Mercedes GLE Coupe – jakie silniki oferuje ten model?
Mercedes GLE Coupe oferuje diesle, silniki benzynowe, hybrydy plug-in oraz sportowe wersje Mercedes-AMG. Jednostki spalinowe korzystają z układu miękkiej hybrydy 48V z rozruszniko-generatorem ISG, a wybrane odmiany PHEV mogą przejechać w trybie elektrycznym ponad 90 km.
Mercedes GLE Coupe – szybki rzut oka na silniki
Gama napędowa obejmuje przede wszystkim sześciocylindrowe silniki rzędowe R6. W ofercie występują zarówno diesle przeznaczone do pokonywania długich tras, jak i benzynowe odmiany nastawione na wyższą dynamikę. Uzupełniają je hybrydy plug-in oraz warianty AMG, w których priorytetem są osiągi.
Trzeba sprawdzać rocznik i konkretny rynek, ponieważ oferta GLE Coupe może różnić się od gamy klasycznego GLE SUV-a. Dotyczy to szczególnie hybryd oraz wersji AMG. Poniższe wartości pochodzą z danych dla aktualizowanej gamy modelowej, ale przyspieszenie może zależeć od konfiguracji i wyposażenia.
Podstawowe silniki Mercedes GLE Coupe
Najważniejsze parametry głównych odmian zestawiono poniżej. Wszystkie wymienione wersje mają napęd 4MATIC.
| Model | Moc (KM) | Moment (Nm) | 0–100 km/h (s) |
|---|---|---|---|
| GLE 350d 4MATIC | 286 | 650 | 6,2 |
| GLE 450d 4MATIC | 367 | 750 | 5,5 |
| GLE 450 4MATIC | 381 | 560 | 5,3 |
| GLE 450e 4MATIC | 326 | 540 | 5,6 |
| GLE 580 4MATIC | 537 | 750 | 4,5 |
Przewiń tabelę w bok →
GLE 350d i GLE 450d korzystają z wysokoprężnego silnika R6 o pojemności 2989 cm³. Benzynowy GLE 450 ma trzylitrową jednostkę R6, natomiast GLE 580 otrzymał silnik V8 o pojemności 3982 cm³. Wersja 450e łączy benzynowy silnik R6 z mocnym napędem elektrycznym.
Diesel, benzyna czy hybryda plug-in?
Diesle R6 na długie trasy
Diesel najlepiej pasuje do kierowców pokonujących duże przebiegi, szczególnie poza miastem. GLE 350d zapewnia 650 Nm, a GLE 450d aż 750 Nm, dlatego obie wersje dobrze radzą sobie z dużą masą samochodu i jazdą z obciążeniem. Mocniejszy wariant skraca przyspieszenie do 100 km/h do 5,5 sekundy.
Benzynowe R6 i V8 dla większej dynamiki
GLE 450 oferuje 381 KM i przyspiesza do 100 km/h w 5,3 sekundy. Benzynowy R6 pracuje płynnie i rozwija moc w szerszym zakresie obrotów niż diesel. Jeszcze wyżej pozycjonowany GLE 580 korzysta z V8 o mocy 537 KM. To odmiana dla osób, które oczekują wyraźnie mocniejszej reakcji na gaz i charakterystyki typowej dla dużego silnika ośmiocylindrowego.
Hybryda plug-in z możliwością jazdy elektrycznej
GLE 450e 4MATIC łączy silnik benzynowy z jednostką elektryczną o mocy 135 kW. Według dostępnych danych jego zasięg w trybie elektrycznym wynosi 106 km. Taki napęd ma sens przede wszystkim wtedy, gdy samochód można regularnie ładować, na przykład w domu lub w miejscu pracy. Przy krótkich codziennych trasach pozwala ograniczyć pracę silnika spalinowego, natomiast podczas dłuższych podróży zachowuje zasięg typowy dla samochodu hybrydowego.
W całej gamie spalinowej układ 48V współpracuje z ISG. Nie zastępuje on napędu spalinowego, lecz wspiera ruszanie, odzyskuje energię podczas hamowania i łagodzi działanie systemu start-stop. Najważniejsze cechy poszczególnych rozwiązań to:
- Układ 48V z ISG poprawia płynność uruchamiania silnika i może wspierać go podczas ruszania.
- Diesel R6 zapewnia wysoki moment obrotowy przy niskich obrotach, co sprzyja jeździe trasowej i holowaniu.
- Benzynowy R6 stawia na kulturę pracy oraz szybką reakcję przy wyższych obrotach.
- Hybryda plug-in umożliwia jazdę bez uruchamiania silnika spalinowego, ale wymaga regularnego ładowania.
Mercedes-AMG GLE Coupe – wersje 53 i 63 S
Warianty Mercedes-AMG są skierowane do kierowców, dla których najważniejsze są przyspieszenie i sportowa charakterystyka układu napędowego. AMG 53 wykorzystuje sześciocylindrowy silnik rzędowy wspierany przez układ hybrydowy, natomiast AMG 63 S jest konstrukcją z silnikiem V8 i mocniejszym zelektryfikowanym układem napędowym.
| Model | Moc (KM) | Moment (Nm) | 0–100 km/h (s) |
|---|---|---|---|
| Mercedes-AMG GLE 53 4MATIC+ | 449 | 600 | 4,8–4,9 |
| Mercedes-AMG GLE 53 HYBRID 4MATIC+ | 585 | 750 | 4,5 |
| Mercedes-AMG GLE 63 S 4MATIC+ | brak potwierdzonej wartości w dostarczonych danych | brak potwierdzonej wartości w dostarczonych danych | brak potwierdzonej wartości w dostarczonych danych |
Przewiń tabelę w bok →
AMG 53 bazuje na silniku R6 M256M EVO o pojemności 3 litrów. W odmianie hybrydowej jego moc systemowa rośnie dzięki silnikowi elektrycznemu o mocy 184 KM. Z kolei AMG 63 S reprezentuje odmienną filozofię: wykorzystuje V8 i układ nastawiony na maksymalną wydajność, dlatego nie należy traktować go jako zwykłej mocniejszej wersji GLE 450.
Przy wyborze silnika warto zestawić roczny przebieg z dostępem do ładowania i oczekiwaną dynamiką. Diesel będzie naturalnym wyborem na długie trasy, hybryda plug-in wykorzysta swój potencjał przy regularnym ładowaniu, a benzynowy R6 lub V8 sprawdzi się wtedy, gdy ważniejsze od ekonomii są osiągi i charakter pracy silnika.
O autorze
Opisujemy marki i modele samochodów, ich historię, generacje i najciekawsze wersje. Porównujemy auta i wyszukujemy motoryzacyjne ciekawostki. W poradnikach pomagamy kierowcom w codziennych sprawach: przy zakupie pierwszego auta, rejestracji, wyborze akcesoriów i podstawowych naprawach. Piszemy z pasją, ale konkretnie, tak żeby każdy tekst był przydatny zarówno dla kolekcjonera, jak i dla zwykłego kierowcy.
Wszystkie wpisy autora



