Granica 500 km/h stała się nowym punktem odniesienia dla producentów hiperaut. Najszybsze samochody świata potrzebują nie tylko mocy przekraczającej 1500 KM, lecz także dopracowanej aerodynamiki, specjalnych opon i wiarygodnego pomiaru. Trzeba przy tym odróżnić wynik jednostronny, zapowiedź producenta oraz oficjalny rekord dwukierunkowy.
Co ogranicza prędkość maksymalną?
Prędkość maksymalna i przyspieszenie to dwa różne parametry. Przy sprincie od 0 do 100 km/h liczą się przede wszystkim trakcja, moment obrotowy i masa. Gdy samochód jedzie ponad 300 km/h, największym przeciwnikiem staje się powietrze. Opór aerodynamiczny rośnie wraz z kwadratem prędkości, a moc potrzebna do jego pokonania rośnie jeszcze szybciej.
Znaczenie ma współczynnik oporu aerodynamicznego Cd, ale sama jego wartość nie wystarcza do oceny auta. Liczy się także powierzchnia czołowa, docisk, stabilność nadwozia i możliwość utrzymania właściwego chłodzenia. Samochód z bardzo niskim oporem może być szybszy na prostej, ale wymaga precyzyjnego kompromisu między opływowością a przyczepnością.
Najważniejsze elementy decydujące o wyniku wyglądają następująco:
- Aerodynamika – niski opór ogranicza straty energii, a odpowiedni docisk stabilizuje auto.
- Moc układu napędowego – musi wystarczyć do pokonania oporu powietrza przy utrzymaniu prędkości.
- Opony – muszą przenosić ogromne siły odśrodkowe, temperaturę i obciążenia konstrukcyjne.
- Masa pojazdu – ma większe znaczenie przy przyspieszaniu niż przy samej prędkości maksymalnej.
Opony stosowane w hiperautach przechodzą specjalne testy wytrzymałościowe. Przy prędkościach rzędu 400–500 km/h nawet niewielkie uszkodzenie lub nierównomierne nagrzanie może zagrozić stabilności samochodu. Układy kontroli trakcji, zawieszenie i zarządzanie momentem obrotowym muszą współpracować bez opóźnień.
Najszybsze samochody świata – ranking osiągów
Poniższe zestawienie łączy potwierdzone wyniki, dane producentów i deklarowane możliwości. Nie wszystkie wartości mają ten sam status. W przypadku części modeli podana prędkość jest wynikiem jednostronnego przejazdu albo szacunkiem, a nie średnią z dwóch kierunków.
| Model | Moc (KM) | Prędkość maksymalna (km/h) | Typ napędu |
|---|---|---|---|
| Yangwang U9 Xtreme | 2978 | 496,22 | Elektryczny |
| Bugatti Chiron Super Sport 300+ | 1600 | 490,484 | Spalinowy |
| Bugatti Bolide | około 1600 | 498 | Spalinowy |
| SSC Tuatara | około 1750 | 455,3 średnia dwukierunkowa | Spalinowy |
| Koenigsegg Jesko Absolut | 1600 | ponad 500 deklarowane | Spalinowy |
| Hennessey Venom F5 | 1817 | ponad 480 w testach | Spalinowy |
| Rimac Nevera | 1914 | 412 | Elektryczny |
W tabeli znajdują się samochody o różnym statusie. Bugatti Chiron Super Sport 300+ osiągnął 490,484 km/h w przejeździe jednostronnym. SSC Tuatara ma niższą wartość maksymalną, lecz jej wynik 455,3 km/h jest średnią z przejazdów w przeciwnych kierunkach, dlatego ma mocniejszą podstawę metodologiczną. Z kolei możliwości Koenigsegga Jesko Absolut powyżej 500 km/h pozostają deklaracją i obliczeniami producenta do czasu przeprowadzenia odpowiedniej próby.
Jak technologie tworzą liderów rankingu?
Bugatti Chiron Super Sport 300+
Bugatti Chiron Super Sport 300+ przełamał barierę 300 mph, osiągając 304,773 mph, czyli 490,484 km/h. Wykorzystuje ośmiolitrowy silnik W16 z czterema turbosprężarkami i mocą 1600 KM. Wersja rekordowa otrzymała wydłużone nadwozie, zmodyfikowaną aerodynamikę oraz rozwiązania poprawiające chłodzenie silnika i skrzyni biegów.
Rekordowy egzemplarz nie był identyczny z każdym samochodem dostarczanym klientom. Seria Chiron Super Sport 300+ została ograniczona do 30 sztuk, a wersje drogowe otrzymały ogranicznik prędkości. Dlatego wynik prototypu lub specjalnie przygotowanego auta należy opisywać osobno od parametrów seryjnej konfiguracji.
Koenigsegg Jesko Absolut
Jesko Absolut zaprojektowano przede wszystkim z myślą o prędkości maksymalnej. Samochód ma silnik V8 twin-turbo o mocy do 1600 KM i współczynnik oporu aerodynamicznego Cd wynoszący 0,278. Producent szacuje, że auto może przekroczyć 500 km/h, ale oficjalny dwukierunkowy pomiar top speed nie został jeszcze potwierdzony.
Koenigsegg udowodnił już potencjał modelu w próbie 0–400–0 km/h. Taki test pokazuje bardzo wysoką dynamikę, lecz nie zastępuje pomiaru prędkości maksymalnej. Przy rekordach trzeba rozdzielać przyspieszenie, drogę hamowania i maksymalną prędkość utrzymaną na odpowiednim odcinku.
SSC Tuatara i Hennessey Venom F5
SSC Tuatara wykorzystuje silnik V8 twin-turbo o mocy około 1750 KM. W styczniu 2021 roku uzyskała średnią 455,3 km/h w przejeździe dwukierunkowym. Wcześniejsze informacje o wyższych, jednostronnych wartościach wywoływały spory właśnie dlatego, że nie miały takiej samej wartości dowodowej.
Hennessey Venom F5 korzysta z silnika V8 twin-turbo o mocy 1817 KM. Producent zakłada przekroczenie 300 mph, jednak pełna, niezależnie zweryfikowana próba top speed jest warunkiem uznania takiego wyniku za rekord. Krótkie przejazdy z prędkością przekraczającą 350 km/h pokazują potencjał auta, ale nie rozstrzygają sprawy.
Yangwang U9 Xtreme i Rimac Nevera
Yangwang U9 Xtreme reprezentuje nową generację elektrycznych hiperaut. Według dostarczonych danych osiągnął 496,22 km/h w jednostronnym przejeździe. To wynik bardzo bliski 500 km/h, ale jego status należy opisywać wraz z informacją o kierunku pomiaru i konfiguracji samochodu. Yangwang jest submarką koncernu BYD.
Rimac Nevera osiąga 412 km/h i korzysta z czterech silników elektrycznych. Niezależne sterowanie każdym kołem zapewnia bardzo skuteczne wykorzystanie momentu obrotowego. Model pokazuje, że elektryczny napęd może rywalizować ze spalinowymi hipersamochodami, choć rekordy prędkości maksymalnej stawiają przed nim inne wymagania niż sprint.
Próby bicia rekordów odbywają się na zamkniętych, bardzo długich odcinkach, często na wyschniętych pasach startowych. Potrzebna jest równa nawierzchnia, odpowiednia temperatura opon, zapas miejsca do hamowania oraz konfiguracja aerodynamiczna dopasowana do konkretnej próby. Takich warunków nie należy utożsamiać z codzienną jazdą drogową.
Elektryczne czy spalinowe – który napęd ma przewagę?
Samochody elektryczne mają naturalną przewagę w przyspieszeniu. Silniki elektryczne dostarczają wysoki moment obrotowy od niskiej prędkości, a napęd na cztery koła może precyzyjnie rozdzielać siłę między koła. Dlatego modele takie jak Rimac Nevera osiągają wyniki, które jeszcze niedawno były zarezerwowane dla aut wyścigowych.
Przy najwyższych prędkościach przewaga nie jest już tak oczywista. Największe wyzwania dla elektrycznych hiperaut obejmują:
- Chłodzenie – silniki, falowniki i akumulator muszą oddawać duże ilości ciepła.
- Pojemność baterii – jazda z wysoką prędkością zużywa energię znacznie szybciej niż spokojna jazda.
- Masa – duży akumulator zwiększa ciężar, co pogarsza zachowanie auta w innych warunkach.
- Przekładnie – szeroki zakres prędkości obrotowej może wymagać wielobiegowych skrzyń lub zaawansowanego sterowania.
Napęd spalinowy nadal ułatwia długotrwałe utrzymanie wysokiej mocy, szczególnie przy dopracowanym chłodzeniu i aerodynamicznej karoserii. Elektryki szybciej rozwijają prędkość, natomiast konstruktorzy muszą rozwiązać problem temperatury, masy i spadku wydajności akumulatora. Wynik Yangwang U9 Xtreme pokazuje jednak, że dystans w prędkości maksymalnej wyraźnie się zmniejsza.
Jak rzetelnie mierzy się rekordy prędkości?
Sam odczyt z licznika nie wystarcza, aby uznać wynik za porównywalny z innymi rekordami. Znaczenie mają urządzenia pomiarowe, warunki przejazdu i konfiguracja auta. Typowa procedura obejmuje następujące etapy:
- Przygotowanie zamkniętego, długiego i możliwie równego odcinka oraz sprawdzenie nawierzchni, pogody i wiatru.
- Wykonanie przejazdu w jednym kierunku z użyciem niezależnego urządzenia GPS/GNSS, takiego jak VBOX, często współpracującego z jednostką IMU.
- Powtórzenie próby w przeciwnym kierunku, aby ograniczyć wpływ wiatru i ewentualnego nachylenia trasy.
- Porównanie zapisów, potwierdzenie konfiguracji auta i publikacja wyniku przez niezależnych obserwatorów lub organizację techniczną.
Średnia z dwóch kierunków jest bardziej wiarygodna niż pojedynczy przejazd. Trzeba też sprawdzić, czy samochód był produkcyjny, czy prototypowy, czy miał homologację drogową oraz czy używał opon i nadwozia dostępnych w deklarowanej wersji. Z tego powodu różne rankingi mogą podawać innych liderów, mimo że korzystają z prawdziwych danych.
Czy 500 km/h to koniec?
Nie. Granica 500 km/h jest przede wszystkim wyzwaniem dla aerodynamiki, opon, chłodzenia i procedur pomiarowych. Kolejne rekordy będą zależeć nie tylko od zwiększania mocy, lecz także od tego, czy producent udowodni wynik w powtarzalnej, dwukierunkowej próbie. Najszybsze samochody świata wchodzą więc w etap, w którym metodologia jest równie ważna jak sama liczba na ekranie.