Mercedes GLE generacji V167 to duży SUV klasy premium dostępny jako klasyczny SUV oraz GLE Coupé. Gama obejmuje silniki wysokoprężne, benzynowe, miękkie hybrydy MHEV i hybrydy plug-in, a podstawę układu napędowego stanowią 9G-TRONIC oraz 4MATIC.
Mercedes GLE V167 – najważniejsze dane techniczne
Generacja V167 zadebiutowała jako następca wcześniejszego GLE i występuje w dwóch wariantach nadwozia. Klasyczny SUV oferuje większą przestrzeń bagażową i może być dostępny z dodatkowym trzecim rzędem siedzeń. GLE Coupé ma bardziej opadającą linię dachu oraz krótszy rozstaw osi.
Parametry zależą od rocznika, wersji silnikowej i modernizacji. Dane po liftingu różnią się od specyfikacji samochodów sprzed modernizacji, dlatego poniższe zestawienia pokazują najczęściej spotykane warianty V167, ze szczególnym uwzględnieniem nowszej gamy.
Silniki Mercedesa GLE i osiągi
Oferta obejmuje sześciocylindrowe diesle i jednostki benzynowe, a także odmiany AMG z silnikiem V8. W większości spalinowych wersji zastosowano układ MHEV z instalacją 48 V. Hybrydy plug-in łączą silnik benzynowy z jednostką elektryczną i mają większą masę oraz mniejszy bagażnik.
Najważniejsze warianty generacji V167 przedstawiają się następująco:
| Wersja | Silnik | Moc | Moment obrotowy | 0–100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| GLE 350 d 4MATIC | R6 diesel MHEV | 286 KM | 650 Nm | 6,2 s |
| GLE 450 d 4MATIC | R6 diesel MHEV | 367 KM | 750 Nm | 5,3 s |
| GLE 450 4MATIC | R6 benzyna MHEV | 381 KM | 560 Nm | 5,3 s |
| GLE 450 e 4MATIC | R6 benzyna plus silnik elektryczny PHEV | 435 KM systemowo | 680 Nm | 5,6 s |
| Mercedes-AMG GLE 53 | R6 3.0 benzyna MHEV | 449 KM | 640 Nm | 4,9 s |
| Mercedes-AMG GLE 53 HYBRID | R6 3.0 benzyna plus silnik elektryczny PHEV | 585 KM systemowo | 750 Nm | 4,5 s |
| Mercedes-AMG GLE 63 S | V8 biturbo MHEV | 612 KM | 850 Nm | 3,9 s |
Warianty po modernizacji korzystają z 9-biegowej automatycznej skrzyni 9G-TRONIC. W odmianach AMG stosowana jest skrzynia AMG SPEEDSHIFT TCT 9G. W zależności od wersji prędkość maksymalna wynosi od 210 do 280 km/h.
Przykładem wcześniejszej wersji jest GLE 350 4MATIC z silnikiem 2.0 turbo o mocy 255 KM i momencie 370 Nm. Ten wariant przyspiesza do 100 km/h w około 7 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi 210 km/h. Nie należy utożsamiać jego parametrów z późniejszymi, sześciocylindrowymi odmianami GLE 350 d.
Wymiary Mercedesa GLE i pojemność bagażnika
Klasyczny Mercedes GLE SUV ma około 4923–4924 mm długości, 2018–2024 mm szerokości i około 1795–1796 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi 2995 mm. Wersja Coupé ma krótszy rozstaw osi, wynoszący około 2935 mm, oraz nieco inne proporcje nadwozia.
Najczęściej podawane wymiary i pojemności przedstawiają się następująco:
| Parametr | GLE SUV | GLE Coupé |
|---|---|---|
| Długość | około 4923–4924 mm | około 4937–4938 mm |
| Szerokość | około 2018–2024 mm | około 2018–2024 mm |
| Wysokość | około 1795–1796 mm | około 1730–1796 mm, zależnie od wersji |
| Rozstaw osi | 2995 mm | około 2935 mm |
| Bagażnik, siedzenia rozłożone | około 630 l | około 510 l |
| Bagażnik po złożeniu siedzeń | do około 2055 l | wartość zależna od wersji |
| Bagażnik w PHEV | około 485 l | wartość zależna od wersji |
W hybrydach plug-in akumulator trakcyjny zajmuje część przestrzeni pod podłogą, dlatego pojemność bagażnika jest mniejsza niż w wersjach spalinowych. W nowszych odmianach PHEV pojemność baterii netto wynosi około 24,8–25,7 kWh, a maksymalna moc ładowania prądem stałym sięga 60 kW.
Wysokość i pojemność mogą zmieniać się zależnie od zawieszenia, rodzaju napędu, kół oraz rynku. Przy porównywaniu ofert trzeba też sprawdzić, czy podana wartość dotyczy SUV-a, czy Coupé.
Napęd 4MATIC i skrzynia 9G-TRONIC
Mercedes GLE korzysta z napędu na cztery koła 4MATIC. Układ rozdziela moment obrotowy między osie zależnie od przyczepności, obciążenia i wybranego trybu jazdy. W odmianach AMG stosowany jest bardziej rozbudowany napęd 4MATIC+.
W codziennej jeździe 4MATIC poprawia trakcję na mokrej nawierzchni, śniegu i luźnym podłożu. Wersje wyposażone w odpowiednie tryby jazdy terenowej, zwiększony prześwit lub zawieszenie pneumatyczne mogą radzić sobie na drogach nieutwardzonych, ale możliwości zależą od ogumienia i konkretnej konfiguracji.
Do najważniejszych elementów układu napędowego należą:
- 9G-TRONIC – automatyczna skrzynia biegów z dziewięcioma przełożeniami.
- 4MATIC – napęd na cztery koła stosowany w cywilnych wersjach GLE.
- 4MATIC+ – układ wykorzystywany w wybranych modelach Mercedes-AMG.
- MHEV – instalacja 48 V wspierająca ruszanie, odzysk energii i pracę silnika spalinowego.
Masa, DMC i uciąg przyczepy
Masa własna GLE zależy przede wszystkim od silnika, wyposażenia, rodzaju nadwozia i obecności baterii trakcyjnej. Hybrydy plug-in są cięższe od porównywalnych wersji spalinowych, ale oferują możliwość jazdy z wykorzystaniem energii zgromadzonej w akumulatorze.
| Parametr | Mercedes GLE V167 | Uwagi |
|---|---|---|
| Masa własna | około 2090–2740 kg | zależna od wersji silnikowej i wyposażenia |
| Dopuszczalna masa całkowita | około 2910–3380 kg | wartość zależna od homologacji |
| Uciąg przyczepy z hamulcem | do 3500 kg | dla wybranych konfiguracji |
| Nacisk na hak | do około 100 kg | zgodnie z homologacją konkretnego auta |
Wartość 3500 kg nie dotyczy automatycznie każdej odmiany. Przed holowaniem trzeba sprawdzić dowód rejestracyjny, tabliczkę znamionową i dane homologacyjne konkretnego egzemplarza. Przy obliczaniu ładowności należy uwzględnić pasażerów, bagaż, wyposażenie dodatkowe oraz nacisk przyczepy na hak.