AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Ciekawostki Mechanika

Rodzaje pasków klinowych

Szukając pasów klinowych zwykle myślimy, że istnieje tylko jeden typ pasków klinowych, ale jest ich kilka i każdy z nich ma określone właściwości, aby działały lepiej w zależności od rodzaju zastosowania.

Rodzaje pasków klinowych

Pasy V to wyjątkowe pasy, które działają w trybie pojedynczym i pasmowym na wielu kołach pasowych. Zwykły napęd i pasowy pasek klinowy są wykonane z wysokiej jakości gumy z odpowiednią kombinacją bawełny i węgla. Pas to pętla z elastycznego materiału służąca do mechanicznego połączenia dwóch lub więcej obracających się wałków, najczęściej równoległych.

Pasy mogą być wykorzystywane jako źródło ruchu, do wydajnego przekazywania mocy lub do śledzenia względnego ruchu. Zapewniają najlepszą kombinację przyczepności, prędkości ruchu, obciążenia łożysk i długiej żywotności. Są one na ogół nieskończone, a ich ogólny kształt przekroju jest z grubsza trapezoidalny. Pasek ma również tendencję do zaklinowania się w rowku wraz ze wzrostem obciążenia – im większe obciążenie, tym większe działanie klinowe – poprawiając przenoszenie momentu obrotowego i czyniąc pasek klinowy skutecznym rozwiązaniem, wymagającym mniejszej szerokości i napięcia niż pasy płaskie.

Pasy klinowe przebijają płaskie pasy dzięki ich małym odległościom środkowym i wysokim przełożeniom. Preferowana odległość od środka jest większa niż największa średnica koła pasowego, ale mniejsza niż trzykrotność sumy obu kół pasowych.

Pasy klinowe

W przypadku wymagań dotyczących dużej mocy dwa lub więcej pasów klinowych można połączyć obok siebie w układzie zwanym multi-V, działającym na pasujących krążkach wielorowkowych. Są one stosowane przez producentów oryginalnego sprzętu w aplikacjach, w których konstrukcja koła pasowego wymaga dwóch lub więcej pasków klinowych połączonych ze sobą w celu połączenia wielu napędów koła pasowego, unikając wahań obciążenia lub przewrócenia się paska. Mierzy się je według liczby pasm, szerokości każdego pasma i długości wewnętrznej. W zależności od szerokości reklamy, jeśli są zębate, istnieje 9 rodzajów pasów taśmowych. Zębate paski klinowe są stosowane w aplikacjach o małych średnicach koła pasowego i dużych prędkościach. Szczeliny na pasku zmniejszają odporność na zginanie i utrzymują niższe temperatury pracy. Są one odporne na wysokie temperatury – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Mierzy się je według górnej szerokości pasa i długości wewnętrznej. W zależności od szerokości istnieje 6 rodzajów pasów zębatych. Pasy klinowe są bardzo wytrzymałe.