AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

czyszczenia auta
Mechanika Motoryzacja

Różne sposoby czyszczenia auta

Są osoby, które podchodzą do czyszczenia auta jak do przykrego obowiązku oraz takie, które traktują to jako świetną formę spędzania wolnego czasu. Niezależnie do tego, z którą grupą się utożsamiamy, warto wiedzieć gdzie, jak i czym myć samochód, aby jak najlepiej prezentował się na drodze podczas jazdy.

Gdzie można umyć swój samochód?

W otoczeniu większości z nas znajduje się wiele punktów, w których można wyczyścić swoje auto. Najbardziej popularne są myjnie, które mogą być bezdotykowe, automatyczne, ręczne lub parowe. Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego każdy powinien wybrać jak najlepszą opcję dla siebie. Ale czy musimy korzystać z myjni? Czy nie możemy umyć swojego auta samodzielnie pod własnym domem lub blokiem?

Odpowiedź na to pytanie może być dla niektórych zaskakująca. Miejsca, w których możesz zadbać o czystość swojego pojazdu muszą być do tego przeznaczone. Nawet mycie auta na posesji należącej do ciebie może zakończyć się mandatem w wysokości do 500 złotych, jeśli nie ma na niej miejsca (kanalizacji lub zbiornika), do którego może odpłynąć brudna woda. Możemy przeczytać o tym w Ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j.Dz.u. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.):

  1.  Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”; regulamin jest aktem prawa miejscowego.
  2. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:
    1. pkt. c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

Zobacz również: Zakup samochodu – na co trzeba zwrócić uwagę?

Samochód trzeba wyczyścić, a nie zniszczyć

Do czyszczenia auta większość osób korzysta z myjni bezdotykowych – jest to tani i szybki sposób na zadbanie o swój pojazd, a dodatkowo można to zrobić o każdej porze dnia i nocy.

Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nieprawidłowe lub niedokładnie mycie może skutkować uszkodzeniem samochodu. Dlatego zastanówmy się, jak powinno przebiegać czyszczenie auta:

  1. Zaczynamy od spłukania auta w celu jego schłodzenia i usunięcia drobnych zabrudzeń.
  2. Myjemy felgi korzystając z programu ,,oprysk felg” lub ,,mycie wysokim ciśnieniem”.
  3. Nakładamy pianę ruchem dół-góra oraz czekamy około minuty.
  4. Po minucie przechodzimy do mycia zasadniczego, czyszcząc auto z góry do dołu. Należy zrobić to dokładnie, aby nie pozostawiać maz.
  5. Na koniec spłukujemy pojazd z góry na dół oraz nakładamy wosk. Warto pamiętać o tym, żeby unikać woskowania szyby i lusterek.
czyszczenia auta

Preparaty do czyszczenia auta?

W tym segmencie przedstawię dwa preparaty oraz sposoby na samodzielne czyszczenie auta. W tym wypadku najczęściej występuje dylemat pomiędzy szamponem do mycia samochodu, a pianą aktywną. Szampon sprawdzi się w zwalczaniu delikatnych lub niedawno powstałych zabrudzeń. Dodatkowo jest wydajny i prosty w użyciu. Piana aktywna ma swoje zastosowanie nie tylko w branży motoryzacyjnej (jest używana m.in. do mycia dachów) i dobrze radzi sobie z ciężkimi zabrudzeniami. Jednak aby móc z niej korzystać, musimy zaopatrzyć się w pianownicę.

Skupmy się więc na szamponie, którego występują dwa rodzaje: z woskiem i bez wosku. Pierwszy z wymienionych wcześniej wariantów myje i woskuje jednocześnie – usuwa zabrudzenia takie jak kurz i piach oraz nabłyszcza samochód. Szampon bez wosku wymyje nasz samochód bardzo dokładnie, a osobne woskowanie sprawi, że efekt będzie jeszcze lepszy.

Zobacz również: Jaki wosk do samochodu? W płynie!