogniska korozji. Głównie zauważalne są w miejscach, w których gromadzi się woda: na nadkolach, przy progu czy na dolnej części drzwi. Podwozie można zabezpieczyć specjalnymi środkami. Lakieru jednak nie ochronisz w ten sposób, ponieważ możesz go uszkodzić. Tutaj sprawdzi się wosk do samochodu w płynie, który działa hydrofobowo. Co to oznacza w praktyce? Preparat odpycha wodę i tworzy barierę pomiędzy nią a lakierem. Dzięki temu woda wręcz błyskawicznie spływa z nadwozia, nie tworząc zacieków.

Zabezpieczenie woskiem chroni również samochód przed zanieczyszczeniami, które trudno usunąć podczas standardowego mycia, czy to ręcznego, czy w myjni. Nawet najlepsze środki myjące często nie są w stanie oczyścić lakieru ze wszystkich drobinek brudu. Trudno bowiem usunąć resztki asfaltu, pył z klocków hamulcowych, zaschnięte owady czy osady żywiczne – a zanieczyszczenia te mogą w końcu nieodwracalnie uszkodzić lakier. Woskowanie ułatwia ich usuwanie i zapobiega osadzaniu się kolejnych zabrudzeń.

Proste mycie

Kolejny plus przemawiający za stosowaniem wosku samochodowego. Jeżeli będziesz nakładać go regularnie, możesz spodziewać się, że systematyczne, standardowe mycie będzie o wiele prostsze niż do tej pory. Mnóstwo brudu spłynie wraz z deszczem, a wiele zanieczyszczeń w ogóle nie przylepi się do lakieru. Aby utrzymać taką nawoskowaną karoserię w czystości, zazwyczaj wystarczy od czasu do czasu spłukać ją wodą.

Zabezpieczenie przed utlenianiem

Powłoki lakierowe na samochodach bardzo często ulegają łuszczeniu i matowieniu. A wszystko to pod wpływem promieni słonecznych, które niszczą tzw. klar, czyli zewnętrzną warstwę lakieru bezbarwnego. Wosk samochodowy hamuje utlenianie, ale też regularnie stosowany jest w stanie wpłynąć pozytywnie na wypłowiałe fragmenty powierzchni.

Jaki wosk do samochodu?

My szczególnie polecamy wosk samochodowy w płynie. Jest bardzo prosty w użyciu i trudno wykonać nim niepoprawne woskowanie. Wystarczy nanieść go na karoserię po dokładnym umyciu auta, a następnie delikatnie przetrzeć miękką ściereczką koniecznie z mikrofibry (ta nie uszkodzi lakieru). Podobnie stosuje się wosk samochodowy w sprayu. Inne rodzaje wosków, np. w paście, są bardziej wymagające. Trudniej się je nakłada, a cały proces, wraz z docieraniem ręcznikiem z mikrofibry, wymaga więcej czasu. 

Nie daj sobie wmówić, że preparaty nieznanych marek ze sklepów motoryzacyjnych i stacji benzynowych mogą dać jakikolwiek efekt. Wybieraj środki sprawdzone – wysokiej jakości preparaty takich firm, jak Turtle Wax, K2 czy Sonax. Lubianym przez kierowców woskiem w płynie jest np. Carnauba marki Turtle Wax, który tworzy mocne zabezpieczenie na lakierze, zapewniając perfekcyjne wykończenie i głęboki, wręcz lustrzany połysk. Innym często stosowanym środkiem jest Quantum marki K2. To wosk syntetyczny w płynie, który zapewnia nawet wielomiesięczną ochronę lakieru samochodowego. Ta potrafi wytrzymać kilkanaście myć! Nie tylko gwarantuje połysk, ale też wydobywa głębię koloru. Po zastosowaniu K2 QUANTUM lakier staje się idealnie gładki, a powstała w ten sposób warstwa ochronna ułatwia spływanie wody, spowalniając osadzanie się zabrudzeń.

Oba zaproponowane woski samochodowe (i o wiele więcej!) znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com