AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

klucz pneumatyczny do dużego koła
Mechanika

Narzędzia pneumatyczne – klucze i szlifierki, które mają wiele zalet

Narzędzia pneumatyczne często uznawane są za lepszą alternatywę narzędzi elektrycznych. Nie jest to do końca prawdą. Część narzędzi ma swoje lepsze odpowiedniki w wersji pneumatycznej, ale nie jest to regułą. W tym artykule zajmiemy się zaletami narzędzi pneumatycznych oraz wyjaśnimy dlaczego warto postawić na szlifierki i klucze pneumatyczne.

 Zalety narzędzi pneumatycznych 

klucz udarowy pneumatyczny do warsztatu

Narzędzia pneumatyczne to klucze, szlifierki, grzechotki itp. zasilane sprężonym powietrzem. Produkowane są głównie z myślą o wydajnej pracy w warunkach przemysłowych, serwisu czy warsztatu, jednak coraz chętniej korzystają z nich również amatorzy domowych napraw i majsterkowania.

Największą zaletą narzędzi pneumatycznych jest ich wysoka ergonomia. Dzięki zastosowaniu sprzężonego powietrza narzędzia takie mają większą moc niż narzędzia elektryczne i do tego są zdecydowanie lżejsze. Za wygodniejszą pracą idą jeszcze niższe koszty – konserwacja narzędzi pneumatycznych jest zwyczajnie tańsza. Co ważne takie narzędzia nie przegrzewają się, czy nie potrzebują przerw na ładowanie (jak w przypadku elektrycznych narzędzi na akumulator). Dzięki temu, przy zachowaniu odpowiedniej konserwacji można z nich korzystać nieprzerwanie nawet całą dobę.


Klucze pneumatyczne

szlifierka pneumatyczna mimośrodowa w fabryce motoryzacyjnej

Klucze pneumatyczne są szczególnie popularne w warsztatach samochodowych. Doskonale radzą sobie z przykręcaniem i odkręcaniem śrub. Bez problemu odkręcają nawet dość stare, zapieczone śruby. Mają jednak o wiele szersze zastosowanie, stosują je nie tylko serwisy i warsztaty, tego typu narzędzia spotyka się też w przemyśle.

Kluczy pneumatycznych jest kilka rodzajów, różnią się przede wszystkim typem mechanizmu udarowego jaki został w nich zastosowany. To właśnie rodzaj tego mechanizmu decyduje o tym, do jakich zadań najlepiej będzie pasował konkretny klucz. Na rynku można spotkać między innymi klucze pneumatyczne twinn hammer z mechanizmem udarowym opartym na podwójnych młotkach pierścieniowych obracających się wokół wrzeciona oraz klucze pin clutch, w których udar opiera się na mechanizmie dwóch sworzni.


Szlifierki pneumatyczne 

Szlifierki pneumatyczne wykorzystują energię zgromadzoną w sprężonym powietrzu dostarczonym poprzez specjalna instalację zasilaną przez kompresor. Sprawdzają się szczególnie dobrze w obróbce metalu, jednak przy odpowiednim doborze parametrów urządzenia można z nich korzystać także w obróbce drewna czy plastiku.

Podobnie jak w przypadku elektrycznych odpowiedników, na rynku dostępne są pneumatyczne szlifierki kątowe czołowe, oscylacyjne i trzpieniowe. Są jednak mniejsze i lżejsze, dzięki czemu przyjemniej się nimi pracuje, i co jest nie bez znaczenia, podczas pracy emitują znacznie mniej hałasu.

Narzędzia pneumatyczne warsztatowe, przemysłowe