AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Mechanika

Jaki model montażownicy do opon wybrać?

Na wybór urządzenia do montowania opon wpływają różne czynniki, od ceny po markę. Decydując się na zakup montażownicy, należy wziąć pod uwagę słabe i mocne strony takiej inwestycji. Najważniejsze, by była opłacalna.

Na wybór urządzenia do montowania opon wpływają różne czynniki, od ceny po markę. Decydując się na zakup montażownicy, należy wziąć pod uwagę słabe i mocne strony takiej inwestycji. Najważniejsze, by była opłacalna.

Typy montażownic

W pierwszej kolejności należy ustalić typ montażownicy do opon, w który chcemy inwestować. Najpopularniejsze urządzenia zmieniają koła w większości pojazdów, od samochodów osobowych, przez motocykle, po ciężarówki i traktory. W oparciu o rynkową ofertę można wyróżnić trzy podstawowe modele montażownic. Wszystkie typy montażownic do opon znajdują się w ofercie sklepu internetowego sklep-warsztat.pl >>

Montażownica tradycyjna

Najczęściej wybierany model, znajdujący zastosowanie w przypadku najbardziej popularnych rodzajów opon. Podstawą tradycyjnej zmieniarki do kół jest kolumna, którą można odchylić do tyłu lub w bok. Wymiana opon odbywa się przy pomocy stopki oraz łyżki, a także zbijaka, dzięki któremu możliwe jest przemieszczenie stopek opon. Chwyt kół zależny jest od tworzywa, z którego wykonane są felgi – te aluminiowe będą chwytane od zewnątrz, a stalowe – od wewnątrz. Tradycyjna montażownica sprawdzi się także w przypadku opon Run Flat oraz niskoprofilowych.

Montażownica niestandardowa

Co prawda nie jest to oficjalnie wyodrębniany model, warto jednak o nim wspomnieć. Zmieniarka niestandardowa jest na ogół większa oraz cięższa od tej tradycyjnej, przeznaczona jest bowiem do kół o większej średnicy, jak na przykład Run Flat. Elementem dodatkowym tego modelu jest podnośnik. Zamiast standardowego zbijaka znajdziemy tu natomiast jedną lub dwie dociskowe rolki. Stopka jest z kolei wyposażona w system LL z kłem rozbiórkowym, dzięki któremu możliwa staje się rezygnacja z łyżek. Wśród zalet takiej montażownicy wymienić należy solidną budowę oraz sprawną zmianę niestandardowych opon.

Montażownica – kombajn

Ostatni typ zmieniarek różni się od swoich poprzedniczek przede wszystkim budową. Zamiast stopki mamy tu profesjonalny uchwyt, który podnosi poziom bezpieczeństwa i minimalizuje ryzyko uszkodzenia opony lub felgi dzięki wyeliminowaniu montażowych łyżek. Stopień automatyzacji niektórych kombajnów jest wysoki. Najnowsze modele w zasadzie nie wymagają ingerencji ze strony wulkanizatora. Ten model montażownic obsługuje koła do 34 cali.

Ważne aspekty podczas zakupu montażownicy

Po krótkim omówieniu dostępnych modeli, czas na istotne elementy, które trzeba wziąć pod uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Wśród nich należy wymienić:

Ogumienie, dla którego urządzenie znajduje zastosowanie, a także powierzchnię stołu – im większa, tym lepsza,

Zakres mocy siłownika zbijaka – im wyższa, tym twardsze opony będzie obsługiwać,

Grubość montażowej kolumny – to od niej zależy trwałość i wydajność przyrządu,

Wysokość montażowej kolumny – wyższa sprawniej obsłuży szerokie felgi,

Recenzje konsumentów – te rzetelne są cennym źródłem inspiracji,

Certyfikaty – są one wydawane przez ważnych graczy w branży,

Łatwość pozyskania zamienników – to ważne, jeśli nabywamy używany sprzęt,

Koszt zakupu – kompromisowy dla budżetu, którym dysponujemy,

Możliwości ewentualnej rozbudowy – dzięki nim możemy poszerzyć zakres usług o kolejne rodzaje opon.