AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Ciekawostki Pojazdy

Opony niskoprofilowe

Prawie każdy nowy samochód wydaje się oferować opony o niskim profilu. Opony niskoprofilowe zdają się ostatnio pojawiać w wielu samochodach, ale są oferowane z kilku powodów. Większe koła i bardziej chude ściany boczne normalnej wielkości koła oznaczają, że producenci mogą zrobić miejsce wewnątrz koła na większe hamulce. Cienkie ściany boczne są również sztywniejsze i zapewniają lepsze prowadzenie na zakrętach i na drodze. Nie unikajmy oczywistych, ale niskoprofilowych opon, które wyglądają fajniej niż zwykłe opony.

Co oznacza opony niskoprofilowane?

Kiedy mówimy „niski profil”, mówimy o rozmiarze krawędzi opony. Przeczytaj liczby uformowane w ścianie bocznej; druga liczba wydrukowana w serii to współczynnik kształtu, wskazujący grubość ścianki bocznej jako procent szerokości bieżnika. Na przykład opona P225 / 45R15 ma 15-calowy rozmiar koła z 225 mm szerokości bieżnika, a ściana boczna ma 45 procent szerokości bieżnika lub 101 mm. Im wyższy współczynnik kształtu, tym grubsza ściana boczna i wygodniejsza jazda; niższe proporcje prowadzą do cieńszych ścian bocznych i sztywniejszej jazdy. Tego rodzaju guma ma swoje wady. Opony są częścią zawieszenia samochodu, ściany boczne pochłaniają niektóre z najbardziej błędnych niedoskonałości drogi. O ile zawieszenie nie zostało zaprojektowane z myślą o usztywnieniu ścianek bocznych, może to oznaczać trudniejszą jazdę.

Szybka deflacja jest czymś, o co należy się martwić; uderzenie w dziurę cienkimi ścianami bocznymi może uszkodzić koło. Producenci opon stale ulepszają konstrukcje dzięki bardziej wytrzymałym materiałom i konstrukcji, dzięki czemu nowsze opony nie są tak często uszkadzane, jak stare opony niskoprofilowe. Jeśli kupujesz nowy samochód dla większego komfortu, zamów mniejsze koła wyposażone w oponę o większej ścianie bocznej, co zapewni bardziej miękką jazdę. Mniej agresywne wstrząsy mogą nieco pomóc, ale kosztem obsługi. Poza tym patrzysz na zmiany w sprzęcie zawieszenia, które nie są dla osób o słabym sercu. I tak będzie ci ciężko znaleźć części, ponieważ rynek wtórny zwykle ma na celu uczynienie samochodów bardziej sztywnymi niż miękkimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *