Mercedes GLE z silnikiem benzynowym wybiera się dla płynniejszej pracy, szybszej reakcji na gaz i mocniejszych wrażeń za kierownicą. Trzeba jednak zaakceptować wyższe spalanie oraz droższy serwis, szczególnie w odmianach AMG z silnikiem V8. Najbardziej uniwersalnym wyborem pozostaje sześciocylindrowy GLE 450, natomiast GLE 53 i GLE 63 są propozycjami dla kierowców, którzy świadomie płacą za osiągi.
Jakie silniki benzynowe ma Mercedes GLE?
W generacji W166, sprzedawanej jako GLE po modernizacji klasy M, gama benzynowa obejmowała przede wszystkim silniki V6 oraz V8. Nowszy W167 przyniósł sześciocylindrowe jednostki rzędowe, technologię 48 V i układ EQ Boost. Miękka hybryda nie pozwala zwykle na długą jazdę wyłącznie na prądzie, ale wspiera ruszanie, chwilowo zwiększa moment obrotowy i odciąża silnik spalinowy.
Podane niżej wartości dotyczą najczęściej spotykanych konfiguracji. W zależności od rynku, rocznika i wersji nadwozia parametry mogły się różnić.
| Wersja | Silnik | Moc | Moment obrotowy | Hybryda |
|---|---|---|---|---|
| GLE 400 W166 | 3.0 V6 benzyna | 333 KM | 480 Nm | Nie |
| AMG GLE 43 W166 | 3.0 V6 benzyna | 390 KM | 520 Nm | Nie |
| AMG GLE 63 W166 | 5.5 V8 biturbo | 557 KM | 700 Nm | Nie |
| GLE 450 W167 | 3.0 R6 benzyna | 381 KM | 500 Nm | EQ Boost 48 V |
| AMG GLE 53 W167 | 3.0 R6 benzyna | 435 KM | 560 Nm | układ 48 V |
| GLE 580 W167 | 4.0 V8 biturbo | 517 KM | 700 Nm | EQ Boost |
| AMG GLE 63 W167 | 4.0 V8 biturbo | 571 KM | 750 Nm | EQ Boost |
| AMG GLE 63 S W167 | 4.0 V8 biturbo | 612 KM | 850 Nm | EQ Boost |
W W167 benzynowy GLE 450 korzysta z jednostki M256, czyli sześciocylindrowego silnika rzędowego. W odmianach AMG GLE 53 i GLE 63 stosowane są odpowiednio silnik R6 oraz V8 M177. To ważne rozróżnienie, ponieważ koszty obsługi, zużycie opon i hamulców oraz ryzyko drogich napraw rosną wraz z mocą.

Jak benzynowy GLE jeździ w porównaniu z dieslem?
Benzynowy Mercedes GLE pracuje ciszej i bardziej równomiernie, szczególnie przy wysokich obrotach. R6 rozwija moc liniowo, a reakcja na gaz jest łatwa do dozowania. W mieście oznacza to płynne ruszanie, natomiast na autostradzie silnik zachowuje rezerwę przy wyprzedzaniu, bez charakterystycznego dla diesla wąskiego zakresu najwyższego momentu obrotowego.
GLE 450 jest dużym SUV-em, ale dzięki 381 KM i wsparciu EQ Boost nie sprawia wrażenia ospałego. Napęd 4MATIC oraz automatyczna skrzynia 9G-TRONIC sprawnie przenoszą moc na asfalt. Masa samochodu nadal pozostaje odczuwalna w zakrętach, dlatego nie należy oczekiwać zwinności auta sportowego.
AMG GLE 53 oferuje wyraźnie ostrzejszą reakcję układu napędowego, twardsze zestrojenie i mocniejsze hamulce. V8 w GLE 63 oraz GLE 63 S zmienia charakter samochodu całkowicie. Przyspieszenie jest bardzo zdecydowane, a dźwięk silnika stanowi część doświadczenia z jazdy. W najmocniejszej odmianie 612 KM pozwala osiągnąć 100 km/h w około 3,8 sekundy.
Ile pali Mercedes GLE benzyna?
Katalogowe zużycie paliwa ma ograniczoną wartość przy dużym SUV-ie z napędem na cztery koła. Na wynik wpływają masa, szerokość opon, temperatura, styl jazdy i częste korzystanie z krótkich tras. Dla realnego budżetu bezpieczniej przyjąć zakresy obserwowane w codziennej eksploatacji.
| Wersja | Miasto | Trasa | Średnio |
|---|---|---|---|
| GLE 400 W166 | 14–18 l/100 km | 9–12 l/100 km | 11–15 l/100 km |
| GLE 450 W167 | 13–16 l/100 km | 8,5–11 l/100 km | 10–13 l/100 km |
| AMG GLE 53 | 15–19 l/100 km | 10–13 l/100 km | 12–16 l/100 km |
| GLE 580 | 17–22 l/100 km | 11–15 l/100 km | 14–18 l/100 km |
| AMG GLE 63 S | 18–24 l/100 km | 12–16 l/100 km | 15–20 l/100 km |
Wartość przekraczająca 15 l/100 km w mieście nie jest w benzynowym GLE V8 anomalią. Przy dynamicznej jeździe, zimnym silniku i częstych postojach wynik może być jeszcze wyższy. R6 z EQ Boost jest oszczędniejszy, ale nie należy oczekiwać spalania typowego dla diesla. Przy dużych rocznych przebiegach różnica kosztów paliwa szybko staje się istotna.
Serwis silnika i skrzyni
Podstawowy przegląd olejowy zwykle wykonuje się co około 15 000 km lub raz w roku, choć ostateczny termin powinien wynikać z harmonogramu dla konkretnego egzemplarza. W praktyce dobrze skrócić interwał przy częstej jeździe miejskiej i dużym obciążeniu. Olej w 9G-TRONIC wymaga okresowej wymiany zgodnie z zaleceniami producenta, a zaniedbanie tej czynności może przyspieszyć zużycie przekładni.
Silnik M256 ma rozbudowany osprzęt, instalację 48 V i układ doładowania. Wymaga diagnostyki nie tylko samego silnika, lecz także elementów elektrycznych oraz chłodzenia. W M177 dochodzą większe obciążenia termiczne, dwie turbosprężarki w układzie V8, droższe elementy zapłonowe i wyższe koszty hamulców.
- Serwis olejowy – wymiana oleju, filtrów i kontrola wycieków zgodnie z harmonogramem.
- Układ 48 V – diagnostyka akumulatora, rozruszniko-alternatora i elementów EQ Boost.
- Skrzynia 9G-TRONIC – kontrola pracy przekładni oraz wymiana oleju w zalecanym terminie.
- Hamulce i opony – szybsze zużycie w ciężkich, mocnych wersjach AMG.
Poza napędem trzeba uwzględnić AIRMATIC lub E-ACTIVE BODY CONTROL. Pneumatyczne zawieszenie poprawia komfort, lecz nieszczelny miech, kompresor albo element aktywnego tłumienia może oznaczać kosztowną naprawę. W GLE 63 S szczególnie drogie bywają hamulce, opony sportowe i części układu jezdnego.
Typowe usterki i trwałość benzynowego GLE
Nie ma jednej listy awarii wspólnej dla wszystkich roczników. W166 ma prostszą elektronikę, ale dziś jego stan zależy przede wszystkim od wieku i historii serwisowej. W167 jest nowocześniejszy, lecz wykorzystuje więcej modułów, czujników i układów pracujących pod wysokim obciążeniem.
- Wycieki oleju – w jednostkach M256 i M177 należy sprawdzać okolice pokryw, uszczelnień oraz połączeń przy skrzyni biegów. Sam ślad oleju nie przesądza o skali naprawy, ale wymaga ustalenia źródła.
- Układ chłodzenia i osprzęt – w mocnych silnikach kontroluje się temperaturę pracy, przewody, pompy oraz ślady przegrzewania.
- MBUX – w W167 mogą pojawiać się zawieszanie ekranu, opóźnienia interfejsu lub błędy rozpoznawania komend głosowych. Stan aktualizacji i działanie wszystkich funkcji trzeba sprawdzić przed zakupem.
- Zawieszenie pneumatyczne i aktywne – nierówna wysokość auta po postoju, nietypowe odgłosy lub komunikaty ostrzegawcze wskazują na potrzebę diagnostyki.
- Elementy AMG – tarcze, klocki, opony, stabilizatory i podzespoły przeniesienia napędu zużywają się szybciej przy dynamicznej jeździe.
Opinie właścicieli często są bardzo dobre w zakresie komfortu, wyciszenia i jakości prowadzenia. Nie oznacza to jednak niskich kosztów eksploatacji. W przypadku używanego auta ważniejsza od samego przebiegu jest dokumentacja, regularna obsługa i potwierdzenie, że naprawy wykonywano częściami o właściwej jakości.
Mercedes GLE benzyna – który wariant wybrać?
Najlepszy wybór zależy od tego, jak samochód będzie używany. Warto zestawić oczekiwaną dynamikę z rocznym przebiegiem, dostępnością dobrego serwisu i rezerwą finansową na naprawy.
- Miasto i krótsze trasy – GLE 450 R6 jest rozsądniejszy niż V8, ponieważ zapewnia wysoką kulturę pracy bez ekstremalnego spalania. Nadal trzeba liczyć się z dużym zużyciem paliwa.
- Długie trasy – GLE 450 sprawdzi się, gdy ważna jest cisza i płynność. Przy bardzo wysokich przebiegach diesel zwykle pozostaje korzystniejszy kosztowo.
- Sportowa jazda – AMG GLE 53 daje mocne osiągi bez ciężaru kosztów V8 na każdym kroku. GLE 63 i GLE 63 S mają sens tylko dla kierowcy, który akceptuje droższe paliwo, hamulce, opony i serwis.
- Rynek wtórny – W166 może kosztować mniej przy zakupie, ale wiek auta zwiększa ryzyko wydatków na zawieszenie, elektronikę i uszczelnienia. W167 wymaga większego budżetu początkowego, lecz oferuje nowocześniejszą konstrukcję.
Przed zakupem używanego egzemplarza kontrola powinna objąć następujące punkty:
- Zweryfikuj historię serwisową, faktury i zgodność przebiegu z zapisami diagnostycznymi.
- Sprawdź zimny rozruch, kulturę pracy silnika, dymienie i ewentualne odgłosy osprzętu.
- Obejrzyj silnik oraz okolice skrzyni pod kątem wycieków oleju i płynu chłodniczego.
- Przetestuj AIRMATIC albo E-ACTIVE BODY CONTROL na różnych wysokościach i trybach jazdy.
- Sprawdź działanie MBUX, kamer, asystentów, klimatyzacji i wszystkich ekranów.
- Wykonaj jazdę próbną z oceną pracy 9G-TRONIC, hamulców, napędu 4MATIC i zawieszenia.
GLE 450 jest najbezpieczniejszym kompromisem między osiągami, kulturą pracy i kosztami. AMG GLE 53 będzie lepszy dla kierowcy szukającego sportowych reakcji, a GLE 63 S pozostaje wyborem emocjonalnym, wymagającym budżetu na paliwo i serwis porównywalnie ambitnego jak jego osiągi. Benzynowy GLE ma sens wtedy, gdy komfort i moc są ważniejsze niż ekonomika długich przebiegów.