AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

leasing używanych aut
Ciekawostki

Leasing samochodów używanych – co warto wiedzieć?

Współcześnie wiele osób rezygnuje z zakupu nowego lub używanego auta i skłania się raczej w stronę opcji finansowania, na przykład leasingu. Leasing samochodów używanych to świetna oferta, gdyż można korzystać z pojazdu bez konieczności jego zakupu.

Czy wszystkie samochodu mogą być leasingowane?

Wiek używanego samochodu ma duże znaczenie w możliwości jego leasingowania. Firmy, które oferują opcję finansowania leasingowego często stosują taką zasadę, iż pojazd musi odpowiadać konkretnym ramom wiekowym. Wiek pojazdu przeważnie wynosi około 8 – 10 lat. Niekiedy jednak, gdy wartość pojazdu jest bardzo duża może zdarzyć się tak, iż leasingowany samochód jest starszy niż 10 lat. Zazwyczaj najtańszy leasing samochodów używanych trwa od 2 do 3 lat. W przypadku wersji finansowej czas trwania umowy musi być dłuższy niż 12 miesięcy. Leasing używanych aut jest ostatnio bardzo popularny ze względu na to, iż kupno nowego lub używanego auta to bardzo duży wydatek, na który nie zawsze stać firmę czy osobę fizyczną. Świetnym przykładem są tutaj ciągniki siodłowe, które mimo kilku lat wciąż kosztują bardzo dużo i dlatego też są to pojazdy często poddawane leasingowi.

Jaki leasing wybrać?

Używane samochody na raty to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy aktualnie nie posiadają wystarczającej ilości gotówki, by kupić auto na własność. Chcąc jednak podpisać umowę leasingową należy zorientować się, jaki leasing będzie w danym przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem. Używane samochody można bowiem sfinansować zarówno za pomocą leasingu operacyjnego, jak również za pomocą leasingu finansowego. To, który leasing będzie dla danej firmy najkorzystniejszym rozwiązaniem, zależy przede wszystkim od oczekiwań leasingobiorcy i jego możliwości gotówkowych. Leasing operacyjny to niższe koszty początkowe niż w przypadku leasingu finansowego. Różnica polega bowiem na kwocie kapitału własnego w każdym z rodzajów leasingu. Różny jest także czas trwania leasingu. Wariant operacyjny to umowa zawarta na czas dłuższy niż 40 procent czasu amortyzacji danego pojazdu. W opcji finansowej czas trwania umowy to minimum 12 miesięcy. W przypadku leasingu operacyjnego podatek Vat jest zaliczany do rat leasingowych, natomiast w leasingu finansowym amortyzacja i odsetkowa część rat zaliczana jest do kosztów. Używane auto, które jest brane w leasing musi być zarejestrowane i ubezpieczone tak samo, jak auta kupione na własność. Rejestracja leasingowanego auta jest jednak obowiązkiem leasingodawcy. Leasing samochodów używanych to dobra opcja finansowania w przypadku, gdy klient nie chce wydawać dużej ilości gotówki jednorazowo na zakup auta.