Prowadząc rozważania na temat oświetlenia samochodowego, zwykle poruszamy temat świateł przednich, jednak to nie jedyne lampy, w jakie wyposażony jest samochód osobowy. Niemal tak samo ważne jak lampy przednie są lampy tylne i to na nich skupimy się w tym wpisie. Opiszemy w nim ich rolę i to jak wpływają na twoje bezpieczeństwo na drodze.
Zadania lamp tylnych
Lampy tylne nie są w samochodzie zamontowane dla ciebie, jako kierowcy, ale dla innych użytkowników ruchu. Dzięki nim ci widzą cię lepiej na drodze i są w stanie w pewnym stopniu przewidzieć twoje zachowanie na drodze w przyszłości. Jak to się jednak dzieje?
-
Sygnalizowanie pozycji. Podstawową lampą wchodzącą w skład lamp tylnych jest lampa, która świeci stałym czerwonym światłem. Jednym zadaniem tej lampy jest oznaczania pozycji samochodu na drodze w warunkach ograniczonego oświetlenia. W Polsce lampa ta musi być włączona jednak przez cały czas kiedy samochód porusza się po drogach publicznych, niezależnie od tego, jakie warunki panują na drodze i jaka jest pora dnia.
-
Światło stop. To światło jest połączone bezpośrednio z pedałem hamulca. W momencie naciśnięcia go z tyłu samochodu zapala się dodatkowa czerwona lapa, która informuje innych kierowców, że zwalniasz i że powinni zachować ostrożność.
-
Światło cofania. To światło podobnie jak światło stop jest połączone z innym elementem samochodu, ale w tym przypadku jest to oczywiście bieg wsteczny. Po jego wybraniu z tłu samochodu zapala się biała lampa, dzięki której kierowcy znajdujący się za tobą wiedzą, że przygotowujesz się do manewru cofania lub też jesteś już w jego trakcie.
Bezpieczeństwo
Działanie wszystkich wyróżnionych lamp jest różne, ale ma ten sam cel. Jest nim zapewnienie bezpieczeństwa tobie, twoim pasażerom i innym osobom poruszającym się po drodze. Dlatego pamiętaj, aby zawsze mieć komplet zapasowych żarówek do każdej lampy w twoim samochodzie, tak, aby zawsze być maksymalnie bezpiecznym.