Strona główna
Modele
Audi a6 – dane techniczne, wymiary, silniki

Audi a6 – dane techniczne, wymiary, silniki

✦ AI
Elegancki sedan Audi A6 zaparkowany w nowoczesnym salonie, prezentujący aerodynamiczną sylwetkę i charakterystyczne światła.

Dane techniczne Audi A6 zależą przede wszystkim od generacji, wersji nadwozia i układu napędowego. C7 oraz C8 różnią się wymiarami, masą i gamą silników, a wartości dla sedana, Avanta, allroada, quattro i hybrydy plug-in nie są identyczne.

Audi A6 C7 i C8 – wymiary oraz masa

Rozstaw osi to odległość między osiami przednią i tylną. Wpływa na proporcje nadwozia oraz ilość miejsca w kabinie. Masa własna obejmuje samochód gotowy do jazdy, ale jej wartość zmienia się wraz z silnikiem, skrzynią, napędem i wyposażeniem.

Orientacyjne zakresy dla najczęściej spotykanych odmian przedstawiają się następująco:

Generacja Długość (mm) Szerokość (mm) Wysokość (mm) Rozstaw osi (mm) Masa własna (kg)
Audi A6 C7 4931–4934 1874 1440–1446 2916 około 1640–2025
Audi A6 C8 4939–4995 1886–1951 1457–1514 2924–2929 około 1770–2145
Audi A6 C8 allroad około 4951 około 1902 około 1497 około 2925 zależnie od wersji

W przypadku Audi A6 C7 S6 z silnikiem 4.0 TFSI podawana masa własna wynosiła 1895–1950 kg, a długość nadwozia 4931–4934 mm. Wersja sedan miała bagażnik o pojemności około 530 l, natomiast Avant oferował około 565 l.

W Audi A6 C8 pojemność bagażnika zależy między innymi od rodzaju nadwozia i zastosowania napędu hybrydowego. W dostępnych konfiguracjach spotyka się wartości od około 354 l w wybranych odmianach PHEV do około 503 l. Wersje bez układu hybrydowego mogą oferować większą przestrzeń ładunkową.

Audi A6 sedan i Avant zaparkowane obok siebie

Silniki Audi A6 i osiągi

Gama Audi A6 obejmuje jednostki TDI, TFSI oraz PHEV. TDI oznacza silnik wysokoprężny, TFSI – benzynowy z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem, a PHEV – hybrydę plug-in, którą można ładować z zewnętrznego źródła energii.

Silnik lub wersja Moc (KM) 0–100 km/h (s) Prędkość maks. (km/h)
Audi A6 C7 2.0 TDI/TFSI 163–252 około 6,8–9,5 około 219–250
Audi A6 C7 3.0 TDI/TFSI 245–349 około 5,0–6,9 około 241–250
Audi S6 C7 4.0 TFSI 420 4,6–4,9 250
Audi A6 C8 2.0 TDI/TFSI 204–265 około 6,7–8,3 około 224–250
Audi A6 C8 3.0 TDI/TFSI 286–367 około 4,7–6,3 około 238–250
Audi A6 C8 PHEV 252–367 około 5,6–6,2 około 241–250

Silnik 4.0 TFSI w Audi S6 C7 ma pojemność 3993 cm³, moc 420 KM, moment obrotowy 550 Nm i układ cylindrów V8. Współpracuje z automatyczną skrzynią S tronic o siedmiu przełożeniach oraz napędem quattro. W zależności od nadwozia i konfiguracji przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 4,6–4,9 s.

W Audi A6 stosowano napęd na przednie koła albo quattro. S tronic jest dwusprzęgłową przekładnią automatyczną, natomiast quattro oznacza układ napędu wszystkich kół. Konkretne połączenie silnika, skrzyni i napędu określa końcową wartość przyspieszenia oraz prędkości maksymalnej.

Ładowność i pojemność bagażnika

Parametr Audi A6 C7 Audi A6 C8
Standardowy bagażnik sedana (l) około 530 około 530–555
Standardowy bagażnik Avanta (l) około 565 około 565–565
Dopuszczalna masa całkowita (kg) około 2230–2580 około 2394–2755
Maksymalna ładowność (kg) zależnie od wersji zależnie od wersji

W danych dla Audi S6 C7 masa własna wynosi 1895–1950 kg, dopuszczalna masa całkowita 2505–2580 kg, a maksymalna ładowność 610–630 kg. Wersje z napędem quattro i cięższymi silnikami mają zwykle większą masę niż odmiany z napędem jednej osi.

Od czego zależą dane techniczne Audi A6?

Podczas porównywania parametrów trzeba uwzględnić kilka zmiennych:

  • Generacja i rok produkcji – C7 i C8 mają inne wymiary, konstrukcję oraz dostępne jednostki napędowe.
  • Typ nadwozia – sedan, Avant i allroad różnią się wysokością, masą oraz pojemnością bagażnika.
  • Rodzaj napędu – quattro zwiększa masę własną i może wpływać na osiągi oraz zużycie paliwa.
  • Silnik i skrzynia biegów – moc, moment obrotowy i przełożenia bezpośrednio zmieniają przyspieszenie oraz prędkość maksymalną.
  • Wyposażenie – większe koła, panoramiczny dach, systemy dodatkowe i pakiety komfortu zwiększają masę pojazdu.
  • Układ PHEV – akumulator trakcyjny może ograniczać pojemność bagażnika i podnosić masę własną.

Redakcja AutoKolekcja

Opisujemy marki i modele samochodów, ich historię, generacje i najciekawsze wersje. Porównujemy auta i wyszukujemy motoryzacyjne ciekawostki. W poradnikach pomagamy kierowcom w codziennych sprawach: przy zakupie pierwszego auta, rejestracji, wyborze akcesoriów i podstawowych naprawach. Piszemy z pasją, ale konkretnie, tak żeby każdy tekst był przydatny zarówno dla kolekcjonera, jak i dla zwykłego kierowcy.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?