AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Ciekawostki Motoryzacja

Do czego służy glinka samochodowa?

Glinka samochodowa to masa plastyczna wykonana z tworzywa żywicznego. Produkt ten wyglądem przypomina nieco zwykłą plastelinę. Służy on do pielęgnacji lakieru samochodowego. Glinka to produkt powszechnie dostępny nas rynku motoryzacyjnym. Zawiera ona w sobie lekko ścierne cząsteczki. Mimo tego jest ona na tyle delikatnym produktem, że jej działanie w żaden sposób nie jest w stanie uszkodzić powłoki lakierniczej w samochodzie.

Jakie wyróżnia się rodzaje glinki samochodowej?

Wybór glinki samochodowej jest ogromny. Wyróżnia się: glinki miękkie, średnio-agresywne oraz agresywne. Glinki miękkie są najbardziej plastyczne oraz bardzo delikatne dla lakieru samochodowego. W związku z posiadanymi właściwościami jej przeznaczeniem jest usuwanie z karoserii delikatnych zabrudzeń oraz nalotów. Glinki średnio-agresywne nadają się idealnie do bieżącej pielęgnacji karoserii samochodowej. Ze względu na ich uniwersalne właściwości i bardzo niskie ryzyko uszkodzenia powłoki, w szczególności produkt ten jest polecany początkującym entuzjastom auto-detailingu. Z kolei glinki agresywne najlepiej sprawdzą się do pielęgnacji aut starszych, które to są dość mocno zaniedbane oraz zabrudzone.

Kiedy warto użyć glinki do samochodu?

W celu sprawdzenia, czy nadszedł odpowiedni czas na to, aby użyć glinki, należy najpierw dokładnie umyć oraz wysuszyć karoserię samochodu, Następnie należy przejechać opuszkami palców po lakierze samochodowym oraz szybach. Jeśli pod palcami jest wyczuwalna szorstka oraz chropowata powierzchnia w postaci brudu, który to nie został usunięty podczas wstępnego mycia, to wówczas warto użyć glinki. Natomiast gdy pod palcami jest wyczuwalna bardzo szorstka powierzchnia, to wówczas karoseria samochodowa potrzebuje jeszcze dokładniejszego oczyszczenia z zalegających nieczystości.

Jakie zanieczyszczenia osiadają na lakierze samochodowym?

Zanieczyszczenia, które często worzą niewidoczną dla oka chropowatą powierzchnię to zazwyczaj brud drogowy, kurz, soki z drzew, wapń oraz minerały pochodzące z wody deszczowej. Co prawda wstępne umycie auta przy pomocy aktywnej piany czy szamponu usuwa większość brudu, niemniej pewna część zostaje nadal mocno wbita w lakier. Zatem do usunięcia pozostałych nieczystości niezbędna okazuje się glinka.