AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

pytania na prawo jazdy
Ciekawostki

Najtrudniejsze pytania egzaminacyjne na prawo jazdy w 2020 roku

Przygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy? Szukasz informacji o przebiegu i zasadach egzaminu z części teoretycznej? Na ile pytań trzeba odpowiedzieć poprawnie i w jakim czasie? Warto zapoznać się z poniższymi informacjami.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w sali komputerowej  Ośrodka Egzaminacyjnego w formie testu jednokrotnego wyboru.  Pytania podzielone są na część podstawową i specjalistyczną.

Część podstawowa składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej, a w tym:

  • 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

Pytania zadawane są najczęściej na podstawie sytuacji z kilku sekundowego filmu lub fotografii. Do wyboru są odpowiedzi „tak”, lub „nie”. Na zapoznanie się z treścią jest 20 sekund, na odpowiedź 15 sekund.

Część specjalistyczna składa się z 12 pytań, a w tym:

  • 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

Na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi w części specjalistycznej jest więcej czasu bo aż 50 sekund. Po tym czasie system przeskakuje do kolejnego pytania, nie ma możliwości powrotu. 

Każde pytanie zawiera jedną prawidłową odpowiedź oraz przypisaną liczbę punktów za udzielenie prawidłowej odpowiedzi, o następującej wartości:

  • 3 punkty – pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 2 punkty – pytanie o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 1 punkt – pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.

Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 74, ale aby zdać wystarczy uzbierać minimum 68 punktów.

Czas trwania teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 25 minut. Nie warto się więc spieszyć i udzielać odpowiedzi bez zastanowienia.

Jakie pytania z testów na prawo jazdy sprawiają najwięcej trudności?

Statystyki wskazują, że kursantom wiele problemów sprawiają pytania z pozoru banalne, a więc dotyczące podstawowych znaków drogowych, lub te związane z obowiązkiem zachowania szczególnej ostrożności. Kłopotliwe są także pytania dotyczące postaw policjanta, kierującego ruchem na skrzyżowaniu.

Dlaczego szczególna ostrożność? Należy przede wszystkim rozróżnić dwa pojęcia i zapamiętać, że ostrożność musisz zachować w sposób ciągły, ale szczególną ostrożność jedynie w sytuacjach wymienionych w przepisach prawa drogowego. 

pytania egzaminacyjne

Dlaczego taka odpowiedź? Wbrew pozorom szczególnej ostrożności nie musisz zachowywać podczas jazdy nocą (czy też od zmierzchu do świtu). Jadąc po zmierzchu wystarczy zachowywać zwykłą ostrożność.

W którą stronę ten zakręt? Okazuje się, że najtrudniejsze pytanie z testów na prawo jazdy dotyczy znaków drogowych. Dlaczego tak jest? Bo zdający nie uczą się ich znaczenia. A trzeba wiedzieć, że obrazek przedstawiony na znaku nie zawsze koresponduje z jego znaczeniem.

Ten znak ostrzegawczy wbrew pozorom mówi o kierunku pierwszego zakrętu. Aktualne testy na prawo jazdy dostępne są na zdamyto.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *