Mercedes GLC to kompaktowy SUV klasy premium, następca modelu GLK i konstrukcyjny kuzyn Klasy C. Występuje z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi oraz hybrydami plug-in. Przed porównaniem parametrów trzeba rozróżnić pierwszą generację z lat 2015–2022 od obecnej, wprowadzonej w 2022 roku, ponieważ różnią się wymiarami, napędami i wynikami spalania.
Mercedes GLC – najważniejsze informacje
Model zadebiutował w 2015 roku jako następca GLK. Litera „C” odnosi się do technicznego pokrewieństwa z Klasą C. GLC należy do segmentu kompaktowych SUV-ów, choć jego rozmiary i wyposażenie zbliżają go do większych samochodów klasy premium.
W drugiej generacji wszystkie opisane wersje korzystają z napędu na cztery koła 4MATIC oraz automatycznej skrzyni 9G-TRONIC. Dane dotyczące spalania pochodzą z procedury WLTP, dlatego rzeczywiste wyniki zależą między innymi od temperatury, stylu jazdy, masy auta i rodzaju ogumienia.

Silniki benzynowe Mercedesa GLC
Współczesne benzynowe wersje GLC korzystają z układu mild hybrid. Podawana moc całkowita może obejmować zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczne wsparcie układu 48 V.
| Wersja | Moc | Moment | Skrzynia | Napęd | 0–100 km/h | Spalanie WLTP |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GLC 200 4MATIC | 204 + 23 KM | 320 Nm | 9G-TRONIC, 9 biegów | 4MATIC | 7,8 s | 7,3–8,2 l/100 km |
| GLC 300 4MATIC | 258 + 23 KM | 400 Nm | 9G-TRONIC, 9 biegów | 4MATIC | 6,2 s | 7,4–8,2 l/100 km |
| AMG GLC 43 4MATIC | 408 KM | 500 Nm | 9G-TRONIC | 4MATIC | 4,8 s | 10,3–10,6 l/100 km |
GLC 200 jest nastawiony na spokojną jazdę i niższe koszty użytkowania, natomiast GLC 300 oferuje wyraźnie lepsze przyspieszenie. Wersja AMG GLC 43 ma sportową charakterystykę i znacznie wyższe zużycie paliwa.
Silniki wysokoprężne
Diesle pozostają interesującym wyborem dla osób pokonujących długie trasy. Zapewniają wysoki moment obrotowy przy niskich obrotach, a deklarowane spalanie jest niższe niż w porównywalnych wersjach benzynowych.
| Wersja | Moc | Moment | Skrzynia | Napęd | 0–100 km/h | Spalanie WLTP |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GLC 220 d 4MATIC | 197 + 23 KM | 440 Nm | 9G-TRONIC, 9 biegów | 4MATIC | 8,0 s | 5,2–5,9 l/100 km |
| GLC 300 d 4MATIC | 269 + 23 KM | 550 Nm | 9G-TRONIC, 9 biegów | 4MATIC | 6,3 s | 5,6–6,2 l/100 km |
| GLC 450 d 4MATIC | 367 + 23 KM | 750 Nm | 9G-TRONIC, 9 biegów | 4MATIC | 4,7 s | 6,3–7,0 l/100 km |
Największy diesel wyróżnia się bardzo wysokim momentem obrotowym i osiągami zbliżonymi do odmian sportowych. GLC 220 d jest natomiast najbardziej racjonalnym wyborem do regularnej jazdy autostradowej i dużych przebiegów.
Hybrydy plug-in
Hybrydowe GLC łączy silnik spalinowy z jednostką elektryczną i akumulatorem ładowanym z zewnętrznego źródła. Niskie wartości spalania WLTP dotyczą jazdy z regularnym ładowaniem baterii. Po jej rozładowaniu zużycie paliwa będzie wyższe.
| Wersja | Moc | Moment | Napęd | 0–100 km/h | Spalanie WLTP | Zasięg elektryczny |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GLC 300 e 4MATIC | 313 KM | 550 Nm | 4MATIC | 6,7 s | 0,5–0,6 l/100 km | do 130 km |
| GLC 400 e 4MATIC | 381 KM | 650 Nm | 4MATIC | 5,6 s | 0,5–0,6 l/100 km | do 130 km |
| AMG GLC 63 S E Performance | 680 KM | 1020 Nm | 4MATIC | 3,5 s | około 7,5 l/100 km | do 12 km |
| GLC 300 de 4MATIC | 333 KM | 750 Nm | 4MATIC | 6,4 s | 0,4–0,5 l/100 km | do 128 km |
Wersje PHEV mogą pokonywać codzienne dojazdy niemal wyłącznie na energii elektrycznej, jeśli dystans mieści się w ich rzeczywistym zasięgu i kierowca regularnie ładuje akumulator. Ich wadą jest większa masa oraz mniejsza pojemność bagażnika w niektórych konfiguracjach.
Wymiary i pojemność bagażnika
Wymiary zależą od generacji i wersji nadwozia. Dla obecnego GLC SUV najczęściej podawane są następujące wartości:
| Parametr | Mercedes GLC SUV | Jednostka |
|---|---|---|
| Długość | 4845 | mm |
| Szerokość | 1913 | mm |
| Wysokość | 1644 | mm |
| Rozstaw osi | 2888 | mm |
| Pojemność bagażnika | 570 | l |
Dla wcześniejszych wersji spotyka się wartości długości około 4656–4679 mm, szerokość 1890 mm, wysokość około 1640–1650 mm i rozstaw osi 2873 mm. Pojemność bagażnika może wynosić 395, 505 albo 550 litrów, zależnie od generacji i rodzaju napędu. Dlatego przy zakupie używanego auta parametr trzeba sprawdzać dla konkretnej wersji.
Mercedes GLC – niezawodność według TÜV
Wyniki TÜV Report 2026 wskazują, że GLC wypada lepiej niż średnia dla samochodów w każdym analizowanym przedziale wieku. Wskaźnik usterek oznacza odsetek pojazdów z istotnymi nieprawidłowościami wykrytymi podczas badań technicznych, a nie ogólną liczbę wszystkich awarii.
Wskaźniki usterek w zależności od wieku samochodu:
- 2–3 lata – 4,2% przy średniej dla rynku wynoszącej 5,8%.
- 4–5 lat – 4,8% przy średniej wynoszącej 9,4%.
- 6–7 lat – 11,8% przy średniej wynoszącej 16,1%.
- 8–9 lat – 18,1% przy średniej wynoszącej 25,7%.
W grupie samochodów dwu- i trzyletnich GLC zajął 11. miejsce, osiągając wskaźnik 4,2%. Najlepiej wypadły między innymi światła mijania, oświetlenie przednie i tarcze hamulcowe. Wynik TÜV nie zastępuje jednak kontroli konkretnego egzemplarza, ponieważ stan auta zależy od przebiegu, serwisowania, kolizji i sposobu eksploatacji.
GLC na tle konkurencji
Najczęściej porównuje się go z Audi Q5 i BMW X3. W zestawieniach pojawiają się również Volvo XC60, Lexus NX oraz większy Mercedes GLE.
- Mercedes GLC – wysoki komfort jazdy, szeroka gama napędów i dostępność hybryd plug-in z dużym deklarowanym zasięgiem elektrycznym.
- BMW X3 – bardziej komunikatywne prowadzenie i sportowa charakterystyka, szczególnie na krętych drogach.
- Audi Q5 – spokojne prowadzenie, dopracowana ergonomia i konkurencyjna jakość wykończenia.
- Volvo XC60 i Lexus NX – alternatywy dla osób zainteresowanych komfortem, bezpieczeństwem lub napędem hybrydowym.
Atutem GLC jest bagażnik o pojemności do 570 litrów w obecnej wersji SUV, czyli wynik porównywalny z BMW X3 i większy niż w Audi Q5. Do ograniczeń należą wysoka cena zakupu, skomplikowana konstrukcja hybryd oraz duże różnice parametrów między generacjami.
Przy wyborze używanego Mercedesa GLC najpierw trzeba ustalić generację, następnie sprawdzić rodzaj napędu, historię serwisową i wynik badania technicznego. Same dane katalogowe nie pokażą stanu konkretnego samochodu, ale ułatwiają rzetelne porównanie wersji.