Klimatyzacja, czy to w domu, biurze, czy nawet w samochodzie jest wspaniałą sprawą w letnie, upalne dni. Klimat coraz bardziej się ociepla i nie są już niczym nadzwyczajnym w naszym kraju długotrwałe fale upałów powyżej nawet 35 stopni. Oczywiście, nie są one niczym nadzwyczajnym dla meteorologów, bo ludzie znoszą je źle i będą znosić źle. Upał daje się we znaki szczególnie osobom starszym i chorym, a także wykonującym wyczerpujące prace. Dlatego tak bardzo cenimy sobie możliwość obniżenia temperatury o kilka, kilkanaście stopni za pomocą dobrze dobranej klimatyzacji.
Jak odgrzybić klimatyzację?
Klimatyzacja ma jednak to do siebie, że wymaga regularnego serwisowania. Popularnym problemem, jaki występuje w długotrwale pracujących klimatyzatorach jest na pewno ich zagrzybienie. Nie jest żadną tajemnicą, że wdychanie unoszących się w powietrzu zarodników grzybów bardzo negatywnie wpływa na nasz stan zdrowia. Może to powodować nie tylko alergie, ale i dużo poważniejsze sprawy, z chorobami płuc włącznie. Jak więc wiemy, klimatyzację trzeba odgrzybiać regularnie, a najlepiej jest to robić co najmniej raz do roku, w porze wiosennej. Mało kto jednak wie, jak odgrzybić klimatyzację. No cóż, można albo zrobić to samemu, albo zlecić sprawdzonemu serwisowi klimatyzatorów. Serwis na pewno zrobi to skuteczniej i dokładniej, ale niestety także policzy sobie za to trochę grosza.
Gdy chcemy zaoszczędzić, jak najbardziej takie odgrzybianie klimatyzatora możemy przeprowadzić samemu, czy to w naszym mieszkaniu, czy też na przykład samochodzie. Dokonujemy tego za pomocą specjalnego, zakupionego wcześniej preparatu grzybobójczego. Taki preparat wprowadzamy około dwóch minut przez wloty powietrza. Bardzo ważne jest jednak to, że zanim w ogóle zaczniemy proces odgrzybiania, musimy sprawdzić stan filtra klimatyzatora i oczyścić go. Jeżeli bowiem filtr będzie zapchany bądź brudny, to środek grzybobójczy nic nam nie da. Jak więc widać, skuteczne i samodzielne odgrzybianie klimatyzacji w domu i w aucie nie jest trudnym zadaniem.