AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

zakup auta
Motoryzacja

Zakup auta – wszystko, co musisz wiedzieć

Co zrobić w sytuacji, gdy właśnie odebraliśmy nasze nowe auto z salonu lub właśnie mamy zamiar odjechać w naszym nowym nabytku ze spotkania z osobą, która nam go sprzedała? Zakup auta to tak naprawdę dopiero pierwszy krok na drodze do zostania jego pełnoprawnym właścicielem. Z tego tekstu dowiesz się, jak krok po kroku przejść przez wszystkie formalności.

Kupiłem auto – co dalej?

W pierwszej kolejności zajmijmy się przypadkiem, gdy kupujemy samochód z salonu. Po wpłaceniu pełnej kwoty może w naszej głowie pojawić się myśl: ,,kupiłem auto – co dalej”? Na szczęście tutaj sprawa nie jest tak skomplikowana. Dealer przekazuje nam kartę samochodu, dowód zakupu i świadectwo homologacji, czyli dokumenty niezbędne do zarejestrowania samochodu. 

Następnie udajemy się do wydziału komunikacji w naszej miejscowości. Zabieramy ze sobą wyżej wspomniane dokumenty oraz dowód osobisty i wniosek rejestracyjny. Od 4 września 2022 roku koszt zarejestrowania pojazdu wynosi około 160 złotych.

Sprawdź również: Ile kosztują tablice rejestracyjne i jak je wyrobić?

Ostatnim krokiem na tej drodze jest wykupienie ubezpieczenia OC. Można wykupić je w różnych pakietach, a firmy specjalizujące się w tym temacie z pewnością znajdą odpowiedni dla ciebie. Gdy już to zrobimy, zakup auta z salonu został sfinalizowany. 

Zakup auta od osoby prywatnej

Kupno samochodu od osoby prywatnej jest trochę bardziej skomplikowany. Schody zaczynają się już na etapie poszukiwania samochodu, a kończą się (przy odrobinie szczęścia) po rejestracji w wydziale komunikacji.

Ale po kolei. Pierwszy dokument, w jaki musimy się zaopatrzyć po kupnie pojazdu od osoby prywatnej jest umowa kupna-sprzedaży samochodu. Potwierdza ona to, że jesteśmy nowymi właścicielami auta. Warto pamiętać o tym, aby przygotować dwie kopie umowy – jedną dla sprzedającego, a drugą dla kupującego.

Następnie musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), którego koszt to 2% wartości auta. Na zapłatę mamy 14 dni od momentu zawarcia umowy. Ten podatek płacimy tylko wtedy, gdy odbywa się kupno samochodu od osoby prywatnej. Dodatkowo przez zarejestrowaniem pojazdu, jeżeli samochód nie ma ważnego badania technicznego, musimy przeprowadzić go na własną rękę. Koszt przeglądu wynosi około 100 złotych.

Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. Mamy na to 30 dni. Pamiętajmy o tym, że jeśli kupujemy auto używane, musi zabrać ze sobą stare tablice rejestracyjne pojazdu. Wydział w ciągu 30 dni musi rozpatrzyć twój wniosek.

Ostatnią kwestią jest obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przypadku, gdy kupujemy samochód używany, możemy przedłużyć ubezpieczenie poprzedniego właściciela lub wykupić je samodzielnie.

zakup auta

Podstawowe wyposażenie nowego samochodu

Zakup auta mamy już za sobą, więc teraz pozostało nam tylko zaopatrzyć go w obowiązkowe przedmioty, którymi są:

  • tablica rejestracyjna (prawidłowo zainstalowana i czytelna)
  • gaśnica (sprawna, typu BC lub ABC, z ważną homologacją o wadze co najmniej 1 kg)
  • trójkąt ostrzegawczy (korzystamy z niego w sytuacji, gdy chcemy poinformować innych uczestników ruchu drogowego o unieruchomieniu naszego pojazdu)

Mandaty za brak któregokolwiek z wyżej wymienionych elementów wahają się od 20 do 500 złotych.