Sprzedaż auta nie jest taka prosta, jak może się wydawać. W zależności od tego, jakim pojazdem dysponujemy, jego sprzedaż może być mniej lub bardziej problematyczna. Wpływa na to wiele czynników, od stanu technicznego pojazdów, po jego markę lub rocznik. Bez względu na to, jak długa będzie droga sprzedaży naszego używanego auta, nie powinniśmy zapomnieć o niezbędnych formalnościach, które należy dopełnić.
Umowa kupna-sprzedaży
Jednym z elementów, o którym nie możemy zapomnieć jest umowa kupna-sprzedaży. Jest to najważniejszy dokument sporządzany podczas sprzedaży samochodu, dlatego tak istotne jest to, aby była wypełniona w dobry sposób. Musimy zadbać o to, aby dane obu stron były bezbłędne, a wszystkie dane dotyczące samochodu dokładne. Może to zaważyć na wszelkich konfliktach, które mogą w przyszłości powstać pomiędzy kupującym, a sprzedającym, dlatego nie warto bagatelizować tej sprawy. Umowa kupna-sprzedaży powinna zostać sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.
Formalności w wydziale komunikacji
Niestety, umowa kupna-sprzedaży to nie jedyne dokumenty, których wypełnienie jest istotne podczas sprzedaży samochodu. W ciągu 30 dni od sprzedaży samochodu, jego były właściciel ma obowiązek poinformować odpowiedni Wydział Komunikacji o zbyciu pojazdu. Ważne jest to, że musi zostać to zrobione przez osobę, na którą był wcześniej zarejestrowany pojazd. Nie ma kary, za niedopełnienie tych formalności, natomiast może okazać się to kłopotliwe w przypadku, kiedy nowy właściciel nie przerejestruje szybko pojazdu na siebie i np. spowoduje stłuczkę. Możemy wówczas być obciążeni za te wykroczenia.
Urząd skarbowy
Jeżeli wartość samochodu, który sprzedajemy przekracza 1000 zł, obowiązkowe jest odprowadzenie od niego podatku. Zazwyczaj przyjmuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych jest uiszczany przez nabywcę, zasady te jednak zależą od ustaleń obu stron.
Zupełnie inną sprawą jest sytuacja, kiedy w ciągu sześciu miesięcy od zakupu pojazdu uda nam się go sprzedać z zyskiem. Wówczas musimy uiścić podatek dochodowy.
Ubezpieczenie O.C.
Jeżeli uda nam się sprzedać samochód, niezbędne jest niezwłoczne poinformowanie o tym fakcie ubezpieczyciela. Niezbędne jest dostarczenie dokładnej daty sprzedaży pojazdu, dane nabywcy i pojazdu. Ubezpieczenie O.C. zazwyczaj przechodzi na kolejnego właściciela. Jeżeli nie zdecyduje się on na przedłużenie umowy, możemy ubiegać się o odzyskanie części składki.
Skup samochodów – wygodna alternatywa
Decydując się na skorzystanie z usług skupu samochodów w Ząbkach, możemy spodziewać się, że część najważniejszych formalności odbędzie się sprawnie, gdyż skupy samochodów w Wyszkowie mają opracowane swoje własne, wewnętrzne procedury. Dzięki temu nie tylko zyskamy pewność transparentności tych działań, ale również szybko otrzymamy nasze pieniądze. Jeżeli szukamy dobrego skupu aut w Serocku lub okolicy, warto przeczytać opinie o wszystkich salonach tego typu w naszej okolicy.
Formalności związane ze sprzedażą samochodów – podsumowanie
Sprzedaż samochodu nie jest taka łatwa jak się wydaje. Musimy zadbać o to, aby wszelkie formalności zostały dopełnione, a do tego chcemy mieć pewność, że cały proces odbędzie się szybko i sprawnie. Dlatego właśnie świetnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usługi skupu samochodów w Twojej okolicy.