AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Ciekawostki Mechanika

Czy warto używać wody, zamiast płynu chłodniczego?

Wielu kierowców samochodów regularnie sprawdza poziom oleju czy płynu chłodniczego w silniku dbając, aby zawsze płyny te były w normie. I jest to bardzo słuszne działanie, gdyż brak lub niski poziom płynu chłodniczego może prowadzić do poważnych awarii samochodu.

Układ chłodzenia i jego rola w samochodzie

Układ chłodzenia jest kluczowym elementem w każdym pojeździe samochodowym. Dzięki niemu samochód posiada odpowiednią temperaturę silnika oraz utrzymuje ją na stałym poziomie. W związku z tym w układ chłodzenia musi mieć dostarczaną odpowiednią ilość płynu. Wielu kierowców decyduje się na wlewanie do chłodnicy wody zamiast tego preparatu. Czy woda zamiast płynu chłodniczego to dobre rozwiązanie?

Różnica temperatury wrzenia wody oraz płynu do chłodnicy

Regularne stosowanie wody zamiast płynu chłodniczego może mieć poważne konsekwencje dla samochodu. Wynika to z właściwości chemicznych obu cieczy. Podstawowa rozbieżność tkwi w temperaturze wrzenia. Otóż dla wody wynosi ona 100 stopni Celsjusza, natomiast dla płynów chłodniczych, które to powstają na bazie glikolu wartość ta jest większa o 30 stopni. W związku z tym używanie wody zamiast płynu może spowodować przegrzanie się silnika, co może mieć poważne konsekwencje w postaci poważnych uszkodzeń mechanicznych samochodu.

Woda w chłodnicy, a zatarcie pompy samochodowej

Kranowa woda nie jest w pełni czystą substancją chemiczną, bowiem zawiera ona w sobie kamień osadowy, który jest wytrącany w układzie chłodzenia. W związku z tym przyspiesza się proces korozji wielu metalowych elementów. W efekcie tego może dojść do zatarcia się pompy wody. Warto pamiętać, że płyny chłodnicze posiadają w swym składzie specjalne przeciwutleniacze, które to skutecznie rozwiązują problem rdzewienia. Ponadto zwykła woda z kranu nie radzi sobie z tak zwaną erozją kawitacyjną, która towarzyszy układom pracującym pod ciśnieniem, a takim układem jest właśnie układ chłodzenia. Dedykowane przez producentów płyny chłodnicze zawierają w sobie odpowiednie środki antypienne, dzięki którym wspomniana erozja nie występuje.

Czy warto używać wody zamiast płynu chłodniczego?

Wydaje się, że w ekstremalnych przypadkach użycie wody zamiast płynu chłodniczego jest usprawiedliwione, niemniej jej regularne stosowanie prędzej czy później doprowadzi do poważniejszych uszkodzeń, które to są znacznie bardziej kosztowne, niż płyn chłodniczy.