Strona główna
Modele
Mercedes GLC – test, dane techniczne, opinie użytkowników

Mercedes GLC – test, dane techniczne, opinie użytkowników

✦ AI
Srebrny Mercedes GLC zaparkowany na mokrym asfalcie w blasku zachodzącego słońca, podkreślającym nowoczesną linię nadwozia.

Mercedes GLC pozostaje jednym z najbardziej uniwersalnych SUV-ów klasy premium, ale jego ocena zależy od wersji. X254, czyli odmiana spalinowa i hybrydowa, jest rozwinięciem bestsellerowej konstrukcji. X540 to zupełnie inny, elektryczny model na platformie MB.EA. Oba oferują wysoki komfort, dobre wyciszenie i dopracowane multimedia, lecz wymagają pogodzenia się z drogimi opcjami, kosztownym serwisem oraz nie zawsze intuicyjną obsługą dotykową.

Mercedes GLC X254 i X540 – dwa różne samochody

Mercedes GLC od lat pełni w gamie marki rolę rozsądnego luksusu. Ma zapewnić wygodę limuzyny, pozycję za kierownicą typową dla SUV-a i wystarczającą praktyczność dla rodziny. Druga generacja spalinowego GLC, oznaczona jako X254, zadebiutowała w 2022 roku. Zachowała klasyczną sylwetkę poprzednika, ale otrzymała nowocześniejsze wnętrze, zelektryfikowane silniki i bardziej dopracowane podwozie.

Wersja elektryczna, czyli GLC electric X540, nie jest po prostu X254 z większą baterią. To osobna konstrukcja, zbudowana na architekturze MB.EA 800 V. Ma dłuższe nadwozie, większy rozstaw osi, inną kabinę i odmienny układ napędowy. Właśnie dlatego dane dotyczące zasięgu, bagażnika czy osiągów trzeba zawsze przypisywać do konkretnej wersji.

Wnętrze GLC – jakość premium i cyfrowa obsługa

W X254 kabina nawiązuje do aktualnej Klasy C. Przed kierowcą znajduje się cyfrowy zestaw wskaźników, a centralną część deski rozdzielczej zajmuje pionowy ekran MBUX Infotainment o przekątnej 11,9 cala. Materiały mogą być bardzo dobre, szczególnie po zamówieniu tapicerki ze skóry Nappa, drewnianych dekorów czy systemu audio Burmester. Fotele są wygodne i mają szeroki zakres regulacji, choć wentylacja, masaż i część funkcji komfortowych wymagają dopłat.

Nie każda konfiguracja wygląda jednak równie przekonująco. Błyszczące elementy piano black szybko zbierają kurz, odciski palców i drobne zarysowania. W tańszych wersjach w kabinie pojawia się też więcej twardych tworzyw. Spasowanie jest na ogół staranne, choć pojedyncze odgłosy z nawiewów lub rolety bagażnika mogą się zdarzać.

Najwięcej dyskusji wywołuje ergonomia. Klimatyzację, ustawienia foteli, multimedia i część funkcji samochodu obsługuje się z poziomu ekranu lub paneli haptycznych. MBUX działa szybko, ma przejrzystą grafikę i dobrze współpracuje z Apple CarPlay oraz Android Auto, ale w czasie jazdy fizyczne pokrętło byłoby wygodniejsze niż wirtualny suwak.

Najbardziej użyteczne elementy systemu można ująć w kilku punktach:

  • MBUX ma logiczne menu, szybkie działanie i czytelne skróty do najważniejszych funkcji.
  • Asystent głosowy ogranicza potrzebę szukania ustawień na ekranie.
  • Kamera 360 stopni daje rzeczywistą pomoc podczas parkowania, także przy trudniejszym krawężniku.
  • Fabryczna nawigacja oferuje podgląd ruchu, rozszerzoną rzeczywistość i wizualizację sygnalizacji.
  • Dotykowe sterowanie klimatyzacją jest mniej uciążliwe niż w wielu konkurencyjnych autach, ale nadal wymaga odrywania wzroku od drogi.

W elektrycznym X540 wnętrze jest bardziej przestronne, a materiały w testowanych wersjach wypadają dojrzalej. Projekt oparto na nowym systemie MB.OS, z ekranami o innej architekturze niż w X254. Praktyczność poprawiają duże kieszenie, półki i dodatkowy bagażnik z przodu. Obsługa nadal jest mocno cyfrowa, choć część podstawowych funkcji otrzymała tradycyjne przyciski.

Przestronne i nowoczesne wnętrze elektrycznego Mercedesa GLC

Jak jeździ Mercedes GLC?

Najmocniejszym argumentem GLC jest komfort. Opcjonalne zawieszenie pneumatyczne AIRMATIC bardzo dobrze tłumi nierówności, a przy wyższych prędkościach samochód pozostaje stabilny i cichy. W X254 pneumatyka występuje w pakiecie Engineering razem ze skrętną tylną osią. Koła tylnej osi mogą skręcać do 4,5 stopnia, dzięki czemu duży SUV łatwiej manewruje w mieście.

Standardowe zawieszenie jest bardziej zależne od konfiguracji kół. Na dużych, 20-calowych obręczach GLC potrafi być twarde na progach zwalniających i poprzecznych nierównościach. Komfort poprawia mniejsza felga z oponą o wyższym profilu. To ważna wskazówka przy zakupie auta używanego.

Podstawowy GLC 200 4MATIC ma dwulitrowy silnik benzynowy o mocy 204 KM, wspierany przez układ mild hybrid. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje około 7,8 sekundy, więc samochód nie jest sportowym SUV-em, ale w codziennym ruchu zapewnia wystarczającą dynamikę. W pomiarach drogowych spalanie może wynosić około 6,5 l/100 km przy spokojnej jeździe pozamiejskiej, około 8 l/100 km na drodze ekspresowej i ponad 10 l/100 km w korku.

Diesel GLC 220 d lepiej pasuje do kierowców pokonujących długie trasy. Przy prędkości 140 km/h zużycie paliwa może oscylować w okolicach 7 l/100 km, a przy spokojniejszej jeździe spada wyraźnie niżej. Dziewięciobiegowy automat pracuje płynnie, choć przy nagłym wciśnięciu gazu czasem potrzebuje chwili na redukcję.

Hybrydy plug-in oferują znacznie lepsze osiągi, ale zmniejszają pojemność bagażnika. Przykładowy GLC 300 e rozwija systemowo 313 KM i 550 Nm, przyspiesza do 100 km/h w około 6,7 sekundy, a jego bateria o użytecznej pojemności 25,28 kWh pozwala realnie przejechać blisko 100 km bez uruchamiania silnika spalinowego. Po rozładowaniu akumulatora trzeba liczyć się ze spalaniem zbliżającym się do 10 l/100 km na autostradzie.

Najważniejsze różnice między odmianami przedstawia tabela:

Wersja Moc i osiągi Zasięg lub spalanie Bagażnik
GLC 200 4MATIC 204 KM, 0–100 km/h w 7,8 s około 6,5–10 l/100 km zależnie od trasy około 620 l
GLC 220 d 4MATIC 197 KM, 0–100 km/h w około 8 s około 5–7 l/100 km w trasie około 620 l
GLC 300 e 4MATIC 313 KM, 0–100 km/h w 6,7 s realnie do około 100 km na prądzie, po rozładowaniu około 7,5–10 l/100 km około 470–1530 l
GLC 400 4MATIC electric X540 489 KM, 0–100 km/h w około 4,3 s około 370–630 km w warunkach drogowych 570 l plus około 120–128 l z przodu

Elektryczny GLC X540 prowadzi się jeszcze ciszej i płynniej. Dwa silniki dostarczają 489 KM oraz 800 Nm, a bateria o pojemności netto 94 kWh zapewnia bardzo dobrą efektywność. W testach zużycie wynosiło około 18–19 kWh/100 km w mieście, 14,5 kWh/100 km na spokojnej trasie i około 24,5 kWh/100 km na autostradzie. Szybkie ładowanie DC może osiągać do 350 kW, choć temperatura akumulatora może ograniczyć moc podczas postoju.

W X540 pneumatyka i skrętna tylna oś dają wysoki komfort, ale masa przekraczająca 2,4 tony jest wyczuwalna w zakrętach. To samochód do spokojnego, szybkiego przemieszczania się, nie do sportowej jazdy. W codziennym użyciu większą zaletą niż przyspieszenie jest wyciszenie i możliwość pokonania długiej trasy bez częstych postojów.

Mercedes GLC na tle konkurencji

GLC konkuruje przede wszystkim z BMW X3, Audi Q5 i Lexusem NX. Ceny oraz wyposażenie zmieniają się wraz z rocznikiem i promocjami, dlatego poniższe zestawienie pokazuje charakter rywalizacji, a nie stały cennik. W segmencie premium trzeba też porównywać nie tylko kwotę zakupu, lecz także koszt pakietów, serwisu i ubezpieczenia.

Model Najważniejsza przewaga Bagażnik lub praktyczność Koszty użytkowania
Mercedes GLC X254 komfort, wyciszenie, opcjonalna pneumatyka około 620 l w wersjach spalinowych wysokie ceny opcji i serwisu
BMW X3 bardziej bezpośrednie prowadzenie i sprawna ergonomia praktyczny kufer, zależny od wersji napędowej zwykle konkurencyjne wobec Mercedesa, lecz zależne od pakietu
Audi Q5 spokojny charakter i dopracowane wykończenie funkcjonalne wnętrze, różna pojemność zależnie od napędu kosztowny serwis i wyposażenie dodatkowe
Lexus NX hybrydowy napęd i przewidywalne koszty eksploatacji około 545 l w wybranej wersji plug-in często korzystniejsze utrzymanie, mniejsza swoboda konfiguracji
Mercedes GLC electric X540 komfort, efektywność i szybkie ładowanie 570 l plus przedni bagażnik zależne od dostępu do ładowania i cen energii

W porównaniu z konkurencją Mercedes najczęściej wygrywa komfortem i wyciszeniem. BMW X3 będzie lepsze dla kierowcy, który oczekuje bardziej zwinnego prowadzenia, Lexus NX dla osoby liczącej na spokojną eksploatację hybrydy, a Audi Q5 dla nabywcy preferującego zachowawczą ergonomię. W przypadku elektrycznego X540 najbliższym rywalem technologicznym jest BMW iX3, które może oferować większy zasięg i wyższą moc ładowania, podczas gdy Mercedes odpowiada lepszym komfortem.

Dla kogo ten samochód?

GLC ma sens dla osoby, która często podróżuje, ceni ciszę i nie chce rezygnować z napędu na cztery koła. GLC 200 wystarczy do codziennej jazdy rodzinnej. Diesel sprawdzi się przy dużych przebiegach, GLC 300 e przy regularnym ładowaniu w domu, a X540 wtedy, gdy kierowca ma dostęp do szybkiej infrastruktury i akceptuje większą masę oraz wyższą cenę zakupu.

Trzeba jednak uwzględnić, że cena katalogowa to dopiero początek wydatków. Skóra, światła, kamery 360 stopni, aktywne systemy bezpieczeństwa, większe koła i pakiet Engineering mogą podnieść wartość auta o dziesiątki tysięcy złotych. W przypadku używanego egzemplarza warto sprawdzić historię serwisową, stan zawieszenia pneumatycznego, działanie elektroniki oraz zakres aktywnych pakietów. Wieloletni plan obsługowy w Mercedesie może być wyraźnie droższy niż w BMW X3, Audi Q5 czy Lexusie NX, dlatego ofertę serwisową najlepiej uzyskać przed podpisaniem umowy.

Podczas jazdy próbnej sprawdź przede wszystkim:

  1. Przejedź po nierównej nawierzchni i porównaj pracę zawieszenia w trybie Comfort oraz Sport.
  2. Sprawdź, czy ekran MBUX, panele kierownicy i sterowanie klimatyzacją są dla ciebie wygodne bez odrywania uwagi od drogi.
  3. Wykonaj manewr parkowania i oceń działanie kamer 360 stopni oraz skrętnej tylnej osi.
  4. Przetestuj reakcję skrzyni przy ruszaniu, redukcji i nagłym przyspieszeniu.
  5. W hybrydzie plug-in sprawdź rzeczywisty zasięg elektryczny, a w X540 moc ładowania po rozgrzaniu akumulatora.

Mercedes GLC jest wart rozważenia, gdy priorytetem są komfort, cisza i poczucie dopracowania w trasie. Nie będzie natomiast najlepszym wyborem dla osoby, która szuka najniższych kosztów serwisu, dużej liczby funkcji w standardzie albo sportowego charakteru. X254 pozostaje bezpieczniejszym wyborem dla kierowców potrzebujących elastyczności tankowania, a X540 pokazuje, że elektryczny SUV może łączyć wysoki komfort z rozsądną efektywnością.

Redakcja AutoKolekcja

Opisujemy marki i modele samochodów, ich historię, generacje i najciekawsze wersje. Porównujemy auta i wyszukujemy motoryzacyjne ciekawostki. W poradnikach pomagamy kierowcom w codziennych sprawach: przy zakupie pierwszego auta, rejestracji, wyborze akcesoriów i podstawowych naprawach. Piszemy z pasją, ale konkretnie, tak żeby każdy tekst był przydatny zarówno dla kolekcjonera, jak i dla zwykłego kierowcy.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?