Mercedes-AMG S 63 Coupé łączy komfort Klasy S z osiągami samochodu sportowego. W generacji C217 najważniejsza zmiana nastąpiła po liftingu – silnik 5.5 V8 biturbo ustąpił miejsca konstrukcji 4.0 V8 „hot V”, a tylny napęd zastąpiono układem AMG Performance 4MATIC+ w wersjach z kierownicą po lewej stronie.
Mercedes S 63 AMG Coupé – charakter modelu
S 63 AMG Coupé jest luksusowym grand tourerem, ale jego rozmiary i wyposażenie nie oddają w pełni możliwości układu napędowego. Samochód zapewnia wyciszenie, komfort foteli i jakość wykonania typową dla Klasy S, a jednocześnie oferuje przyspieszenie zarezerwowane wcześniej dla wyspecjalizowanych samochodów sportowych.
W przypadku generacji C217 trzeba rozróżnić dwie odmiany. Modele z lat 2014–2017 korzystają z silnika 5.5 V8 biturbo o mocy 430 kW, czyli 585 KM. Po modernizacji zaprezentowanej w 2017 roku S 63 otrzymało jednostkę 4.0 V8 biturbo o mocy 450 kW, czyli 612 KM, skrzynię AMG SPEEDSHIFT MCT 9G oraz napęd 4MATIC+.

Silniki 5.5 V8 i 4.0 V8 „hot V” – co się zmieniło?
Starsza wersja S 63 AMG Coupé wykorzystywała silnik M157 o pojemności 5461 cm³. Była to konstrukcja mocna i bardzo elastyczna, dostępna z napędem tylnym albo – zależnie od rynku i wersji – z napędem obu osi. W europejskich ofertach używanych często spotyka się egzemplarze o mocy 430 kW, czyli 585 KM.
Modernizacja przyniosła silnik o pojemności 3982 cm³. Zmniejszenie pojemności nie oznaczało spadku osiągów. Nowa jednostka rozwija 450 kW i 900 Nm, a maksymalny moment obrotowy jest dostępny w zakresie 2750–4500 obr./min. Konstrukcja typu „hot V” umieszcza turbosprężarki pomiędzy głowicami cylindrów. Skraca to drogę przepływu spalin i pomaga szybciej budować ciśnienie doładowania.
Zastosowanie turbosprężarek twin scroll poprawia napełnianie cylindrów i reakcję na gaz. W S 63 Coupé działa także AMG Cylinder Management. Przy częściowym obciążeniu odłączane są cylindry 2, 3, 5 i 8, co ogranicza zużycie paliwa podczas spokojnej jazdy. Nie zmienia to jednak charakteru auta, gdy kierowca wykorzystuje pełny potencjał silnika.
| Parametr | S 63 AMG Coupé 5.5 | S 63 4MATIC+ Coupé 4.0 |
|---|---|---|
| Pojemność silnika | 5461 cm³ | 3982 cm³ |
| Moc maksymalna | 430 kW, 585 KM | 450 kW, 612 KM |
| Maksymalny moment obrotowy | 900 Nm | 900 Nm |
| Przekładnia | AMG SPEEDSHIFT MCT 7G | AMG SPEEDSHIFT MCT 9G |
| Charakterystyka napędu | Najczęściej tylny lub zależny od wersji | AMG Performance 4MATIC+ |
Warto zachować ostrożność przy porównywaniu ogłoszeń. Niektóre egzemplarze mają zmodyfikowane oprogramowanie i deklarowaną moc 478 kW, 515 kW albo 650–700 KM. Nie są to wartości fabryczne dla standardowego S 63 AMG Coupé. Przy zakupie liczą się dokumentacja modyfikacji, pomiary oraz stan układu napędowego.
Osiągi i prowadzenie
Fabryczne S 63 4MATIC+ Coupé przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,5 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 250 km/h, a po zamówieniu pakietu kierowcy AMG może zostać podniesiona do 300 km/h. Takie wyniki są możliwe nie tylko dzięki mocy, lecz także dzięki skutecznemu przeniesieniu momentu na nawierzchnię.
AMG Performance 4MATIC+ stale napędza tylną oś i dołącza przednią za pomocą sterowanego elektromechanicznie sprzęgła. Rozdział momentu jest zmienny, dlatego samochód może zachowywać się jak auto nastawione na trakcję albo przenosić większą część siły na tył. W porównaniu ze starszymi odmianami tylnonapędowymi poprawia to start, stabilność na mokrej nawierzchni i przewidywalność przy mocnym przyspieszaniu.
Dziewięciobiegowa skrzynia AMG SPEEDSHIFT MCT 9G wykorzystuje mokre sprzęgło startowe zamiast klasycznego konwertera hydrokinetycznego. Konstrukcja ogranicza masę i skraca reakcję na gaz. Skrzynia obsługuje szybkie redukcje, zmianę przełożeń łopatkami, funkcję podwójnego wysprzęglenia oraz RACE START.
Charakter auta zmienia się także za pomocą AMG DYNAMIC SELECT. Poszczególne programy wpływają na silnik, skrzynię, zawieszenie, układ kierowniczy, ESP i sposób pracy napędu:
- Comfort – łagodniejsze reakcje, komfortowe tłumienie i wcześniejsze zmiany biegów. W sprzyjających warunkach aktywują się dezaktywacja cylindrów oraz żeglowanie.
- Sport – ostrzejsza reakcja na pedał gazu, szybsza praca skrzyni i bardziej bezpośrednie działanie układu kierowniczego.
- Sport+ – jeszcze szybsze zmiany przełożeń, automatyczne podbijanie obrotów przy redukcjach i twardsza praca zawieszenia.
- Individual – możliwość osobnego skonfigurowania najważniejszych parametrów auta.
S 63 4MATIC+ oferuje także program RACE przeznaczony do jazdy na zamkniętym torze. Za kontrolę nad nadwoziem odpowiada adaptacyjne zawieszenie AMG RIDE CONTROL+. Seryjne hamulce kompozytowe mają z przodu tarcze 390 × 36 mm i sześciotłoczkowe zaciski. Opcjonalne hamulce ceramiczno-kompozytowe są lżejsze i lepiej znoszą wysoką temperaturę, ale ich wymiana należy do najdroższych pozycji serwisowych.
Stylistyka i aerodynamika
Najbardziej rozpoznawalnym elementem poliftingowego S 63 jest grill Panamericana z pionowymi listwami. Zderzak otrzymał duże boczne wloty powietrza, a dolny spojler z chromowaną krawędzią ogranicza unoszenie przedniej osi. Wloty nie pełnią wyłącznie funkcji dekoracyjnej, ponieważ wspierają chłodzenie silnika i hamulców.
Tył wyróżnia dyfuzor oraz przeprojektowane końcówki układu wydechowego. W modernizowanych odmianach zastosowano także lampy OLED. Ich cienkie, zakrzywione moduły tworzą świetlny podpis z 66 diodami, po 33 z każdej strony.
Strategia AMG Lightweight Performance obejmuje między innymi lekki akumulator litowo-jonowy, kute obręcze oraz kompozytowy układ hamulcowy. S 63 nie staje się przez to lekkim samochodem, ale redukcja mas nieresorowanych poprawia reakcję zawieszenia i zachowanie auta podczas zmiany kierunku.
Wnętrze – sport AMG w kabinie Klasy S
Kabina zachowuje luksusowy charakter Klasy S, lecz otrzymuje sportowe elementy i dodatkowe wskazania przydatne podczas szybkiej jazdy. Najważniejsze wyposażenie obejmuje:
- Materiały – skórę Nappa, opcjonalne elementy z włókna węglowego, metalowe detale i kierownicę AMG Performance z łopatkami.
- Fotele – sportowe siedzenia AMG z pamięcią, podgrzewaniem i mocniejszym podparciem bocznym, a w wybranych konfiguracjach także z wentylacją i masażem.
- Wyświetlacze – ekran TFT z interfejsami Classic, Sport i Progressive oraz menu AMG pokazującym między innymi temperatury, przeciążenia, ciśnienie w oponach, moc i moment obrotowy.
- Komfort – rozbudowaną klimatyzację, wysokiej klasy system multimedialny, ambientowe oświetlenie, panoramiczny dach oraz systemy wspomagające parkowanie i jazdę.
To właśnie wnętrze najlepiej pokazuje podwójny charakter modelu. Kierowca ma do dyspozycji informacje kojarzone z samochodem torowym, ale pasażerowie podróżują w warunkach typowych dla luksusowego gran tourera. Tylna kanapa jest bardziej użyteczna niż w wielu sportowych coupé, choć nie należy traktować S 63 jako samochodu rodzinnego.
Mercedes S 63 AMG Coupé na rynku wtórnym
Ceny używanych egzemplarzy C217 zależą przede wszystkim od rocznika, przebiegu, wersji silnikowej, historii wypadkowej i wyposażenia. W ofertach można znaleźć samochody z lat 2014–2016 kosztujące około 45–80 tys. euro, ale są to wartości orientacyjne pochodzące z różnych rynków i konfiguracji. Nowsze odmiany 4.0 V8 z lat 2017–2021 często są wyceniane wyżej. Sam przebieg nie wystarcza do oceny auta, ponieważ koszt zaniedbań może przewyższyć różnicę między pozornie atrakcyjnymi ofertami.
Przed zakupem trzeba sprawdzić faktury, wpisy serwisowe, historię diagnostyczną i zgodność wyposażenia z fabryczną specyfikacją. Szczególnej uwagi wymagają olej silnikowy, układ chłodzenia, turbosprężarki, skrzynia MCT, napęd 4MATIC+, zawieszenie pneumatyczne oraz hamulce. Wysokie koszty części nie wynikają wyłącznie z logo AMG. S 63 ma wiele podzespołów pracujących pod dużym obciążeniem, a zaniedbanie jednej obsługi może pociągnąć za sobą kolejne wydatki.
Wersje po tuningu wymagają dodatkowej weryfikacji. Zmiana oprogramowania może poprawić reakcję silnika i zwiększyć moc, ale równocześnie podnosi obciążenie turbosprężarek, skrzyni, sprzęgieł i układu chłodzenia. Bez pomiaru przed i po modyfikacji trudno ocenić rzeczywisty efekt. Bezpieczniejszym podejściem jest zakup auta z udokumentowanym programem, legalnym oprogramowaniem, zachowanym plikiem fabrycznym i dokumentacją wykonawcy.
W przypadku S 63 AMG historia serwisowa jest ważniejsza niż sama liczba kilometrów. Egzemplarz z większym przebiegiem, ale regularnie obsługiwany, może być rozsądniejszym wyborem niż samochód o niskim przebiegu bez potwierdzenia pochodzenia.
Czy Mercedes S 63 AMG Coupé jest wart zainteresowania?
Tak, jeśli szukasz samochodu łączącego komfort długodystansowego coupé z osiągami na poziomie auta sportowego. Wybór między generacjami zależy od priorytetów. Starszy silnik 5.5 V8 oferuje charakterystyczną, dużą jednostkę i często prostszy układ napędowy, natomiast poliftingowy 4.0 V8 zapewnia wyższą moc, szybszą skrzynię, niższe opory wewnętrzne i znacznie skuteczniejszą trakcję dzięki 4MATIC+.
Przy zakupie warto najpierw ustalić, czy ważniejsza jest klasyczna charakterystyka napędu tylnego, czy osiągi i powtarzalność startu w każdych warunkach. Niezależnie od wersji najlepszym filtrem pozostają pełna dokumentacja, fachowa kontrola przedzakupowa i budżet na serwis adekwatny do samochodu o mocy ponad 580 KM.