AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Tłumiki sportowe
Motoryzacja

Tłumiki sportowe – zalety i wady

Każdy kierowca chce, aby jego samochód był wyjątkowy i wyróżniał się w jakiś sposób na tle innych obecnych na drodze aut. Z tego też powodu dość często właściciele pojazdów podejmują się mniej lub bardziej udanych prób ich modyfikacji. Nie da się ukryć, że zdecydowanie jedną z częściej montowanych części w samochodzie jest sportowy tłumik. Czym jest taki element i jakie są jego zalety oraz wady?

Czym jest tłumik w samochodzie?

Jaką funkcję ma tłumik w samochodzie? Za co on odpowiada i dlaczego jest takim ważnym elementem? Tłumik to ostatnia część układu wydechowego samochodu. To właśnie on jest widoczny z tyłu auta, a dokładniej jego ostatni fragment, czyli wydech. Jakie jest zadanie tłumika? Jak nazwa sama wskazuje, jego praca polega na tłumieniu hałasu, który generowany jest w chwili usuwania z auta spalin.

Zalety sportowych tłumików

Standardowy tłumik, który montowany jest seryjnie w aucie, nie prezentuje się niczym szczególnym. Dość dobrze wycisza wydech, a także stosunkowo normalnie wygląda. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców chce to zmienić.
Tłumik sportowy to przede wszystkim znacznie ciekawszy wygląd niż ten zwykły. Często zakończony jest on efektowną, dość dużą chromowaną końcówką, która prezentuje się bardzo estetycznie.
Nie da się jednak ukryć, że najważniejszą zaletą takiego tłumika jest dźwięk, który powstaje w wyniku dostania się do niego spalin. Jest on tak skonstruowany, aby pomruk, który powstawać będzie przy dodawaniu gazu, jednoznacznie kojarzył się ze sportowym i szybkim samochodem.
Wielu kierowców twierdzi, że tłumiki sportowe po ich założeniu spowodowały, że auta są szybsze i lepiej reagują na gaz. W większości przypadków jest to zwykłe złudzenie, lecz jak wynika z badań, takie tłumiki faktycznie mogą o około 2-3% podnieść moc silnika. Wybierz odpowiedni tłumik do swojego samochodu na https://rm-motors.com/pl/905-tlumiki-sportowe.

Czy tłumiki sportowe mają jakieś wady?

Jak więc widać tłumiki sportowe to naprawdę dość długa lista ciekawych zalet. Zanim jednak się w nie zainwestuje, warto się zastanowić nad tym, czy na pewno nie posiadają one jakichś wad. Czy tłumiki tego rodzaju mają minusy?
Jak się okazuje, najważniejsza zaleta, czyli dźwięk tłumika sportowego, jest jednocześnie jego wadą. Często bowiem dochodzi do przekroczenia maksymalnego poziomu hałasu, za co może grozić nawet odebranie dowodu rejestracyjnego przez policje.
Wiele osób zauważa również, że takie tłumiki są naprawdę bardzo drogie. Często cena dobrego wykonanego z odpowiednich materiałów modelu wynieść może nawet kilka tysięcy złotych.