Są osoby, które podchodzą do czyszczenia auta jak do przykrego obowiązku oraz takie, które traktują to jako świetną formę spędzania wolnego czasu. Niezależnie do tego, z którą grupą się utożsamiamy, warto wiedzieć gdzie, jak i czym myć samochód, aby jak najlepiej prezentował się na drodze podczas jazdy.
Gdzie można umyć swój samochód?
W otoczeniu większości z nas znajduje się wiele punktów, w których można wyczyścić swoje auto. Najbardziej popularne są myjnie, które mogą być bezdotykowe, automatyczne, ręczne lub parowe. Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego każdy powinien wybrać jak najlepszą opcję dla siebie. Ale czy musimy korzystać z myjni? Czy nie możemy umyć swojego auta samodzielnie pod własnym domem lub blokiem?
Odpowiedź na to pytanie może być dla niektórych zaskakująca. Miejsca, w których możesz zadbać o czystość swojego pojazdu muszą być do tego przeznaczone. Nawet mycie auta na posesji należącej do ciebie może zakończyć się mandatem w wysokości do 500 złotych, jeśli nie ma na niej miejsca (kanalizacji lub zbiornika), do którego może odpłynąć brudna woda. Możemy przeczytać o tym w Ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j.Dz.u. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.):
- Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”; regulamin jest aktem prawa miejscowego.
- Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:
1. pkt. c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi.
Zobacz również: Zakup samochodu – na co trzeba zwrócić uwagę?
Samochód trzeba wyczyścić, a nie zniszczyć
Do czyszczenia auta większość osób korzysta z myjni bezdotykowych – jest to tani i szybki sposób na zadbanie o swój pojazd, a dodatkowo można to zrobić o każdej porze dnia i nocy.
Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nieprawidłowe lub niedokładnie mycie może skutkować uszkodzeniem samochodu. Dlatego zastanówmy się, jak powinno przebiegać czyszczenie auta:
- Zaczynamy od spłukania auta w celu jego schłodzenia i usunięcia drobnych zabrudzeń.
- Myjemy felgi korzystając z programu ,,oprysk felg” lub ,,mycie wysokim ciśnieniem”.
- Nakładamy pianę ruchem dół-góra oraz czekamy około minuty.
- Po minucie przechodzimy do mycia zasadniczego, czyszcząc auto z góry do dołu. Należy zrobić to dokładnie, aby nie pozostawiać maz.
- Na koniec spłukujemy pojazd z góry na dół oraz nakładamy wosk. Warto pamiętać o tym, żeby unikać woskowania szyby i lusterek.
Preparaty do czyszczenia auta?
W tym segmencie przedstawię dwa preparaty oraz sposoby na samodzielne czyszczenie auta. W tym wypadku najczęściej występuje dylemat pomiędzy szamponem do mycia samochodu, a pianą aktywną. Szampon sprawdzi się w zwalczaniu delikatnych lub niedawno powstałych zabrudzeń. Dodatkowo jest wydajny i prosty w użyciu. Piana aktywna ma swoje zastosowanie nie tylko w branży motoryzacyjnej (jest używana m.in. do mycia dachów) i dobrze radzi sobie z ciężkimi zabrudzeniami. Jednak aby móc z niej korzystać, musimy zaopatrzyć się w pianownicę.
Skupmy się więc na szamponie, którego występują dwa rodzaje: z woskiem i bez wosku. Pierwszy z wymienionych wcześniej wariantów myje i woskuje jednocześnie – usuwa zabrudzenia takie jak kurz i piach oraz nabłyszcza samochód. Szampon bez wosku wymyje nasz samochód bardzo dokładnie, a osobne woskowanie sprawi, że efekt będzie jeszcze lepszy.
Zobacz również: Jaki wosk do samochodu? W płynie!