Strona główna
Modele
Mercedes c klasa w205 – jaki silnik wybrać? Przegląd jednostek

Mercedes c klasa w205 – jaki silnik wybrać? Przegląd jednostek

✦ AI
Nowoczesna komora silnika Mercedesa klasy C W205 z widocznym blokiem jednostki napędowej w profesjonalnym ujęciu.

Nie ma jednego najlepszego silnika do Mercedesa W205. Przy jeździe głównie miejskiej wybierz benzynowe M274 przed liftingiem albo M264 po liftingu. Jeśli pokonujesz duże dystanse, lepszym kierunkiem będzie diesel OM651 lub nowszy OM654. Niezależnie od jednostki sprawdź historię oleju w automatycznej skrzyni 9G-Tronic, ponieważ zaniedbania w tym obszarze mogą wygenerować wysoki koszt po zakupie.

Przedlift czy polift – co zmieniło się w gamie silnikowej?

Mercedes W205 przeszedł lifting w 2018 roku. W ogłoszeniach granica nie zawsze jest idealnie czytelna, dlatego najpewniejszą metodą pozostaje sprawdzenie kodu silnika po numerze VIN. W przedliftowych samochodach najczęściej spotkasz benzynowe M274 i diesla OM651. Po modernizacji pojawiły się odpowiednio M264 oraz OM654.

Poliftowe jednostki spełniają nowsze normy emisji i mają bardziej rozbudowany osprzęt. W benzynach może występować filtr cząstek stałych GPF, a w dieslach układ SCR z płynem AdBlue i czujnikami NOx. W części wersji benzynowych zastosowano także układ mild hybrid. Rozwiązania te poprawiają emisję i kulturę pracy, ale zwiększają liczbę elementów, które trzeba diagnozować.

Przedlift nie oznacza automatycznie niższych kosztów. Jego konstrukcje są starsze i lepiej poznane przez niezależne warsztaty, natomiast polift oferuje nowsze multimedia, wyciszenie oraz nowocześniejszy napęd. O stanie konkretnego egzemplarza decyduje jednak przede wszystkim sposób eksploatacji i dokumentacja serwisowa.

Silniki benzynowe w Mercedesie W205

Benzyna będzie rozsądnym wyborem przy krótkich odcinkach, częstych rozruchach i rocznym przebiegu rzędu około 10–15 tys. km. Nie ma tu typowych dla diesla problemów z DPF, ale bezpośredni wtrysk, turbo, rozrząd i – w wybranych wersjach – GPF również wymagają kontroli.

Silnik Moc Zastosowanie Typowe punkty kontroli
M274 1.6 129–156 KM Miasto i spokojna jazda Łańcuch rozrządu, odma, zapocenia, nagar
M274 2.0 184–245 KM Miasto, trasa i dynamiczne wyprzedzanie Łańcuch rozrządu, układ doładowania, serwis olejowy
M264 1.5 156 KM Codzienna jazda po liftingu GPF, układ 48 V w wybranych odmianach, elektronika
M264 2.0 około 258 KM Wysoka dynamika GPF, osprzęt mild hybrid, historia olejowa

M274 1.6 i 2.0

M274 występował między innymi jako 1.6 o mocy 129 lub 156 KM oraz 2.0 rozwijający 184–245 KM. Wersja 1.6 pracuje kulturalnie i wystarcza do spokojnej jazdy, ale w cięższym kombi albo przy częstym wyprzedzaniu nie daje takiego zapasu jak dwulitrowiec. Różnica w zużyciu paliwa nie musi rekompensować słabszej dynamiki, zwłaszcza gdy silnik 1.6 pracuje pod większym obciążeniem.

Jeżeli budżet pozwala znaleźć zadbany egzemplarz, M274 2.0 o mocy 184 KM jest bardziej uniwersalny. Przed zakupem posłuchaj rozrządu na zimno, sprawdź historię wymian oleju i zobacz, czy z okolic pokrywy zaworów lub układu dolotowego nie ma wycieków. Nie należy jednak skreślać każdej sztuki z większym przebiegiem. Liczy się potwierdzony serwis, a nie sam odczyt licznika.

M264 po liftingu

M264 zastąpił M274 w poliftowych odmianach benzynowych. Występował jako 1.5 i 2.0, a część wersji korzysta z instalacji mild hybrid oraz rozruszniko-alternatora. Układ pomaga wygładzić ruszanie i działanie systemu Start-Stop, ale nie jest pełną hybrydą zdolną do regularnej jazdy wyłącznie na prądzie.

W samochodzie użytkowanym głównie w mieście sprawdź zachowanie GPF podczas jazdy próbnej i historię ewentualnych komunikatów. Pojedynczy epizod regeneracji nie oznacza awarii, ale częste przerywanie procesu może wskazywać na profil jazdy niepasujący do auta albo problem z osprzętem. Poliftowy M264 jest nowocześniejszy, lecz jego diagnoza bywa bardziej złożona niż w starszym M274.

Diesel OM651 czy OM654?

Diesel ma sens przede wszystkim przy regularnych trasach i większym rocznym przebiegu. Krótkie przejazdy po mieście sprzyjają zanieczyszczaniu EGR i dolotu, a filtr DPF potrzebuje okresowo odpowiednich warunków do regeneracji. Sama oszczędność na paliwie nie uzasadnia wyboru diesla, jeśli samochód będzie pokonywał głównie odcinki po kilka kilometrów.

Silnik Charakterystyka Typowe problemy
OM651 2.1 Sprawdzony diesel przed liftingiem, 136–204 KM EGR, DPF, wtryskiwacze, osprzęt doładowania, rozrząd przy dużym przebiegu
OM654 1.6 Oszczędna odmiana poliftowa, około 122 KM AdBlue, NOx, DPF, bardziej rozbudowana elektronika
OM654 2.0 Cichy i elastyczny diesel, około 150–245 KM AdBlue, NOx, EGR, DPF, koszty układu wtryskowego
OM651 2.1 biturbo Wysoki moment i dobre osiągi w C 250 d Większe koszty osprzętu przy zaniedbanym egzemplarzu

OM651 przed liftingiem

OM651 to 2,1-litrowy diesel spotykany w wersjach C 200 d, C 220 d i C 250 d. Oferuje 136–204 KM i dobrze pasuje do długich tras. Konstrukcja jest szeroko znana, ale przy wysokich przebiegach trzeba sprawdzić wtryskiwacze, EGR, DPF, turbosprężarkę oraz rozrząd.

Nie warto traktować OM651 jako jednostki bezobsługowej. Auto używane głównie w mieście może mieć zmęczony układ oczyszczania spalin mimo pozornie niskiego przebiegu. Diagnostyka komputerowa powinna obejmować między innymi historię regeneracji DPF oraz błędy układu EGR i NOx.

OM654 po liftingu

OM654 jest nowszą, lżejszą i lepiej wyciszoną konstrukcją. W odmianie 2.0 zapewnia dobrą elastyczność przy niższym poziomie hałasu niż OM651. Dla kierowcy pokonującego autostradowe i podmiejskie dystanse może być najbardziej komfortowym dieslem w W205.

W zamian otrzymujesz bardziej złożony układ oczyszczania spalin. AdBlue, czujniki NOx, DPF i EGR wymagają sprawnej diagnostyki. Pierwsze lata produkcji mogą wymagać aktualizacji oprogramowania lub napraw osprzętu, dlatego nie kupuj OM654 bez odczytu błędów i kontroli parametrów rzeczywistych.

9G-Tronic, 7G-Tronic i 4MATIC – co sprawdzić?

W W205 występują automaty 7G-Tronic i 9G-Tronic. Liczba przełożeń nie przesądza sama w sobie o stanie skrzyni. Ważniejsze są płynne zmiany biegów, właściwy poziom oleju i potwierdzony serwis. Dla 9G-Tronic przyjmuje się wymianę oleju mniej więcej co 60–80 tys. km, choć dokładny zakres należy potwierdzić dla konkretnej skrzyni i jej kodu.

Jeżeli samochód ma 4MATIC, dochodzi obsługa dodatkowych przekładni. Sprawdź wymianę oleju w skrzyni rozdzielczej, przednim napędzie i tylnym moście. Opony powinny mieć zgodny rozmiar i zbliżony stopień zużycia, ponieważ duża różnica obwodu kół obciąża układ napędowy.

Notatka eksperta: brak faktury za wymianę oleju w automacie nie oznacza natychmiastowej awarii, ale powinien obniżyć cenę i skłonić do wykonania serwisu po zakupie. „Żyletkowy” przebieg bez dokumentów jest mniej wiarygodny niż większy przebieg z regularną obsługą.

Podczas jazdy próbnej wykonaj następujące czynności:

  1. Uruchom zimny silnik i sprawdź, czy nie pojawiają się metaliczne dźwięki, nierówna praca ani nadmierne zadymienie.
  2. Przy spokojnym ruszaniu oceń, czy skrzynia zmienia biegi bez szarpnięć, zwłoki i przeciągania przełożeń.
  3. Podczas mocniejszego przyspieszenia sprawdź reakcję na gaz oraz to, czy nie pojawia się dym lub kontrolka silnika.
  4. W wersji 4MATIC wykonaj ciasny manewr na równej nawierzchni i nasłuchuj stuków, wycia oraz naprężeń układu.

Przed podpisaniem umowy sprawdź w dokumentacji przede wszystkim:

  • Serwis skrzyni – data i przebieg wymiany oleju oraz zastosowana procedura.
  • Obsługę 4MATIC – olej w skrzyni rozdzielczej, przednim napędzie i tylnym moście.
  • Historię napraw – rozrząd, wtryskiwacze, turbo, EGR, DPF, GPF i układ AdBlue.
  • Zgodność przebiegu – faktury, wpisy serwisowe, dane z przeglądów i odczyt modułów.

Przy oględzinach nie ograniczaj się do silnika. Skontroluj zawieszenie, wycieki, stan hamulców i działanie elektroniki. Opcjonalne zawieszenie Airmatic wymaga osobnej kontroli szczelności poduszek oraz pracy kompresora. Warto też sprawdzić samochód po numerze VIN, ponieważ opisy wyposażenia w ogłoszeniach bywają niepełne.

Jaki silnik wybrać do własnego stylu jazdy?

Miasto i około 10–15 tys. km rocznie: wybierz benzynowy M274 1.6 lub 2.0, a w polifcie M264. Jeśli zależy Ci na dynamice i elastyczności, lepszy będzie dwulitrowy wariant. GPF w poliftowej benzynie nie jest powodem do automatycznej rezygnacji, ale trzeba sprawdzić jego pracę i historię błędów.

Trasa i większy przebieg: rozważ OM651 przed liftingiem albo OM654 po liftingu. OM651 jest konstrukcją dobrze znaną, natomiast OM654 zapewnia lepszą kulturę pracy i nowocześniejsze rozwiązania. W obu przypadkach warunkiem zakupu jest sprawny DPF, EGR i układ wtryskowy.

Dla entuzjasty dynamiki: wersje AMG mogą dostarczyć znacznie więcej osiągów, ale ich serwis, hamulce, opony i napęd 4MATIC kosztują wyraźnie więcej. Nie powinny być traktowane jako typowy wybór do taniej codziennej eksploatacji.

Najbezpieczniejsza decyzja wynika z połączenia kodu silnika, profilu jazdy i jakości konkretnego egzemplarza. Zadbany M274 lub OM651 będzie lepszym zakupem niż zaniedbany polift z atrakcyjnym wyposażeniem i pozornie niskim przebiegiem.

Redakcja AutoKolekcja

Opisujemy marki i modele samochodów, ich historię, generacje i najciekawsze wersje. Porównujemy auta i wyszukujemy motoryzacyjne ciekawostki. W poradnikach pomagamy kierowcom w codziennych sprawach: przy zakupie pierwszego auta, rejestracji, wyborze akcesoriów i podstawowych naprawach. Piszemy z pasją, ale konkretnie, tak żeby każdy tekst był przydatny zarówno dla kolekcjonera, jak i dla zwykłego kierowcy.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?