AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Mechanika Pojazdy

Amortyzatory gwintowane

Amortyzator jest urządzeniem mechanicznym lub hydraulicznym przeznaczonym do pochłaniania i tłumienia impulsów uderzeniowych. Odbywa się to poprzez zamianę energii kinetycznej szoku na inną formę energii, które następnie są rozpraszane. Pneumatyczne i hydrauliczne amortyzatory są stosowane w połączeniu z poduszkami i sprężynami. Amortyzator samochodowy zawiera sprężynowe zawory zwrotne i kryzy do kontrolowania przepływu oleju przez wewnętrzny tłok.

Amoryzatory gwintowe – czy są popularne?

W dzisiejszych czasach amortyzatory gwintowane cieszą się ogromną popularnością. Podczas projektowania lub wyboru amortyzatora należy wziąć pod uwagę jeden aspekt projektowy – dokąd ta energia pójdzie. W większości amortyzatorów energia jest przekształcana w ciepło w lepkim płynie. W cylindrach hydraulicznych płyn hydrauliczny nagrzewa się, natomiast w cylindrach powietrznych gorące powietrze jest zwykle usuwane do atmosfery. W innych rodzajach amortyzatorów, takich jak typy elektromagnetyczne, rozproszoną energię można magazynować i wykorzystywać później. Ogólnie rzecz biorąc, amortyzatory pomagają amortyzować pojazdy na nierównych drogach.

W pojeździe amortyzatory zmniejszają efekt jazdy po nierównym terenie, co prowadzi do poprawy jakości jazdy i prowadzenia pojazdu. Podczas gdy amortyzatory służą ograniczeniu nadmiernego ruchu zawieszenia, ich jedynym celem jest tłumienie drgań sprężyn. Amortyzatory wykorzystują zawory oleju i gazów do absorpcji nadmiaru energii ze sprężyn. Producent określa stawki sprężyny na podstawie masy pojazdu, załadowanego i rozładowanego. Niektóre osoby używają wstrząsów, aby modyfikować wskaźniki wiosenne, ale nie jest to właściwe użycie. Wraz z histerezą w samej oponie, tłumią one energię zgromadzoną w ruchu nieresorowanego ciężaru w górę i w dół. Skuteczne tłumienie odskoku koła może wymagać udarów strojenia w celu uzyskania optymalnego oporu. Amortyzatory gwintowane są nie tylko trwałe, ale również wytrzymałe. Z całą pewnością posłużą one użytkownikowi przez wiele lat. Sprężynowe amortyzatory zwykle wykorzystują sprężyny śrubowe lub resory piórowe.