Mercedes GLE oferuje diesle do długich tras, benzynowe rzędowe szóstki dla kierowców oczekujących płynnej dynamiki, hybrydy plug-in do regularnej jazdy po mieście oraz odmiany AMG dla osób, które priorytetowo traktują osiągi. Najbardziej uniwersalnym wyborem pozostaje diesel 450d, ale tylko wtedy, gdy samochód będzie często pokonywał dłuższe odcinki. Przy codziennym ładowaniu w domu lub pracy większy sens może mieć GLE 450e.
Gama zależy od rocznika, rynku i wersji nadwozia. Poniższe zestawienie dotyczy przede wszystkim obecnej, zmodernizowanej generacji W167, a przy samochodach używanych uwzględnia także popularne warianty sprzed liftingu. W Europie odmiany GLE są łączone z napędem 4MATIC, automatyczną skrzynią 9G-TRONIC i układem 48 V w wersjach spalinowych.

Diesel w Mercedesie GLE – wybór na trasę
Silniki wysokoprężne najlepiej wykorzystują charakter dużego SUV-a. Zapewniają wysoki moment obrotowy przy niskich obrotach, dzięki czemu GLE sprawnie przyspiesza bez częstego redukowania biegów. Ma to znaczenie podczas jazdy z kompletem pasażerów, przyczepą albo na autostradzie.
Po liftingu podstawową sześciocylindrową opcją jest GLE 350d 4MATIC o mocy 286 KM i momencie 650 Nm. GLE 450d korzysta z tej samej koncepcji, ale rozwija 367 KM i 750 Nm. Różnica nie ogranicza się do wyższej mocy. Mocniejsza wersja szybciej reaguje przy wyprzedzaniu i lepiej radzi sobie przy dużym obciążeniu, natomiast 350d zwykle wystarcza do spokojnej, szybkiej turystyki.
| Wersja | Moc | Moment obrotowy | Najlepsze zastosowanie |
|---|---|---|---|
| GLE 350d 4MATIC | 286 KM | 650 Nm | Długie trasy i codzienna jazda |
| GLE 450d 4MATIC | 367 KM | 750 Nm | Autostrady, holowanie i pełne obciążenie |
| GLE 400d 4MATIC, rynek wtórny | 330 KM | 700 Nm | Używany GLE z mocnym dieslem |
Obie aktualne odmiany wykorzystują rzędowe silniki sześciocylindrowe o pojemności około 3 litrów. Ich kultura pracy jest wyższa niż w starszych czterocylindrowych dieslach, choć nadal przy zimnym rozruchu słychać charakterystyczną pracę wysokoprężnej jednostki. Układ mild hybrid z rozruszniko-alternatorem 48 V wspiera ruszanie, działanie systemu start-stop i żeglowanie. Nie zastępuje jednak napędu elektrycznego znanego z hybrydy plug-in.
W używanych egzemplarzach można spotkać także GLE 300d, GLE 350d i GLE 400d sprzed modernizacji. Przy zakupie konkretnego auta ważniejszy od samego oznaczenia jest rocznik, kod silnika, historia serwisowa oraz sposób eksploatacji. Diesel używany głównie na krótkich odcinkach może generować wyższe koszty związane z układem oczyszczania spalin, w tym filtrem DPF.
Najważniejsze cechy diesli w GLE to:
- Wysoki moment obrotowy ułatwiający wyprzedzanie i holowanie.
- Niższe zużycie paliwa na długich odcinkach niż w porównywalnych wersjach benzynowych.
- Płynna praca sześciu cylindrów w odmianach 350d i 450d.
- Lepsze dopasowanie do wysokich rocznych przebiegów niż do krótkich dojazdów po mieście.
Benzyna czy hybryda plug-in?
Benzynowy GLE 450 4MATIC jest propozycją dla kierowcy, który chce cichej i płynnej pracy silnika bez konieczności regularnego ładowania. Trzylitrowa rzędowa szóstka rozwija 381 KM i 560 Nm. Układ EQ Boost, czyli miękka hybryda, wspiera ruszanie i odzyskiwanie energii, ale samochód nie przejeżdża dłuższych odcinków wyłącznie na prądzie.
GLE 450e 4MATIC działa inaczej. To hybryda plug-in z silnikiem benzynowym i dużym silnikiem elektrycznym. Łączna moc układu wynosi 326 KM, a zasięg w trybie elektrycznym sięga 106 km według WLTP w danych dla zmodernizowanej odmiany. Rzeczywisty wynik zależy od temperatury, prędkości, ogumienia i ogrzewania kabiny.
| Wersja | Moc układu | Zasięg elektryczny | Charakter |
|---|---|---|---|
| GLE 450 4MATIC | 381 KM | Brak jazdy bezemisyjnej na dłuższym odcinku | Płynna benzyna na trasy i do miasta |
| GLE 450e 4MATIC | 326 KM | Do 106 km WLTP | Codzienne dojazdy po regularnym ładowaniu |
| GLE 580 4MATIC | 537 KM | Brak | Osiągi i kultura pracy V8 |
| GLE 400e lub 350e, rynek wtórny | Zależnie od rocznika | Zależnie od wersji | Używany napęd plug-in |
Hybryda plug-in ma sens wtedy, gdy można ją ładować w domu albo w miejscu pracy. W takim scenariuszu wiele codziennych przejazdów da się wykonać bez uruchamiania silnika spalinowego. Bez regularnego uzupełniania energii auto wozi cięższy akumulator, a przewaga nad benzyną w zużyciu paliwa wyraźnie maleje. W trasie po rozładowaniu baterii GLE 450e zachowuje się jak ciężki samochód hybrydowy, a nie jak oszczędny samochód elektryczny.
Warto odróżnić dane homologacyjne od spalania w realnym ruchu. Wartości dla PHEV są szczególnie zależne od tego, jak często akumulator jest ładowany. Przy jeździe bez doładowywania nie należy oczekiwać wyników uzyskiwanych w cyklu WLTP.
Mercedes-AMG GLE – 53 czy 63 S?
Wersje AMG powstały dla kierowców, którzy oczekują reakcji typowej dla samochodu sportowego, ale nie chcą rezygnować z wysokiej pozycji za kierownicą i przestronnego wnętrza. Mają sportowe nastawy zawieszenia, mocniejsze hamulce, zmienioną kalibrację skrzyni oraz bardziej bezpośrednią reakcję na gaz.
AMG GLE 53 korzysta z benzynowej rzędowej szóstki 3.0. Po modernizacji wersja plug-in rozwija systemowo 585 KM, a klasyczna odmiana z miękką hybrydą oferuje 449 KM. GLE 53 jest łatwiejsze do wykorzystania na co dzień, ponieważ łączy bardzo dobre osiągi z większą przewidywalnością kosztów paliwa niż V8.
AMG GLE 63 S 4MATIC+ to zupełnie inny poziom. Silnik V8 i moc 612 KM pozwalają osiągnąć 100 km/h w około 3,8 s, a moment obrotowy sięga 850 Nm w danych dla wcześniejszych odmian. To samochód dla entuzjasty, który akceptuje wysokie koszty opon, hamulców, ubezpieczenia i paliwa.
Wersje AMG można scharakteryzować tak:
- GLE 53 jest kompromisem między sportowym prowadzeniem a codziennym komfortem.
- GLE 53 Hybrid przyspiesza jeszcze szybciej i może pokonywać część tras na prądzie.
- GLE 63 S oferuje osiągi zbliżone do samochodów sportowych, ale wymaga najwyższego budżetu eksploatacyjnego.
- Nadwozie Coupe podkreśla sportowy charakter, lecz ogranicza część praktycznych zalet klasycznego SUV-a.
Jaki silnik Mercedes GLE wybrać do konkretnego stylu jazdy?
Najłatwiej podjąć decyzję, zaczynając od sposobu użytkowania, a nie od samej mocy. Napęd 4MATIC poprawia trakcję, ale nie zmienia podstawowej charakterystyki silnika. Diesel nadal najlepiej czuje się w trasie, a PHEV wymaga dostępu do ładowania.
| Jeśli jeździsz głównie… | Wybierz… | Dlaczego? |
|---|---|---|
| Po autostradach i drogach krajowych | GLE 350d lub 450d | Moment obrotowy, zasięg i spokojna praca przy wysokich prędkościach |
| Po mieście i na krótkich odcinkach | GLE 450e | Możliwość jazdy elektrycznej po regularnym ładowaniu |
| W mieście i trasie bez ładowarki | GLE 450 | Płynna benzyna bez zależności od infrastruktury |
| Dla osiągów i emocji | AMG GLE 53 lub 63 S | Wyższa moc, szybsza reakcja i sportowe podwozie |
Przed wyborem silnika sprawdź następujące kwestie:
- Roczny przebieg – przy dużej liczbie kilometrów, szczególnie poza miastem, diesel zwykle lepiej uzasadnia swoją konstrukcję.
- Dostęp do ładowania – bez gniazda w domu lub pracy przewaga PHEV będzie ograniczona.
- Rodzaj tras – krótkie odcinki sprzyjają napędowi elektrycznemu, a długie przejazdy dieslowi.
- Oczekiwania dotyczące dynamiki – 350d jest wystarczający, 450d daje większy zapas, a AMG służy przede wszystkim emocjom.
- Budżet serwisowy – V8, AMG, pneumatyczne zawieszenie i duże hamulce mogą znacząco podnieść koszty utrzymania.
- Wersja nadwozia – niektóre jednostki są dostępne tylko w klasycznym GLE SUV, a oferta Coupe może być węższa.
Przy zakupie używanego egzemplarza nie należy porównywać wyłącznie oznaczeń 300d, 400d czy 450e. Trzeba sprawdzić konkretny rok produkcji, historię aktualizacji, stan układu hybrydowego i serwis skrzyni 9G-TRONIC. W przypadku PHEV przydatna jest także weryfikacja kondycji akumulatora oraz kompletności przewodów ładowania.
Mercedes GLE – który silnik wybrać?
Do częstych podróży najlepszym wyborem będzie GLE 350d, a przy pełnym obciążeniu, holowaniu lub oczekiwaniu na mocniejsze przyspieszenie – GLE 450d. Do miasta i podmiejskich dojazdów warto rozważyć GLE 450e, ale tylko przy regularnym ładowaniu. GLE 450 jest rozsądną alternatywą dla osoby, która chce benzynowej kultury pracy bez obsługi baterii. AMG GLE 53 wybierz wtedy, gdy osiągi mają znaczenie na co dzień, natomiast 63 S pozostaje propozycją dla pasjonata gotowego zaakceptować wyższe koszty eksploatacji.