Przy przebiegu około 150 tys. km najbezpieczniejszy wybór zależy od sposobu użytkowania: diesel OM656 lepiej pasuje do częstych tras, a benzynowy R6 M256 do miasta i mniejszych przebiegów. Bazowego M264 nie warto kupować bez potwierdzonej naprawy lub modernizacji głowicy. W każdym przypadku stan konkretnego egzemplarza jest ważniejszy niż sama nazwa silnika, dlatego potrzebujesz także rezerwy na serwis.
W166 czy W167 – od tego zaczyna się wybór
Mercedes GLE W166 to zmodernizowana Klasa M, sprzedawana jako GLE od 2015 roku. Generacja W167 pojawiła się w 2018 roku i przyniosła nową platformę MHA, większy rozstaw osi oraz znacznie bardziej rozbudowaną elektronikę. Różnice dotyczą nie tylko komfortu i wyposażenia. Obie generacje mają inny profil usterek, inne silniki i inne ryzyko kosztownych napraw.
W166 jest konstrukcją starszą, z prostszą elektroniką i silnikami, które są lepiej znane niezależnym serwisom. Trzeba jednak liczyć się z typowym zużyciem diesla OM651, problemami skrzyń 7G-TRONIC oraz wiekiem pneumatyki AIRMATIC. W167 oferuje nowocześniejsze jednostki, w tym diesla OM656 i benzynowego R6 M256, ale korzysta z droższych układów 48V, rozbudowanego SCR oraz bardziej skomplikowanego zawieszenia.
Jakie silniki oferuje Mercedes GLE W167?
W roczniku 2020 najważniejsze są cztery rodziny silników. M264 to benzynowy czterocylindrowy silnik 2.0, M256 jest benzynowym R6 z układem 48V, OM654 to czterocylindrowy diesel 2.0, a OM656 oznacza sześciocylindrowego diesla 3.0. W gamie występowały także silniki V8 oraz hybrydy plug-in, ale ich koszty zakupu i utrzymania są wyraźnie wyższe.
| Model | Silnik | Moc i moment | Zastosowanie |
|---|---|---|---|
| GLE 300 d | OM654, diesel R4 2.0 | około 245 KM, 500 Nm | Trasy i niższe koszty paliwa |
| GLE 350 d | OM656, diesel R6 3.0 | około 272 KM, 600 Nm | Duże przebiegi i holowanie |
| GLE 400 d | OM656, diesel R6 3.0 | około 330 KM, 700 Nm | Długie trasy i wysoka elastyczność |
| GLE 350 | M264, benzyna R4 2.0 | około 258 KM | Spokojna jazda, tylko po dokładnej weryfikacji |
| GLE 450 | M256, benzyna R6 3.0 | około 367 KM, 500 Nm | Miasto, trasy i dynamiczna jazda |
| GLE 400 e | Benzyna R4 2.0 plus silnik elektryczny | około 381 KM, 600 Nm | Krótkie odcinki przy regularnym ładowaniu |
| AMG GLE 53 | Benzyna R6 3.0 | około 435 KM, 560 Nm | Osiągi przy wysokim budżecie serwisowym |
| AMG GLE 63 S | M177, benzyna V8 4.0 | około 612 KM, 850 Nm | Osiągi, nie oszczędność |
W większości wersji występuje napęd 4MATIC oraz automatyczna skrzynia 9G-TRONIC. W silnikach M256 i części mocniejszych odmian układ mild-hybrid EQ Boost wykorzystuje instalację 48V oraz zintegrowany rozrusznik z alternatorem. Nie jest to pełna hybryda, lecz system wspierający rozruch, chwilowe przyspieszenie i pracę urządzeń pokładowych.
Jaki silnik pasuje do Twojego stylu jazdy?
Na długie trasy – diesel OM656
Jeżeli pokonujesz ponad 20 tys. km rocznie, często jeździsz autostradą lub przewozisz komplet pasażerów, OM656 jest najbardziej logicznym wyborem. Sześć cylindrów pracuje kulturalniej niż diesel R4, a wysoki moment obrotowy ułatwia wyprzedzanie i jazdę z obciążeniem. Przy przebiegu 150 tys. km mocny blok i niskie obroty podczas jazdy drogowej są argumentami na korzyść tej jednostki.
Diesel nie jest jednak bezobsługowy. DPF, EGR, układ SCR i AdBlue wymagają regularnego serwisu, a krótkie przejazdy sprzyjają problemom z filtrem cząstek stałych. W trasie OM656 zwykle rekompensuje wyższe koszty osprzętu niższym zużyciem paliwa. Przy użytkowaniu prawie wyłącznie miejskim ta przewaga szybko maleje.
Wybierz OM656, gdy najważniejsze są:
- przebieg przekraczający 20 tys. km rocznie
- częste podróże autostradowe i drogami ekspresowymi
- wysoka elastyczność przy pełnym obciążeniu
- możliwie niskie zużycie paliwa na długich odcinkach
Do miasta i dynamicznej jazdy – benzynowy R6 M256
M256, stosowany między innymi w GLE 450, pracuje ciszej i płynniej niż diesel. Dobrze znosi krótkie odcinki, nie ma typowych dla diesla problemów z DPF i nie wymaga obsługi układu AdBlue. Dzięki sześciu cylindrom oraz EQ Boost zapewnia szybką reakcję na gaz i wysoki komfort w ciężkim SUV-ie.
Ceną za kulturę pracy jest większe zużycie paliwa oraz bardziej kosztowny osprzęt. Przed zakupem trzeba sprawdzić historię układu 48V, akumulatora 48V i 12V oraz ewentualne wycieki z układu odpowietrzania skrzyni korbowej. Przy rocznym przebiegu poniżej 15 tys. km i przewadze jazdy miejskiej M256 może być rozsądniejszy niż diesel, nawet jeśli jego serwis pojedynczo kosztuje więcej.
W mieście i przy mniejszych przebiegach benzyna R6 ma przewagę, gdy liczą się:
- cicha praca i płynne przyspieszanie
- krótkie odcinki bez ryzyka typowego dla DPF
- swoboda wjazdu do stref z ograniczeniami dla starszych diesli
- dynamiczna jazda bez charakterystycznego hałasu wysokoprężnej jednostki
M264 – atrakcyjny na rynku, ale wymagający szczególnej kontroli
Silnik M264 w GLE 350 może kusić niższą ceną zakupu i prostszą konstrukcją niż M256. Nie powinien być jednak wybierany w ciemno. W tej rodzinie opisywano przypadki problemów z głowicą, a potencjalna naprawa może oznaczać wydatek liczony w dziesiątkach tysięcy złotych. Przed zakupem potrzebujesz potwierdzenia wykonanej naprawy lub aktualizacji konstrukcyjnej, a także niezależnej diagnostyki.
Sama prawidłowa praca silnika podczas jazdy próbnej nie wystarcza. Warto sprawdzić szczelność, kompresję, historię napraw i wykonać endoskopię. Jeśli sprzedający nie ma dokumentów, a cena auta wyraźnie odbiega od stawek za porównywalne GLE, ryzyko może przewyższać korzyść.
Dla entuzjastów – AMG V8
AMG GLE 63 i 63 S korzystają z czterolitrowego V8 i zapewniają osiągi, których nie da się porównać z odmianami cywilnymi. To wybór dla osoby świadomej kosztów paliwa, hamulców, opon, ubezpieczenia i serwisu. Przy używanym AMG trzeba liczyć się z wyższym zużyciem elementów zawieszenia oraz możliwością bardzo drogich napraw układów aktywnych.
V8 nie jest racjonalnym wyborem przy pytaniu o ekonomię. Ma sens wtedy, gdy osiągi są ważniejsze od kosztów, a w budżecie pozostaje duża rezerwa na nieplanowane naprawy.
Typowe usterki i koszty utrzymania
Najdroższe problemy GLE nie zawsze wynikają bezpośrednio z samego silnika. W obu generacjach dużą część budżetu może pochłonąć pneumatyczne zawieszenie AIRMATIC, a w wybranych W167 także E-ACTIVE BODY CONTROL. Nieszczelny miech może powodować opadanie jednego narożnika, a uszkodzony kompresor uniemożliwić utrzymanie właściwej wysokości.
| Element | Typowa usterka | Orientacyjny koszt naprawy |
|---|---|---|
| Głowica M264 | Utrata szczelności i konieczność naprawy lub wymiany | około 20–35 tys. zł |
| Układ 48V ISG | Błędy rozruszniko-alternatora lub akumulatora | około 8–12 tys. zł |
| DPF, EGR i SCR | Zapełnienie filtra, awaria pompy lub podgrzewacza AdBlue | około 4–10 tys. zł |
| AIRMATIC | Nieszczelny miech lub zużyty kompresor | około 3–6 tys. zł za element |
| E-ACTIVE BODY CONTROL | Awaria siłownika lub wyciek płynu | od kilku do kilkunastu tys. zł za element |
| 9G-TRONIC | Wibracje, szarpnięcia lub opóźniona zmiana biegów | od serwisu olejowego do poważnej naprawy przekładni |
| GPF | Problemy po wielu krótkich trasach w silniku benzynowym | zależnie od zakresu diagnostyki i naprawy |
Podane kwoty są orientacyjne i zależą od wersji, dostępności części oraz tego, czy naprawę wykonuje serwis autoryzowany, czy niezależny. Nie należy traktować ich jako cennika. Przed zakupem warto zostawić osobny budżet na pierwszy serwis, nawet gdy samochód ma aktualne wpisy.
W W166 szczególną uwagę zwróć na diesla OM651, wtryskiwacze, DPF, wycieki oleju z silników V6 i V8 oraz działanie skrzyni 7G-TRONIC. W W167 kontroluj układ 48V, SCR i DPF w dieslach, MBUX, kamery oraz stan pneumatyki. Skrzynia 9G-TRONIC również powinna mieć potwierdzony serwis olejowy, nawet jeśli auto zmienia biegi bez wyraźnych objawów.
Najczęściej koszt utrzymania rozkłada się w następujący sposób:
- diesel OM654 zwykle zużywa najmniej paliwa, ale wymaga kontroli DPF i SCR
- diesel OM656 jest droższy w zakupie i serwisie, lecz dobrze sprawdza się przy dużych przebiegach
- benzyna M256 eliminuje część problemów diesla, ale ma kosztowny układ 48V
- M264 niesie największe ryzyko jednorazowej, poważnej naprawy głowicy
Jak sprawdzić używanego GLE przed zakupem?
Przy aucie z przebiegiem około 150 tys. km nie wystarczy krótka jazda próbna. Weryfikacja powinna objąć historię, elektronikę, napęd, silnik i zawieszenie. Najlepiej wykonać ją w serwisie, który zna samochody Mercedes-Benz i ma dostęp do właściwego testera.
Sprawdź samochód w następującej kolejności:
- Odczytaj historię w systemie DSB i porównaj ją z fakturami, wpisami przeglądów oraz deklarowanym przebiegiem.
- Wykonaj pełną diagnostykę komputerową, ze szczególnym uwzględnieniem 48V, SCR, DPF, skrzyni 9G-TRONIC i zapisanych błędów sporadycznych.
- W przypadku M264 zleć test szczelności, pomiar kompresji i endoskopię głowicy, a przy M256 sprawdź wycieki oraz stan układu PCV.
- Podnieś samochód i skontroluj wycieki, przewody, miechy AIRMATIC, amortyzatory oraz okolice skrzyni i silnika.
- Sprawdź adaptacje skrzyni, działanie napędu 4MATIC, poziomowanie nadwozia oraz zachowanie auta po nocnym postoju.
Przy dieslu zapytaj o częstotliwość regeneracji DPF i historię uzupełniania lub napraw AdBlue. Przy benzynie sprawdź działanie układu 48V podczas zimnego rozruchu i jazdy z włączonymi odbiornikami energii. W aucie z AIRMATIC niepokojące jest opadanie jednego narożnika po postoju. W przypadku E-ACTIVE BODY CONTROL każda informacja o wycieku płynu wymaga dokładnej wyceny przed zakupem.
Co wybrać przy przebiegu 150 tys. km?
Jeżeli rocznie pokonujesz ponad 20 tys. km i większość z nich przypada na trasy, wybierz OM656 w GLE 350 d lub 400 d, pod warunkiem potwierdzonej obsługi układu SCR i DPF. Jeśli jeździsz głównie po mieście i robisz mniej niż 15 tys. km rocznie, lepszym kierunkiem będzie M256 w GLE 450. M264 rozważaj wyłącznie po udokumentowaniu naprawy głowicy i niezależnym badaniu.
W przypadku W166 warto szukać zadbanego diesla lub benzynowego V6 z pełną historią, ale nie zakładaj, że starsza generacja będzie tania w utrzymaniu. Wiek AIRMATIC, skrzyni i osprzętu może zniwelować przewagę prostszej elektroniki. Przy W167 zapłacisz więcej za nowocześniejsze układy, lecz otrzymasz nowszą konstrukcję i lepszą kulturę pracy.
Najważniejsza jest nie sama odpowiedź „benzyna czy diesel”, lecz relacja przebiegu, historii serwisowej i stanu zawieszenia. Przy zakupie GLE zostaw wyraźną rezerwę finansową. W przypadku M264 powinna ona obejmować potencjalną naprawę głowicy, a przy M256 i rozbudowanej pneumatyce – drogi serwis układu 48V lub zawieszenia.