AutaKolekcja.pl

Motoryzacja, Transport, Przemysł, Mężczyzna

Ciekawostki Motoryzacja

Jakich formalności trzeba dopełnić przy zakupie auta

Sporo osób chciałoby posiadać nowe auto, które pozwoliłoby im podróżować lub dojeżdżać do pracy. Żyjemy w czasach, w których posiadanie auta jest wręcz koniecznością. Zwłaszcza ludzie, którzy mieszkają w dużych miastach i muszą się dostać do pracy starają się kupić samochód, który będzie wygodny, komfortowy, a także niedrogi w eksploatacji.

Kupno auta

Zazwyczaj zależy nam na tym, aby niewiele palił. Kiedy szukamy samochodu, zazwyczaj włączamy internet i szukamy ogłoszeń, które nas interesują. Być może szukamy określonego modelu, o którym słyszeliśmy wiele superlatyw. Warto jednak obejrzeć wiele aut, zanim dokonamy zakupu. Być może interesuje nas dana marka, ponieważ wiele osób nam opowiadało, że cieszy się dużą popularnością lub jest bezawaryjna.

Oczywiście może być różnie. Każde auto ma swoje wady i zalety, jednak decyzję musimy podjąć samodzielnie. Kiedy zdecydujemy się już na określony model to warto pojechać na jazdę testową i zapytać właściciela o wiele szczegółów dotyczących eksploatacji pojazdu. Dzięki szczerej rozmowie, będziemy mieli szansę dowiedzieć się, jakie wady posiada auto. Dobrze jest szukać sprzedawcy, który będzie uczciwie i rzetelnie podchodził do sprzedaży, a nie będzie chciał nam na siłę sprzedać samochodu, który ma ukryte wady.

Jakich formalności trzeba dopełnić przy zakupie auta?

Czasem wydaje się nam, że wszystko jest w porządku a potem okazuje się, że napotykamy rozmaite komplikacje. Warto tego uniknąć wybierając się na oględziny samochodu z osobą, która dobrze zna się na motoryzacji. Kiedy jedna wszystko wydaje się w porządku i chcemy podpisać umowę to na tym się nie kończy. Formalności po zakupie auta to przede wszystkim zgłoszenie tego faktu do Urzędu Skarbowego, z którym będziemy musieli się rozliczyć. Musimy zapłacić podatek, który wynosi obecnie 2%. Dotyczy to sytuacji, kiedy kupujemy auto powyżej 1000 zł. Jeśli auto jest tańsze nie musimy płacić tego podatku, jednak na polskim rynku jest niewiele samochodów poniżej tej kwoty, dlatego wizyta w urzędzie będzie raczej koniecznością.

Z posiadaną umową możemy iść również do urzędu komunikacji oraz przyda się ona podczas podpisywania polisy ubezpieczeniowej. Niektórzy decydują się na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a niektórzy wybierają również autocasco, które daje im większy komfort i poczucie spokoju przed kradzieżą czy wypadkiem. Wtedy ubezpieczyciel wypłaca określoną kwotę, a my nie jesteśmy stratni. Niektórzy zastanawiają się, czy można jeździć na polisie ubezpieczeniowej poprzedniego właściciela. Jest to możliwe, ale poprzedni właściciel zazwyczaj zgłasza fakt, że sprzedał pojazd, dlatego to my będziemy odpowiadali za ewentualnie wyrządzone szkody. Może być to jednak korzystne dla nas i zazwyczaj sugerujemy się przy zakupie tym, jak długo trwa jeszcze polisa. Jest to dla nas ograniczenie wydatków, zwłaszcza na początku.

Dobrze dogadać się z dotychczasowym właścicielem pojazdu i próbować negocjować cenę. Dzięki temu mamy szansę posiadać auto, które będzie w dobrym stanie, nie wydając przy tym zbyt wiele. Formalności te wyglądają zupełnie inaczej, kiedy kupujemy auto w salonie samochodowym. Wtedy nie musimy zgłaszać tego faktu, ponieważ wszystkich formalności dopełnia za nas personel salonu.