AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Pojazdy

Czy warto zainwestować w samochód hybrydowy?

Na polskich drogach przybywa samochodów hybrydowych. Rosnące zainteresowanie nimi ma związek z kryzysem klimatycznym, który skłania do wdrażania w życie rozwiązań przyjaznych naturalnemu środowisku

Czym jest auto hybrydowe i jak działa?

Nazwa samochodu hybrydowego wzięła się stąd, że tego typu auta są wyposażone w co najmniej jeden silnik elektryczny oraz w silnik spalinowy. Takie rozwiązanie wprowadzono po to, aby zmniejszyć zużycie paliwa przy jednoczesnym zwiększeniu mocy. W Polsce coraz więcej salonów wprowadza hybrydy do oferty – dostępne są m.in. w salonie Honda Plaza. Sposób działania samochodu hybrydowego zależy głównie od jego rodzaju. Wyróżnia się następujące typy aut hybrydowych:

– mikrohybrydy (micro hybrid), w których silnik elektryczny jest pomocny przy rozruchu pojazdu,

– łagodne hybrydy (mild hybrid), gdzie silnik pełni podobną funkcję, co w mikrohybrydach,

– pełne hybrydy (full hybrid),

– modele hybrydowe z silnikiem spalinowym niezintegrowanym z kołami napędowymi, co pozwala na jazdę w trybie elektrycznym bez konieczności uruchamiania silnika spalinowego.

Zalety samochodów hybrydowych

Honda hybrydowa oraz samochody hybrydowe produkowane przez inne marki mają wiele zalet. Przede wszystkim odznaczają się solidną konstrukcją, przez co są mniej podatne na różne awarie. Ich silniki są mniej skomplikowane pod względem budowy niż np. silniki benzynowe, a to, że nie są zasilane tradycyjnymi paliwami, czyni je bezpieczniejszymi podczas wypadków. Mniejsze jest bowiem wówczas prawdopodobieństwo wybuchu. Kolejną zaletą, za którą kierowcy cenią auta hybrydowe, jest oszczędność. Skutkuje to niższymi kosztami tankowania. Warto nadmienić, że w samochodach hybrydowych zastosowanie znajdują innowacyjne technologie, dzięki którym np. w trakcie hamowania odzyskiwana jest energia niezbędna do zasilania pojazdu. Hybrydy zapewniają też lepszy komfort jazdy, gdyż w porównaniu z samochodami na tradycyjne paliwa są znacznie mniej hałaśliwe. Jazda w ciszy sprzyja natomiast skupieniu się na prowadzeniu samochodu.